SRBIJA JE KARIKA KOJU RUSIJA TREBA DA JAČA


IZVOR: Republika - 18.05.2018 | 08:29


Aleksej Žuravljov, lider partije Rodina, koju je osnovao Dmitrij Rogozin, ističe da je Srbija ključna karika koju Rusija treba da jača i da sa njom razvija veze na sve moguće načine, jer će se u Srbiji i Crnoj Gori najverovatnije odlučivati sudbina cele Evrope, kao što je to bilo više puta u istoriji.

Foto: Tanjug/AP

Vladimir Putin i Aleksandar Vučić

Posle uviđanja problema "na terenu", otvorena pitanja,  prema rečima sagovornika portala Fakti, treba da budu podignuta na državni nivo - stavljanjem na dnevni red u Državnoj Dumi Rusije.

- Svi deputati Dume znaju da Balkan trpi veliki pritisak jer je centar slovenskog sveta. Već sam bio na drugim tačkama gde je slovenski narod bio ugrožen: Donbas, Pridnjestrovlje, Krim, a sada sam prvi put u Srbiji. Zapad želi da Srbiju odvoji od Rusije. Osnivač naše Rodine, Dmitrij Rogozin, vašoj zemlji je uvek poklanjao naročitu pažnju i pomagao srpskom narodu da očuva jedinstveni prostor. Mi nastavljamo tu liniju i uspostavljamo veze koje će omogućiti konstruktivnu saradnju. Međuvladini odnosi se uzlazno razvijaju, ali je veoma važna i horizontalna saradnja u svim oblastima. Ne samo kulturnim, mada smo upravo učestvovali u manifestaciji "Besmrtni puk", i nadam se da će vlasti Srbije još intenzivnije pomagati ovu i slične manifestacije. Želim da pozovem javne delatnike u Dumu kako bismo razmotrili pitanja koja su aktuelna za srpski narod, i da onda možemo da ih u Dumi stavimo na dnevni red!

On upozorava da će Anglosaksonci svim metodama i sredstvima pokušavati da pokidaju zajedništvo slovenskog sveta. 

Foto: Tanjug/AP

- Mi želimo da se protiv toga borimo diplomatskim, društvenim i političkim metodama  jer nam je dosadilo da osvajamo Berlin. Ruska Federacija je kost u grlu Amerikancima za vladavinu svetom, ali nismo mi ti koji prilaze njihovim bazama njihovim granicama, nego obratno. Mi smo samim svojim postojanjem opasnost za njih, isto kao i srpski narod. Jasno je da je Srbima i Rusima suđeno da budu zajedno, pišu fakti.org.

Žuravljov napominje da pri tome ne misli samo na Srbe u Srbiji, već na sudbinu srpskog narod koji živi i u Crnoj Gori.

- Želimo da više pažnje poklanjamo horizontalnim političkim, društvenim i kulturnim vezama i da ih razvijamo, ali tu nastaje problem. Pri čemu je srpska i crnogorska problematika veštački podeljena. Srbi i Crnogorci su isti narod, a govoriti da su to dve različite zemlje je - smešno. Ipak, primorani smo da te probleme rešavamo odvojeno. Ako nam sa Srbijom to i polazi za rukom, jer naše inicijative ovde imaju odjeka - sa Crnom Gorom je suprotno. Našim saradnicima je tamo čak zabranjen ulazak. To pitanje mora da se aktuelizuje. Interes ruske elite i biznis-oligarha moraju da budu u drugom planu, a da se u prvi stavi društveni i politički interes. Ako treba, treba da vršimo i određeni pritisak na crnogorske vlasti da poštuju interese pre svega svog naroda. Narod je tamo talac politike. Nikada neću poverovati da je narod zavoleo one koji su mu pre dvadeset godina ubijali rođake i prijatelje.

Foto: Tanjug/D. GOLL

On optimizam ne zasniva samo na emocijama dva naroda, već na konkretnim mogućnostima koje već postoje. 

- Uzmimo za primer "obične stvari". Zbog evropskih sankcija i kontrasankcija, Zapad ima desetine milijardi evra gubitaka. Za srpski biznis u Rusiji se otvaraju široke mogućnosti, isto kao i za naš ovde. Veze koje sad uspostavljamo zato imaju tu snažnu perspektivu. To sve, naravno, podrazumeva otvaranje radnih mesta. Posebno u poljoprivredi, koja se aktivno razvija. Uzmimo kao primer tržište vina: srpska vina, sa kojim se tek sad upoznajemo, nisu ništa lošija od francuskih! Potisnuti zapadnu robu - kao vino i sir, to je veoma perspektivno. Rusija treba da prekine uvoz takve robe iz Francuske i Italije i da je kupuje od Srbije.

Foto: Tanjug/D. GOLL

Odnos Rusije i Zapada, naročito odnos sa Anglosaksoncima neće se rešiti sutra, ni za godinu ni za deset. Zato Srbija ima sve mogućnosti da zamenjuje mnogo šta od onoga što smo ranije uvozili sa Zapada, ma koliko Zapad želeo da ne bude tako. To je objektivna realnost.

 U delegaciji koja je ovaj put došla iz Rusije u Srbiju je i predstavnik Severne Osetije, odnosno Alanije, koji se u Ruskom domu sreo s gradonačelnicima manjih srpskih gradova i razmatrao mogućnosti bratimljenja gradova Srbije i Rusije. 

- Što budemo imali više pobratimljenih gradov, više ćemo komunicirati i integrisati naše kulture. Tako će uticaj zapadnog sveta biti nedovoljan da bi sprovodio svoju politiku na teritoriji Srbije i Crne Gore. Zapad radi prosto: kupuje rukovodstvo i elitu. Crna Gora je direktan dokaz. Narod je pitanje na mestu broj dva. Njime se upravlja preko medija i zato oni ne pišu da Rusija za Srbiju radi više nego Zapad. Ali, narod to oseća. Ljubav za pare je kratkog daha, ali Zapad to ne shvata, isto kao što ne shvata kad je neko spreman da da život za svoju zemlju, ili da da život za bratski narod - tek to je za njih neprihvatljivo! Rusija je to učinila za Srbiju - ne jednom. I to se ne meri novcem. Zato znamo da će bratimljenje biti projekat koji je seme na plodnom tlu.