PRLJAVA IGRA KONGRESA: Amerika usvojila zakon protiv vojne saradnje Srbije i Rusije
IZVOR: Marija R. ILIĆ - 22.12.2017 | 06:53
Američka osveta na delu! U Vašingtonu je po hitnom postupku usvojen federalni zakon kojim se od Stejt departmenta i ministarstva odbrane traži da Kongresu dostave opširan izveštaj o vojnoj saradnji zemalja zapadnog Balkana (čitaj Srbije) sa Rusijom. Ova informacija objavljena je samo dan nakon sastanka Aleksandra Vučića i Vladimira Putina, na kom je, između ostalog, dogovorena i nova isporuka ruskog naoružanja našoj zemlji.
Kako se navodi u ovom zakonu, Kongresu mora da bude dostavljen svaki detalj o vojnim odnosima Rusije i svih zemalja u regionu, međutim, jasno je da se to pre svega odnosi na Srbiju, koja jedina sa Moskvom ima tu vrstu veza. Taj izveštaj biće većim delom javan, ali u zakonu piše i da će svi "osetljivi" delovi biti tajni.
AKCIJA I REAKCIJA
Osim toga, Kongres će morati da bude upoznat i sa procenom o "obaveštajnoj saradnji država zapadnog Balkana sa Rusijom", kao i o posledicama takve saradnje na interese SAD i NATO, države regiona i države koje se graniče sa zapadnim Balkanom.
Foto: Tanjug
Lazanski: Ovo je još jedan pritisak na Srbiju koji se ne dešava slučajno baš nakon susreta Vučića i Putina
U dokumentu se, takođe, opširno govori o programima reakcije na "pretnju Ruske Federacije interesima SAD širom sveta".
Vojni analitičar Miroslav Lazanski za Srpski telegraf kaže da SAD, kada govore o vojnoj saradnji zemalja na Balkanu sa Rusijom, nedvosmisleno misle na Srbiju. Rumunija, Bugarska i Hrvatska su članice NATO, a takođe nema govora ni o saradnji američkih satelita Kosova, BiH i Makedonije sa Moskvom.
Foto: Tanjug/AP
Besni Pas sastavlja izveštaj
Za sastavljanje izveštaja biće zadužen ministar odbrane SAD Džejms Matis, penzionisani general poznat po nadimku Besni Pas. On slovi za osvedočenog mrzitelja Rusije i Putina, što i ne krije u svojim izveštajima. Takođe, ne krije ni da bi sve sukobe rešavao oružjem.
- Ovo je još jedan zvaničan pritisak na Srbiju, koji nije tako eksplicitno proglašen za pritisak. Izveštaj su Amerikanci podnosili i prethodnih godina, ali su sad prvi put ovako javno to izneli, što nije nimalo slučajno, naročito odmah nakon posete Vučića Moskvi i sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom - zaključuje Lazanski.
MORAMO DA IZDRŽIMO
Politički analitičar Dragomir Anđelković napominje da pritisci na Srbiju nisu ništa novo.
- Naoružanje koje je u Srbiju stiglo iz Rusije, a posebno migovi 29 i najava dolaska raketnog sistema S-300, koji će obezbediti naše nebo i sprečiti da bilo ko pokuša da nas napadne, glavni su razlog novog pritiska na Srbiju. To, međutim, ne treba da nas obeshrabri. Neutralnu poziciju moramo da sačuvamo po svaku cenu - zaključuje Anđelković.
Foto: Tanjug/AP |
|
---|---|
1. Procena bezbednosne saradnje Srbije i Rusije 2. Lista naoružanja, odbrambenih sistema i vojne tehnologije, vrednih milion ili više dolara, nabavljenih ili kupljenih od Rusije 3. Opis učešća vojnih snaga na treninzima i vežbama sa Rusijom 4. Opis ugovora o saradnji sa Moskvom 5. Procena obaveštajne saradnje sa Rusijom i posledica te saradnje po SAD i NATO 6. Informacija o saradnji Srbije sa SAD i opis učešća i aktivnosti u programima NATO, posebno u Partnerstvu za mir |