Istina o Stefanu Nemanji! Zašto napadaju spomenik osnivaču srpske države
IZVOR: E. S. T. - 25.08.2020 | 04:00
Velelepni spomenik županu Stefanu Nemanji, koji će od polovine oktobra krasiti Savski plato u Beogradu, uglavnom napadaju oni koji i ne znaju ko je on bio. A ne znaju ni ko je čuveni ruski vajar Aleksandar Rukavišnikov, pa mu spočitavaju sve i svašta, mada se u njegovu oblast uopšte ne razumeju. Tako, recimo, režiser Goran Marković tvrdi da je spomenik previsok i da će prolaznici biti kao mravi spram skulpture. Po njegovoj logici ne bi trebalo da postoji ni Kip slobode u Njujorku.
Kako za Srpski telegraf objašnjava istoričar Božidar Kljajević, Stefan Nemanja kao rodonačelnik srpske države i graditelj koji je u amanet svom narodu ostavio mnogobrojne crkve zaslužuje jedan ovakav monumentalan spomenik.
- Hajka na Stefana Nemanju potpuno je nepotrebna. Dolazi negde spolja i našla je utočište među polupismenim intelektualcima - poručuje Kljajević.
Istoričar Kljajević: Hajka koja dolazi spolja našla je utočište među polupismenim intelektualcima
Poslednja dva kamiona sa delovima spomenika u Beograd stižu 15. septembra, kada dolazi i vajar Aleksandar Rukavišnikov da bi lično nadgledao završetak radova na postavljanju spomenika.
Ko je Stefan Nemanja* Rođen 1113. umro 1199. Bio veliki župan Raške i rodonačelnik vladarske dinastije Nemanjića * Zajedno sa sinom Svetim Savom utemeljivač Srpske pravoslavne crkve * Najveći ktitor u istoriji Srbije, koji je za života podigao 14 crkava i manastira * Manastir Studenica je njegova zadužbina, kao i Hilandar, koji je podizao sa Svetim Savom * U okviru Studenice napravio prvu školu i prvu bolnicu za srpski narod * Nakon povlačenja sa prestola zamonašio se i dobio ime Simeon Ko je Aleksandar Rukavišnikov* Rođen je 2. oktobra 1950. u Moskvi i treća je generacija vajara u porodici * Autor je čuvenog bronzanog gladijatora pored severne tribine stadiona Spartaka u Moskvi * U njegovom ateljeu se rade skulpture Gagarinu, Šaljapinu i drugim znamenitim Rusima * Osim u ruskim muzejima i galerijama izlagao je u Muzeju savremene umetnosti Nasau (SAD), u Galeriji Dileman (Belgija) i u drugim muzejima sveta * Njegova dela su u mnogim svetskim muzejima i privatnim kolekcijama * Ima titulu zaslužnog umetnika i član je ruske akademije umetnosti Brojke* 24 metra biće visok spomenik * 68 tona težak * 50 posetilaca će moći da uđe u postament koji predstavlja polomljeni vizantijski štit * 4 reljefa sa ugraviranim detaljima iz njegovog života i srpske istorije * 120 radnika radilo na spomeniku * 18 meseci je spomenik pravljen u Rusiji * 10 šlepera dovozi delove spomenika |
Đilas podigao spomenik Alijevu
Foto: Tanjug/S. RADOVANOVIĆ
Protiv spomenika srpskom županu najglasniji su oni koji su svojevremeno spomenike podizali nekim ličnostima koje nemaju nikakve veze sa Srbijom. Podsećamo, 2011. u beogradskom Tašmajdanskom parku otkriven je spomenik nekadašnjem predsedniku Azerbejdžana Hajdaru Alijevu.
Otkrivanju spomenika su prisustvovali tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić i gradonačelnika Beograda Dragan Đilas. Iste godine otkriven je i spomenik azerbejdžanskom kompozitoru Uzeiru Hadžibakovu.