BRNABIĆ: Srbija će nastaviti borbu da otvori Klaster 3 u pregovorima sa EU
IZVOR: Republika/J.B. - 05.12.2024 | 13:55
Ocenila je da je Evropska komisija uradila sve što je bilo u njihovoj moći kada je otvaranje Klastera 3 u pitanju.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić poručila je danas u Briselu da će Srbija nastaviti borbu da otvori Klaster 3 u pregovorima sa EU, paralelno završavajući sve ono što je potrebno za otvaranje sledećih klastera.
Brnabić je rekla da nema kritika prema Evropskoj komisiji, koja je u prethodna četiri godišnja izveštaja o napretku, preporučila državama članicama Evropske unije da otvore Klaster 3 u pregovorima sa Srbijom.
- Sada je to do država članica - rekla je Brnabić novinarima u Briselu gde boravi u dvodnenoj poseti i dodala da sa njima treba razgovarati, a posebno sa onim državama koje su, kako je rekla, skeptične prema proširenju, pa i prema Srbiji.
Ocenila je da je Evropska komisija uradila sve što je bilo u njihovoj moći kada je otvaranje Klastera 3 u pitanju, navodeći da su dali brojne izveštaje koji govore da je Srbija spremna i da je zaslužila otvaranje Klastera 3.
- Ali je opet pitanje da li je proces pridruženja zasnovan na zaslugama, odnosno da li u odnosu na rezultate reformi vi napredujete ka Evropskoj uniji ili je on više vođen politički. Moje mišljenje je da je više vođen politički, ali kao što smo čuli, to je stalna debata, pa i u Evropskoj komisiji, u Evropskom parlamentu i kod država članica Evropske unije - rekla je Brnabić.
Ona je rekla da se na panel diskusiji u kojoj je učestvovala na skupu EU-Zapadni Balkan, koji je organizovao tink-tenk Prijatelji Evrope bio sasvim iskreno, o tome kako iz naše perspektive, ne samo Srbije, već Zapadnog Balkana, izgleda taj proces proširenja, kakva je uloga u tom procesu Evropske komisije, kakva je uloga država članica Evropske unije, rekla je Brnabić.
- Na nama je da razgovaramo sa državama članicama Evropske unije, da budemo mnogo politički prisutniji i kao parlament, kroz parlamentarnu diplomatiju prisutni u onim državama članicama Evropske unije koje su skeptične prema proširenju, pa i prema Srbiji - rekla je Brnabić.
Kao skeptične zemlje ona je navela, između ostalog, baltičke države, i Holandiju, dodajući da je to nekada bio čitav Beneluks, ali, kako kaže, sa Belgijom i Luksemburgom imamo prilično dobro razumevanje što se tiče Klastera 3.
- Mi moramo da radimo više, na boljoj komunikaciji između nas i njih, njihovih prestonica i da stalno govorimo o tome šta smo učinili, kakve rezultate to ima, kakvi su nam dalje planovi - ocenila je Brnabić.
Napomenula je da je imala dobar sastanak sa novom komesarkom za proširenje u Evropskoj komisiji, Martom Kos, kao i da su razgovarale o tome kako može da se promeni narativ o Evropskoj uniji i srpskom procesu pridruživanja i kroz parlament.
- Velika većina poslaničkih grupa u parlamentu je pro-evropski orijentisano, dakle da su to poslaničke grupe...koje su za evropske integracije Srbije. I kako da to iskoristimo, da imamo makar u tom smislu veći konsenzus u našem parlamentu - rekla je Branbić.
Navela je da će pokušati da razgovora i da napravi dogovor sa svim proevropskim partijama u parlamentu, oko toga kako mogu da do kraja 2026. godine završe čitav deo parlamentarnog posla, kao što su izmene zakona i donošenje novih zakona i usklađivanje sa evropskim pravnim normama.
- Tu je veliki posao pred parlamentom i bilo bi dobro da ga radimo zajedno - rekla Brnabić.
Na pitanje kako komentariše navode Gerta Jaba Hofmana da se procenat srpske usklađenosti sa spoljnom i bezbednosnom politikom povećao, Brnabić je konstatovala da se on sa 51 odsto povećao na 58 odsto.
- Mi smo došli na 58 odsto usklađenosti sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije. -
Ona je napomenula da se na panelu poteglo pitanje sankcija Rusiji i da je ona jasno objasnila da je Srbija vrednosno po pitanju sukoba u Ukrajini usaglašena, ali, kako kaže, ona pitanje sankcija vidi kao tehničko pitanje.
- Mi vidimo te stvari isto kao i naši evropski partneri. I vlada je nekoliko dana nakon napada Rusije na Ukrajinu, donela zaključak koji se do danas nije menjao. Taj zaključak je vrednosno jednak onome što kaže i evropska spoljna politika. Ali u smislu sankcija, mi nismo uveli sankcije. Ja vidim to kao tehničko pitanje, a ne kao vrednosno pitanje - zaključila je Brnabić.
BONUS VIDEO