EVO ŠTA BI SE DESILO SA SRBIJOM I GRAĐANIMA KAD BI IZGORELA NBS! Požar u ovoj instituciji je OZBILJNA OPOMENA!
IZVOR: Republika - 30.09.2021 | 11:23
Juče je u podrumu Narodne banke Srbije izbio požar, koji je srećom brzo ugašen i u kojem nije bilo povređenih, a nas je zanimalo šta bi se desilo sa državom i građanima, da je ne daj Bože, izgorela cela zgrada i kako bi se to odrazilo na život svih nas.
Foto: wikimedia.org/Lumen roma
Ako je suditi prema odgovorima koje smo dobili iz Narodne banke Srbije, to ne bi ozbiljno ugrozilo ni funkcionisanje države ni bankarski sektor, a ni život nas kao građana ove države.
Kako je naglašeno, u suštini ne može se ni desiti da se požar proširi na celu zgradu zbog zaštitnih sistema koji obezbeđuju izolaciju prostora u kome se požar javi i koji sprečavaju njegovo širenje. A i kad bi se desilo, život bi nastavio normalno da se odvija.
Šta se sve od dragocenosti i vrednosti čuva u NBS i kolika je njihova vrednost u novcu?
- U trezorima Narodne banke Srbije koji su smešteni u objektima na Slaviji u Nemanjinoj i Kralja Petra i njenim filijalama (Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac i Užice) čuvaju se uobičajene vrednosti, u skladu sa nadležnostima i delokrugom rada svake centralne banke. U skladu sa principima zaštite poverljivih podataka, nismo u mogućnosti da navedemo stanje vrednosti.
U NBS napominju da se sistem tehničke zaštite poslovnog objekta Narodne banke Srbije na Slaviji, sastoji od više sistema koji su međusobno hardverski i softverski povezani i integrisani na način da obezbede maksimalnu zaštitu imovine i ljudi, kao i kontinuitet poslovanja.
Sistem tehničke zaštite čine sledeći elementi:
· Sistem automatske signalizacije i dojave požara,
· Protivprovalni i protivprepadni alarmni sistem,
· Sistem video obezbeđenja (CCTV),
· Sistem kontrole pristupa,
· Sistem za upravljanje i kontrolu statusa vrata u restriktivnim prostorima,
· Centralni monitoring sistema tehničke zaštite.
Pored toga, u svrhu zaštite od požara, na objektu su ugrađeni i hidrantska mreža, kao i višestruki sistemi za zaštitu od požara.
Gde NBS čuva svoje rezerve i koliko one trenutno iznose?
- Devizne rezerve Narodne banke Srbije su poslednjeg dana avgusta iznosile 15,59 milijardi evra. Najveći deo deviznih rezervi čine potraživanja NBS u devizama na računima u inostranstvu (kod prvoklasnih poslovnih banaka i centralnih banaka nekih od najrazvijenijih zemalja) i plasmani u visokokvalitetne dužničke hartije od vrednosti. Pomenuti plasmani uz specijalna prava vučenja i rezervnu poziciju kod Međunarodnog monetarnog fonda predstavljaju aktivu koja se ne čuva u fizičkom obliku, te se stoga i fizički ne mogu nalaziti u zemlji. Sa druge strane, deo deviznih rezervi koji čine zlato i efektivni strani novac se čuva u trezorima NBS uz najveće moguće stepene zaštite.
Foto: MUP Srbije
Šta bi za banke i osiguravajuće kuće koje posluju na našem tržištu to značilo i koliko bi i kako to poremetilo njihov rad i koliko bi to poremetilo život nas običnih građana? (da li bismo mogli da podignemo svoje plate, platimo račune, kredite otplatimo ili dobijemo i sl.)
- Narodna banka Srbije, shodno svojim zakonskim ovlašćenjima kontinuirano kontroliše bonitet i zakonitost poslovanja svih banaka I društva za osiguranje, što znači i kontrolu sa aspekta rizika koji mogu dovesti do ugrožavanja njihovog finansijskog položaja, odnosno do ugrožavanja solventnosti, likvidnosti i kontinuiteta poslovanja banaka i društva za osiguranje. Zbog toga, radi obezbeđivanja kontinuiteta poslovanja u slučaju nepredviđenih okolnosti, kako poslovne banke, društva za osiguranje tako i Narodna banka Srbija dužni su da uspostave plan kontinuiteta poslovanja (Business Continuity Plan), kao i plan oporavka aktivnosti u slučaju katastrofa (Disaster Recovery Plan), koji omogućavaju nesmetano i kontinuirano funkcionisanje svih značajnih sistema i procesa - naglašavaju u NBS i nastavljaju:
- To konkretno podrazumeva i uspostavljanje rezervne lokacije za slučaj prekida poslovanja i nemogućnosti ponovnog uspostavljanja poslovnih procesa na primarnoj lokaciji. Pored navedenog, napominjemo i to da je zaposlenima u Narodnom banci Srbije usled okolnosti izazvanih pandemijom Covid-19, obezbeđen rad od kuće što takođe ide u prilog uspostavljanju kontinuiteta poslovanja prilikom u nadzoru nad finansijskim institucijama.
NBS ima zalihe gotovog novca van svojih prostorija
- NBS poseduje zalihe već izrađenog gotovog novca (novčanice i kovanice), koji bi bio korišćen u takvoj prilici, kao i rezerve gotovog novca na različitim lokacijama. Isto tako, najveći deo gotovog novca nalazi se kod poslovnih banaka i građana, kao i kod privrednih subjekata, tako da bi novac i u pretpostavljenoj situaciji, nastavio nesmetano da cirkuliše.
- Кonkretno, podizanje novca sa bankomata, otplata kredita građana i plaćanje računa zavisi od procesa i sistema u poslovnim bankama, koje su, u skladu sa propisima Narodne banke Srbije, dužne da obezbede kontinuitet poslovanja i plan oporavka aktivnosti u slučaju katastrofa. Takođe, imovina banaka i društava za osiguranje, kao i zaključeni ugovori o proizvodima banaka i o osiguranju se ne nalaze u Narodnoj banci Srbije, tako da u tom smislu ne bi došlo do poremećaja rada kod ovih društava, odnosno ne bi bio ugrožen kontinuitet pružanja usluga banaka i osiguranja nezavisno da li su korisnici ovih usluga građani ili privredna društva. Podaci koji se odnose na nadzor banaka i društava za osiguranje, a koji se pribavljaju od strane Narodne banke Srbije kao nadzornog organa, čuvaju se u elektronskom obliku, što bi omogućilo kontinuirano obavljanje poslova nadzora nad poslovanjem banaka i društava za osiguranje.
Da li je NBS, najprostije rečeno osigurana, i gde?
- Narodna banka Srbije sa pažnjom dobrog domaćina vodi računa o imovini, opremi i objektima kojima raspolaže, i kao pravno lice ima interes da se ne dogodi osigurani slučaj, a u cilju zaštite svega napred navedenog i sprečavanja nastanka materijalnog gubitka, svake druge godine sprovodi javnu nabavku radi zaključenja ugovora o osiguranju imovine, opreme i sa najpovoljnijim ponuđačem koji ispuni uslove predviđene konkursnom dokumentacijom. Poziv potencijalnim ponuđačima objavljuje se na portalu javnih nabavki.
Da li bi država mogla da funkcioniše u tom slučaju?
Da, država bi u pogledu gotovinskog platnog prometa nastavila nesmetano da funkcioniše na način kako je objašnjeno u prethodnim odgovorima.
Ukratko, posledice i značaj NBS u slučaju da izgori zgrada?
- Teško je zamisliti situaciju koju ste pretpostavili, u kojoj bi izgorela kompletna zgrada NBS imajući u vidu sve prethodno navedene mere. Incident, koji se juče desio, pokazao je da niko nije bio povređen ili na bilo koji način ugrožen, kao i da je požar veoma brzo ugašen. Požar koji je primećen u jednoj od podzemnih prostorija, nije se proširio dalje zbog toga što je brzo uočen, tako da su reagovale nadležne službe u NBS i vatrogasne ekipe. Čak i da se požar rasplamsao na mestu nastanka, on se ne bi mogao proširiti na druge delove zgrade zbog zaštitnih sistema koji obezbeđuju izolaciju prostora u kome se požar javi, sprečavajući njegovo širenje.