IZGRADIĆEMO MEMORIJALNI CENTAR U DONJOJ GRADINI: Istorijska inicijativa predsednika Vučića - da se ne zaboravi!
IZVOR: Republika - 23.04.2023 | 10:25
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina - genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu u Donjoj Gradini.
Obeležavanju Dana sećanja prisustvovaće i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
12.05 - Obraćanje predsednika Vučića
- Teško je govoriti o onome što se zbivalo u Jasenovcu. Danas, osim da moramo da budemo trag, moramo da budemo putakaz i glas za sve one koji su stradali. Imena su bila nevažna posebno ako si bio Srbin, Jevrejin ili Rom. Pokušaću u nekoliko rečenica, iz srca da kažem šta mislim. Zahvalan sam predsedniku Dodiku što zajednički obeležavamo i stradanja našeg naroda i sve naše praznike, najvažnije datume naše istorije. To je važno jer ja nisam beogradski Srbin, ni moj otac nije bosanski Srbin, mi smo samo Srbi, kao i sve odakle god da su. Mi smo jedinstven narod i to niko nikada neće moći da nam oduzme i promeni - rekao je predsednik Vučić i dodao:
- Danas se održavaju izbori na KiM, nameravaju da uspostave vlast onih koji ne mogu da dobiju ni jedan odsto glasova, koji ne žive na severu KiM. Sa ponosom moram da kažem da do ovoga trenutka, izašlo je svega nekoliko Srba u sve četiri opštine zajedno. Srbi hoće da služe svojim interesima, hoće mir, hoće da se bore za interese svoga naroda.
Najavljena izgradnja memorijalnog centra u Donjoj Gradini.
- Da izgradimo memorijalni centar ovde, da uvek možemo da dolazimo i da svako zna kakva je to svetinja za naš narod. Da svi oni koji dođu iz bilo kojeg dela sveta, da može da poseti taj memorijalni centar i da zna šta je to što se dogodilo u Jasenovcu, da se zna kakvi su strašni zločini događali onima koji su samo Srbi i pravoslavne vere. Šta mislite kako je bilo našim precima, ako nismo u stanju to da pamtimo, da negujemo kulturu sećanja, ništa nećemo imati u budućnosti. Važno je da ovo uradimo zajedno i da se ponašamo odgovorno, mudro, da čuvamo mir. Da znamo šta je naše i da od onoga šta je naše ne odustajemo ni sekund - istakao je predsednik.
- Neka živi Republika Srpska, neka živi Srbija i da nikada ne zaboravimo žrtve našeg naroda ovde u Jasenovcu - zaključio je predsednik.
11.45 - Obraćanje Dodika
Nakon parastosa srpskim žrtvama u Donjoj Gradini, prisutnima se obratio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
– Dolazimo ovde u Vladi Republike Srpske i Vlade Republike Srbije,a na inicijativu koju je to je pre nekoliko godina pokrenuo Aleksandar Vučić i to ne samo ovde nego na mnogim mestima gde su stradalil Srbije.Ovo mesto jasenovačke tišine kao da se može osetiti opipati i postaje sastavni deo naše duše, saopštio je Dodik.
– Svaki dan moramo da se prisetimo stradanja naših predaka na ovom mestu – napomenu je Dodik i pritom pomenuo najjezivi ustaški zločin kada su decu sa mačkama u džakovima bacali u reku.
11.00 - Parastos srpskim žrtvama u Donjoj Gradini
Počinje verski deo obeležavanje dana sećanja na žrtve ustaškog zločina- genocida u njegovom najvećem stratištu u Donjoj Gradini.
Parastos srpskim žrtvama u Jasenovcu služiće episkop banjalučki Jefrem sa sveštenstvom.
10.25 - Vučić položio venac na grobno polje "Topole" u Donjoj Gradini
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić položio je venac na grobno polje "Topole" tokom posete Donjoj Gradini povodom obeležavanja Dana sećanja na žrtve zločina - genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu u Donjoj Gradini.
Posle polaganja venaca predsednik će prisustvovati parastosu i pomenu žrtvama na polju "Hrastovi".
Logor Donja Gradina oformljen je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svetskog rata 1945. godine i sloma NDH.
Prostirao se na 116 hektara, sa skoro 65.000 kvadratnih metara masovnih grobnica, a u njemu je ubijeno 360.000 ljudi, uglavnom Srba.
Foto: Tanjug/Predsedništvo Srbije
Prema programu obeležavanja, predviđeno je polaganje venaca na grobno polje „Topole“, a potom parastos i pomen žrtvama na grobnom polju „Hrastovi“, saopštila je služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Foto: Tanjug/Predsedništvo Srbije
Predviđeno je da se zatim obrate zvaničnici.
Broj ubijenih u jasenovačkim logorima smrti u periodu između avgusta 1941. i aprila 1945. godine nije konačno utvrđen, a poslednja zvanična procena je da je stradalo oko 700.000 dece, žena i staraca, najviše Srba, Jevreja i Roma.
BONUS VIDEO