ALEKSANDAR ĐURĐEV ZA REPUBLIKU: Beograd se brani u Novom Sadu!


IZVOR: Republika - 27.09.2017 | 14:06


Originalnom kampanjom sa porukom "Novi Sad, glavni grad Srbije", Srpska liga (SL) je poslednjih dana skrenula pažnju građana i medija. Zašto bi prestonica trebalo da se izmesti iz Beograda u Novi Sad i šta je cilj Platforme SL o državotvornoj decentralizaciji - pitali smo predsednika ove stranke Aleksandra Đurđeva.

Foto: Medija centar Beograd

Aleksandar Đurđev

- Naš osnovni cilj je afirmacija ideje državotvornog razvoja u funkciji dobrobiti svih krajeva Srbije. Nije tek tako, bez državnog, ekonomskog, nacionalnog, geostrateškog ili nekog petog razloga, Brazilija, a ne najmnogoljudniji Rio de Žaneiro glavni grad Brazila; Bern, a ne Cirih ili Ženeva, glavni je grad Šavajcarske; na kraju, i Crnogorci su prestonicu vratili u Cetinje, a administrativni centar je ostala Podgorica.

-Takođe, kada Novi Sad postane glavni grad Srbije jednom za svagda će se zapušiti usta vojvođanskim separatistima i onima što bi da prave vojvođansku državu.

-Zbog svega toga, smatramo da je potrebno da Novi Sad bude proglašen za novi prestoni grad Srbije, da se u njega premesti sedište predsednika Republike, dok bi Beograd i nadalje ostao glavni administrativni centar Srbije.

-U vreme dijaloga o Kosovu i Metohiji mi kao državotvorna stranka nudimo predlog koji ojačava državu kroz suštinsku decentralizaciju i razvoj svih krajeva Srbije.

-Mnogi su zaboravili da je do 1945. godine, za vreme Kraljevine, Novi Sad bio sedište Dunavske banovine i kao takav bio je centar i Kragujevcu i čitavoj Šumadiji.

Da, ali ovo su primeri iz daleke prošlosti?

To je daleka prošlost samo za one rigidne titoiste koji istoriju računaju od 1945. i koji danas sebi daju za pravo da sve omalovažavaju. Ne zaboravite koji su sve gradovi bili srpska prestonica tokom milenijumske istorije srpske države, nije to, jednom za svagda, bio Beograd. Bili su to i: Ras, Prizren, Ser, Skoplje, Kruševac, Beograd, Smederevo, Kragujevac, Niš, Beograd (od 1841). Vidimo da se kroz istoriju srpska prestonica selila na sever.

Zar ne mislite da se Vašem predlogu ismevaju predstavnici Evropske unije i proevropski politički mejnstrim u Beogradu?

- Bože sačuvaj, pa i sama EU je zvanično verifikovala podršku ovoj našoj ideji, kada je, pre samo neki mesec, Novi Sad proglašen za Evropsku prestonicu kulture a potom i za Evropsku omladinsku prestonicu. Ako sama EU priznaje da Novi Sad ima kapacitet za prestonicu, zašto bi u to sumnjali oni koji se kunu u EU?!

Jeste li dobili neke signale, šta vlast u Srbiji misli o Vašoj inicijativi?

- Očekujem podršku, jer i sâm predsednik Aleksandar Vučić svake nedelje intezivno obilazi gradove, varošice i sela i trudi se da podrži svaku inicijativu iz unutrašnjosti države, što je veoma pozitivno, a posebno je pohvalno što je zadužio Milana Krkobabića da rešava probleme regionalnog razvoja i, putem podrške razvoju zadrugarstva i obnovi sela, podstakne demografsku obnovu svih krajeva Srbije. Moramo da se okrenemo sebi. To je jedini način.

Kako Beograđani gledaju na ovaj predlog Srpske lige?

- Beograd se brani u Novom Sadu! Beograd je jak koliko je jaka čitava Srbija. Beograd neće izgubiti na značaju kad Novi Sad postane glavni grad Srbije? Jaka država uvećava snagu Beograda. Dobili smo veoma pozitivne komentare samih Beograđana koji kažu da nije rešenje za Beograd da se svi građani Srbije presele u njega. Regionalne razlike su drastične, najbogatiji Beograd je 10 puta razvijeniji od najsiromašnije Merošine. Ako se ovaj trend nastavi, više niko neće želeti da živi južnije od Beograda.

Sa druge strane, svedoci smo ako je suditi po načinu kako Beograd "komuniciraju" neki beogradski mediji i kvazi-elita, izgleda da Beograd, od 1945, nije srpski već je postao antisrpski grad.

Sa druge strane, svedoci smo ako je suditi po načinu kako Beograd "komuniciraju" neki beogradski mediji i kvazi-elita, izgleda da Beograd, od 1945, nije srpski već je postao antisrpski grad.

