Vuletić: Da je Obradoviću stvarno stalo,"performans" bi bio u Podgorici
IZVOR: Tanjug, Republika - 27.12.2019 | 17:10
Jako je loše "plamen" iz regiona prenositi u Srbiju, kaže sociolog Vladimir Vuletić povodom današnjeg incidenta u Skupštini Srbije i primećuje da je "političkom performansu" lidera Dveri, ako mu je zaista stalo do toga kakav će biti odgovor Srbije, mesto bilo u Skupštini u Podgorici, ili ispred nje, ali ne - u Beogradu.
Vuletić smatra da to što Obradović bojkotuje rad parlamenta, ne znači da ne može da uđe u skupštinu, ali i da je ovo što se danas dogodilo verovatno izraz želje lidera Dveri da bude što "vidljiviji", jer se zasedanje parlamenta prenosi putem televizije.
- Ono što je meni tu veoma ružno to je što se koristi situacija nastala u Crnoj Gori. Ako je Obradoviću stvarno stalo do toga kakav će biti odgovor Srbije na situaciju u Crnoj Gori, onda je taj performans mogao da napravi u Podgorici. Ovako, to ipak deluje kao jeftin politički marketing - ocenjuje Vuletić za Tanjug.
Da li je to bio politički performans kao vid političke borbe, kako kaže Obradović, ili smišljena akcija da se izazove incident, najbolje bi bilo provereno da se odigralo u Podgorici, kaže Vuletić. Ono, kaže, što nije dobro to je da "svaki vid nasilja i svaki vid ovakve vrste aktivnosti na neki način normalizuje političko nasilje".
- Moramo biti svesni trenutka u kome živimo i zato je jako važno da se problemi koji postoje u regionu, takvi kakvi jesu, ne prenose u Srbiju - ocenjuje Vuletić.
To je ono što je jako važno, kaže on, te da svi politički akteri treba da se uzdrže od bilo kakve provokacije i pokušaja da ono što se inače u regionu dešava bude povod za nekakvu političku dinamiku u našoj zemlji.
Prema njegovim rečima, ukoliko je, dakle, Boško Obradović želeo performans, mogao je taj performans i u Podgorici da napravi, što bi, primećuje, još više ođeknulo među njegovim potencijalnim biračima, a ne u Srbiji i njenom parlamentu.
- Jako je loše i pogrešno da se bilo kakvi povodi iz okruženja korste da se taj ''plamen'' prenosi u Srbiju, to je moj osnovni utisak - kaže Predrag Vuletić.
Svi koji kažu da su za demokratiju moraju, smatra Vuletić, da budu svesni da je mesto za demokratsku borbu u parlamentu i na izborima.
U ovom slučaju, kaže, više nije reč o nezadovoljstvu uslovima, ili čime god, jer za to postoje drugi načini da se to nezadovoljstvo iskaže, a ovakve stvari ne smeju da se dešavaju, niti da se prihvataju kao neka vrsta normalne političke situacije.
Bilo koja institucija može biti kritikovana, ali način na koji se to čini i uz privikavanje na to sukobe koji nisu samo verbalni jeste nešto što nas vodi na ivicu i što brzo preraste u fizički obračun i sukob, zaključio je Vuletić.