JANKOVIĆ: U Srbiji nema porasta antisemitizma
IZVOR: Republika - 22.11.2021 | 17:35
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković učestvuje na Trećoj moskovskoj međunarodnoj konferenciji o borbi protiv ksenofobije, antisemitizma i rasizma "Zaštitimo budućnost" u organizaciji Ruskog-jevrejskog kongresa uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Ruske federacije.
Na poziv organizatora, poverenica je učestvovala "online" na panelu "Borba protiv ksenofobije, antisemitizma i rasizma: globalni izazovi i novi trendovi" iako globalno postoje velike opasnosti od narastajućeg antisemitizma i rasizma, iskustva Srbije su pozitivna.
- Naša zemlja je jedna od retkih koja ne deli globalni trend. Jedan od glavnih razloga je veliko stradanje srpskog naroda u oba svetska rata, zbog čega Srbija sa punim pravom baštini antifašističku tradiciju - rekla je Janković.
Za razliku od brojnih zemlja u Evropi i svetu gde je došlo do povećanja antisemitizma, Srbija ne beleži rast antisemitizma, poslednjih godina. Postoje izolovani incidenti, zbog čega je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije izdao samo sedam upozorenja u proteklih nekoliko godina. Uglavnom se radilo o grafitima i iscrtavanju nacističkih simbola na javnim površinama, ali kao posebno nedopustivo izdvaja se poređenje doktora kriznog štaba sa nacističkim doktorom Mengelom.
- Osuda institucije veoma je važna, jer na taj način kao država i društvo pokazujemo nultu toleranciju na ovakve događaje - istakla je Brankica Janković.
Ona je dodala da ni migrantska kriza nije doprinela rastu ksenofobičnog raspoloženja, uprkos pokušajima pojedinih manjih ekstremističkih udruženja da putem mreža ili samoorganizovanjem rašire strah.
- Ova kriza zapravo je primer kako odgovornom retorikom najviših državnih zvaničnika, delovanjem nadležnih oragana i osudom širenja lažnih vesti mogu biti sprečene ovakve štetne pojave - zaključila je poverenica.
Govor mržnje na društvenim mrežama prepoznat je kao globalni problem sa kojim se suočavaju sve države i koji je "online" prostor pretvorio u "digitalno bojno polje". Ključni načini borbe su prevencija i obrazovanje. Posebnu pažnju treba posvetiti načinu plasiranja obrzovnih sadržaja namenjenih mladima, koji sve manje koriste tradicionalne medije za informisanje, zaključili su učesnici konferencije među kojima su bili i Zamenik ministra spoljnih poslova RF Sergej Veršinin, visoki komesar za nacionalne manjine OEBS-a Kairat Abdrakhmanov, potpredsednica Evropske komisije Vera Jurova, predsedavajuća komiteta za ravnopravnost i netoleranciju Evropskog parlamenta Petra Bajr i drugi.