Zašto mislite da Beograd nije srpski grad?

- Taj antisrpski duh u Beogradu je toliko uticajan da je čak i od jednog ekstremnog desničara i osnivača paravojnih formacija Vuka Draškovića napravio dvojnika Sonji Biserko. Antisrpski duh je toliko prisutan da niko ne sme ni da postavi pitanje zašto je u Narodni muzej teže ući nego u Narodnu banku ili trezor. Antisrpski duh u Beogradu toliko je agresivan i netolerantan da od 1945. godine do danas sve strane diplomate koje borave u njemu u svojim depešama baš taj fenom posebno ističu. Setite se samo kako je nedavno ruski ambasador Konuzin, na jednoj beogradskoj konferenciji koja je odzvanjala antisrpstvom, začuđeno upitao „Ima li ovde Srba!?“

Od raspada SFRJ, preko SRJ i SCG, do današnje Republike Srbije mnogo toga se promenilo u državnom uređenju i organizaciji državne uprave.  Osim seobe prestonice, šta još predlažete?

- Izmeštanje prestonice bi, i u simboličkom i u faktičkom smislu, kroz paralelnu koordiniranu delokaciju sedišta jednog broja državnih organa i institucija, ministarstava, vladinih i nacionalnih institucija i organizacija i javnih preduzeća iz Beograda širom Srbije, označilo i početak stvarnog procesa decentralizacije Srbije, odnosno racionalizacije državne uprave i dekoncentracije vlasti. Da li postoji išta logičnije nego da Ministarstvo odbrane i Generalštab budu smešteni u Nišu!? Sada, kada se oko Niša otimaju i Amerikanci i Rusi, treba i mi da istaknemo njegov značaj i njegovu važnost. Niš je ključna bezbednosna tačka Evroazije.

Da li decentralizacija može da reši najvažnije srpske probleme?

- Srpske probleme mogu da reše jedino Srbi sami, bez dadiljanja Zapada ili Istoka. Predstavnik EU za pomoć nerazvijenim zemljama Kos Rihele izjavio je da ni jedna zemlja nije izašla iz siromaštva samo zahvaljući pomoći za razvoj, jer neku zemlju razvijenom ne može da učini razvijenom međunarodna pomoć, već "ona mora da ima sopstvene motive". Tri četvrtine stanovnika Srbije živi van Beograda, ali se sve važne državne ustanove i institucije nalaze u prestonici; oko 80 odsto stanovnika u nekim opštinama u istočnoj i južnoj Srbiji koja obuhvata trećinu teritorije zemlje napustilo je svoje gradove, pa tu živi manje od četvrtine ukupnog stanovništva! Crna Trava je izgubila 87,6 odsto stanovnika, svake godine Srbija izgubi 25.000 ljudi, a svaki šesti građanin je stariji od 65 godina, dok razlike u zaradama u gradovima Srbije idu i do 12 puta.

Predsednik Vučić je apelovao na građane da ne idu na odmore u inostranstvo, a Vi ste u svom ekonomskom programu predložili još oštrije mere?

Da budemo precizni, Srpska liga je predložila uvođenje poreza na mobilnu telefoniju i godišnje odmore u inostranstvu – sredstva dobijena na ovaj način je potrebno usmeriti na razvoj malog i srednjeg preduzetništva. Očekivani priliv u budžet samo po ovoj jednoj meri mogao bi biti i do 500 miliona evra.

Šta je to što Srpska liga ima da ponudi, a da već ne postoji na srpskoj političkoj sceni?

Od posebnog značaja je uspostavljanje osnovne izvesnosti koja je neophodna da bi naši građani mogli da planiraju svoje živote. Srbija je danas nesigurna i nepredvidiva država. Posao je nesiguran, nezaštićeni su i preduzetnici i radnici. Lična imovina i porodice u svojim kućama nisu sigurni. Preduzetnici imaju problem da naplate dugove. Radnici da dobiju plate. Poljoprivrednici ne mogu da planiraju stočni fond ni godinu dana, a kamoli pet godina unapred. Mi iz Srpske lige planiramo da sprovodimo korake kako bi naša država, imovina i deca naših građana bili sigurni i zaštićeni, a poslovni okvir onakakav, kakav je potreban onome ko vodi posao. Zadatak države je da građanima obezbedi uslove da mogu da planiraju svoje živote.

Zar to može da postigne jedna tako mlada partija? Da niste suviše mali za takav poduhvat?

Besmisleno je deljenje na male i velike partije. Do sada su velike partije mahom bile poznate po velikim glupostima koje su pravile i po velikim lopovima kojima su pružale zaštitu. Takođe, tzv. velike partije poznate su po velikim utopijama i još većim lažnim obećanjima. Naši politički predlozi su državotvorni, naše ideje su realno ostvarive i naše namere su časne.