EKONOMSKA PLATFORMA ZA SASTANAK U BELOJ KUĆI: Grenel predlaže paket od 11 mera
IZVOR: Biljana BOJIĆ - 29.08.2020 | 03:42
Sastanak predstavnika Beograda i Prištine u Beloj kući sledećeg petka, u organizaciji specijalnog savetnika predsednika SAD za dijalog Ričarda Grenela, biće usmeren na rešavanje kosovskog čvora kroz mirovno-ekonomski paket. Mali Tramp, kako još zovu Grenela, kako saznaje Srpski telegraf u diplomatskim krugovima, na pregovarački sto izneće platformu od 11 mera, čiji je cilj razvoj ekonomske saradnje dve strane, što bi u budućnosti vodilo ka pregovorima i o političkim pitanjima.
Tokom sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera tzv. države Kosovo Abdulaha Hotija, kom će možda prisustvovati i američki predsednik Donald Tramp, fokus će biti isključivo na ekonomiji (pogledaj okvir).
JASAN SISTEM
Sporazum koji će se, po svemu sudeći, naći na stolu u Beloj kući 4. septembra obuhvatiće širok dijapazon ekonomskih tema i njegovom implementacijom, prema mišljenju Nemanje Starovića iz Centra za društvenu stabilnost, trebalo bi da se uspostavi sistem za slobodan protok ljudi, roba, kapitala i usluga između centralne Srbije i KiM.
Foto: Tanjug Marko Đurić, Kancelarije za KiMNa moguća nametanja ne treba ni da postavljate pitanje kako bi Srbija odgovorila. Oni koji hoće objektivno da sagledaju politiku države i predsednika mislim da već unapred znaju odgovor |
- To bi suštinski značilo pristupanje Prištine projektu malog Šengena, koji su prošle godine inicirali Beograd, Skoplje i Tirana. Iako se ovakvim sporazumom neće rešiti ono najteže, statusno pitanje, on će nesumnjivo unaprediti atmosferu u kojoj će se dalji pregovarački proces odvijati, a ukupnoj javnosti će prikazati kakve sve koristi donosi politika saradnje, nasuprot politici konfrontacije i sukoba - kaže za Srpski telegraf Starović.
Za razliku od ranije postignutih sporazuma pod pokroviteljstvom EU, posredovanje Vašingtona, koji poseduje daleko veći autoritet u Prištini, ukazuje na to da će kosmetskim Albancima biti znatno teže da izbegnu realizaciju obaveza koje ovim sporazumom budu prihvatili.
Šta je Grenel dosad postigao1. Pismo o nameri o obnovi avio-saobraćaja 2. Memorandum o obnavljanju voznih linija 3. Memorandum o nastavku gradnje auto-puta Niš-Priština |
Starović: Primena dogovora na terenu može otvoriti vrata i za političke razgovore u istom formatu
- Uspešan dogovor u Beloj kući i njegova primena na terenu bi mogla otvoriti vrata i za političke razgovore u istom formatu u budućnosti, ali će to u velikoj meri zavisiti od ishoda predsedničkih izbora u SAD početkom novembra. No i da sve ostane na sporazumu koji bi mogao biti postignut 4. septembra, unapređenje ekonomske saradnje će biti od velike koristi za sve, a pogotovo za našu stranu, imajući u vidu daleko veće potencijale privrede u centralnoj Srbiji - konstatuje Starović.
Grenelova ponuda1. Fokus isključivo na ekonomska pitanja 2. Sloboda kretanja (priznavanje dokumenata) 3. Nesmetan prenos pošte 4. Spajanje administrativnih prelaza 5. Potpuno slobodan prolaz robe 6. Avio, vozni i drumski saobraćaj (nastavak realizacije pisama o namerama) 7. Trepča i Gazivode - naći minimum načina da obe strane imaju pristup resursima i njihovom korišćenju 8. Radne dozvole važe s obe strane administrativne linije 9. Obustava akcija povlačenja priznanja i paralelno obustava pokušaja Prištine da se učlani u razne organizacije (sport da bude izuzetak - svuda omogućiti Prištini maksimalan pristup) 10. Maksimalna bezbednost za srpske svetinje na KiM 11. Obavezivanje da se dijalog nastavi u dobroj veri |
KOMPROMIS ZA DVE STRANE
Bivši diplomata Zoran Milivojević ističe da je najvažnije što će se u Vašingtonu razgovarati o svim temama vezanim za normalizaciju odnosa, ali na liniji kako to Beograd vidi kroz jače ekonomsko povezivanje i kompromis obe strane.
Milivojević: Vašington pokazuje da nema nameru da odustane od kosovskog pitanja i prepusti ga EU
- Nema, dakle, razgovora o statusnim pitanjima. Uz rekapitulaciju šta je učinjeno, američko angažovanje i pragmatizam oličen kroz tu ekonomsku platformu obezbeđuje ambijent za nastavak dijaloga, odnosno učešće Beograda, koji ne pristaje na ucene i pritisak. Ključno, Vašington pokazuje da nema nameru da odustane od kosovskog pitanja i prepusti ga EU, koja pak neće moći da ignoriše postignuto na razgovorima u Beloj kući - zaključuje za Srpski telegraf Milivojević.