Ruski patrijarh Kiril: Kosovo je sveto mesto
IZVOR: Tanjug - 13.09.2017 | 17:33
Kosovo je sveto mesto, mesto mučeništva i zavetovanja i ono će zauvek čuvati sećanja na sve koji su tamo postradali, isto kao što će i kamenje katedrale Svete Sofije večno pamtiti božanske liturgije koje su se služile među njenim zidovima, poručio patrijarh ruski Kiril.
U intervjuu za portal Iskra, patrijarh je rekao da uvek moramo imati na mu da Bog ima svoj sud i svoju pravdu, koje se tako često razlikuju od ljudske predstave o tome.
- Sa nepromenjivim molitvenim osećanjem mislim o Kosovu i trudim se da se u svojim molitvama setim svih onih koji danas tamo hrabro i nimalo lako služe. Kosovo nam je svima nauk... - naveo je patrijarh Kiril.
To je, kaže, nauk vernosti Hristu i ispovedanju vere uprkos svim strašnim mukama i iskušenjima koje na nas šalje svet.
- I koliko je samo važno da se u takvim trenucima ne zaboravi da Bog nije u sili nego u pravdi - rekao je.
Bratski narodi
Patrijarh ruski je, kako kaže, bratskom srpskom narodu poručio da čuvaju pravoslavnu veru, i da razumom, srcem i dušom spoznaju učenje Hristovo.
On kaže da o Srbiji uvek razmišlja sa posebnim osećanjima.
Podsetivši da je Srbiju posetio 2013. tokom obeležavanja 17 vekova Milanskog edikta, i 2014. godine, kada je u Beogradu boravio na poziv patrijarha Irineja, patrijarh Kiril kaže:
- Znate, neverovatan osećaj obuzme ruskog čoveka kad dolazi u Srbiju. Nemate osećaj da ste u stranoj zemlji. Naprotiv, osećate se kao kod kuće, okruženi braćom. Naše zemlje zaista imaju mnogo toga zajedničkog. Pre svega, naravno, to je naša zajednička vera, zajedničke duhovne i moralne vrednosti, bliske kulture i tesne istorijske veze - naveo je on.
Ukazujući da između naših naroda postoje duge i čvrste veze ljubavi, i što je najvažnijete veze se manifestuju na najneposredniji, svakodnevan način, na privatnom planu, u ličnoj, međusobnoj komunikaciji ljudi, patrijarh ruski ističe da su pravo zbog toga za njega posete Srbiji, poklonjenje svetinjama i razgovori sa vašim pravoslavnim ljudima uvek radosni događaji koje iščekujem.
Foto: Tanjug/AP
Upitan kakva su braća Rusi i Srbi, patrijarh Kiril ističe da naše narode spaja duboko duhovno srodstvo koje proizlazi iz pravoslavne vere i iz zajedničkog slovenskog porekla.
- Istorija rusko-srpskih odnosa potiče od prapočetaka sveslovenske pravoslavne civilizacije. Ako se osvrnemo na istoriju, videćemo koliko su, zahvaljujući božanskom proviđenju, tesno isprepletene sudbine naša dva naroda - rekao je.
Istorijska iskušenja
Kroz istoriju su se, podseća patruijarh, naši narodi držali zajedno tokom teških iskušenja.
- Rusija je tokom Prvog svetskog rata podržavala Srbiju. A kada se u Rusiji desila revolucija i vlast preuzeli ratoborni bogoborci, Srbija, koja se i sama mučila sa posledicama rata, primila je veliki broj izbeglica iz Rusije i prihvatila ih kao rod rođeni - rekao je patrijarh.
Ukazao je da se svet danas suočava sa novim ozbiljnim iskušenjima.
U pojedinim evropskim zemljama, naveo je, sve veći uticaj imaju snage koje žele da izguraju religiju na margine života savremenog čoveka, da obescene tradicionalne moralne principe, relativizuju etičke standarde i nametnu društvu grešne kodekse ponašanja, između ostalog i u mnogim pravoslavnim zemljama.
- Mi pravoslavni, Srbi i Rusi, pozvani smo da kao i ranije stanemo rame uz rame u ovoj borbi za naš duhovni identitet, za očuvanje pravoslavne civilizacije, braneći Bogom dati brak kao zajednicu muškarca i žene, vrednosti ljudskog života od začeća do prirodne smrti, ne podležući pred lažnim iskušenjima spoljašnjeg materijalnog blagostanja i ne zavodeći se lažnim idejama o ljudskoj slobodi i sreći - kazao je patrijarh.
Izazovi za pravoslavlje
Govoreći o izazovima sa kojima se danas suočava pravoslavlje, patrijarh Kiril kaže da sa jedne strane, nema ništa novo i da su zamke i iskušenja neprijatelja ljudskog roda iste danas kao i uvek, samo možda sofisticiranije i lukavije.
- Sa druge pak strane, svedoci smo koliko brzo danas dolazi do civilizacijskih promena, suočavamo se sa tako složenom realnošću i komplikovanim pitanjima, na koja ne možemo uvek pronaći odgovore... - zaključio je patrijarh.