Šapčanka kupila ŠEĆER pa se šokirala VISINOM RAČUNA! Evo čime se služe TRGOVCI da preveslaju i DRŽAVU i KUPCE i papreno naplate robu čija je cena ZAMRZNUTA!


IZVOR: Republika - 17.05.2022 | 07:36


Šećer je ovih dana sve traženiji, jer je počela sezona pripreme zimnice od sezonskog voća.

Foto: pixabay.com
Šapčanka kupila ŠEĆER pa se šokirala VISINOM RAČUNA! Evo čime se služe TRGOVCI da preveslaju i DRŽAVU i KUPCE i papreno naplate robu čija je cena ZAMRZNUTA!

Uredbom o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica - cena šećera je zamrznuta na niovu od 15. novembra prošle godine, ali tržišni inspektori u redovnim kontrolama skoro svakodnevno otkrivaju špekulante koji šećer prodaju po višim cenama.

- Pre par dana kupila sam kilogram šećera za 74 dinara. Ovih dana sam rešila da pripremam sirup od zove i u istoj prodavnici pronašla pakovanje od 5 kilograma, koliko mi je i potrebno. Na kasi sam se iznenadila visinom računa koji je iznosio 620 dinara - priča Šapčanka koja je šećer platila skoro duplo skuplje nego da je pazarila pet pakovanja po kilogram.

U inspekciji objašnjavaju da u ovom primeru trgovac nije pevario potrošača, jer su ograničene cene samo kilogramskog pakovanja šećera. Proizvođači i trgovci mogu slobodno da formiraju cene težih pakovanja - od 5,10 i 50 kilograma - što potrošači ne znaju, pa onda dođe do zabune na kasi.

- Nekada je bilo logično da teže pakovanje bude po kilogramu jeftinije. Sada logika, izgleda, više ne važi, već treba dobro otvoriti oči i gledati u cene. Nije logično ni što je država ograničila cenu samo kiogramskog pakovanja jer je šećer isti u svakom pakovanju - priča potrošač koji je odlučio da sačeka da u prodavnicu stigne kilogramsko pakovanje.

Foto: Printskrin

Šećer, Ilustracija

 

Tržišni inspektori otkrivaju dovitljive trgovce koji prepakuju šećer iz džakova od 50 kilograma i prodaju ga u rinfuzi po višoj ceni. U tim slučajevima oni donose rešenje o zabrani prometa i nalažu da se cena vrati na dozvoljenu. Pošto su tržišni inspektori u ovim slučajevima nadležni samo za kontrolu cena i sprovođenje državne uredbe, u rešavanje ove zavrzlame uključuju se i poljoprivredni inspektori u čijoj je nadležnosti kontrola prometa robe.

- Šećer se razmerava na kilogram iz originalnog pakovanja koje ima svoju deklaraciju, ali je ipak nejasno da li je u pitanju prepakivanje, koje nije dozvoljeno ili se radi o prodaji u rinfuzi koja je ranije bila zabranjena, a po novom pravilniku više nije - u dilemi su i poljoprivredni inspektori pa u postupku rešavanja ovih spornih situacija traže mišljenje "sa više instance".

Inače, nestašice šećera nema, a u rafovima maloprodajnih objekata uglavnom ima kilogramskih pakovanja koja se brzo prodaju pa treba strpljivo sačekati novu isporuku koja je najčešće za dan-dva.

U pojedinim maloprodajama se mogu pronaći različite cene šećera što ne znači da je trgovac napravio prekršaj po Uredbi o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica. U tržišnoj inspekciji navode kako je to moguće jer ima više proizvođača pa se i cene razlikuju u nekoliko dinara.

- Kontrolišemo koja je cena bila 11. novembra prošle godine i ta cena mora da bude i sada. Ukoliko je tog dana eventualno šećer bio na akciji, kao cena koja je zamrznuta važi poslednja pred akciju. U situacijama kada se otkrije da je cena veća trgovcu se nalaže da je smanji i protiv njega se podnosi prekršajna prijava - naveo je izvor Telegraf Biznisa.

Kao i u svakoj krizi, i u najnovijoj "šećernoj", nadležne inspekcije otkrivaju i trgovce koji su iz rafova povukli šećer očekujući poskupljenje.

Bonus video: