JOŠ OD 2007. NA VEZI SA HONGKONGOM: Jeremić za 9 godina čak 21 put išao u Kinu!


IZVOR: E. S. T. - 30.05.2018 | 05:33


Vuk Jeremić je zloupotrebljavao službeni položaj za sklapanje dilova sa kineskim tajkunima! Dokumenta do kojih je došao Srpski telegraf pokazuju da je još kao ministar spoljnih poslova Srbije, u periodu od 2007. do 2012, na račun građana sa svojom svitom non-stop putovao u Kinu, konkretno u Hongkong i Peking, gde je i ostvario veze sa prevarantom Patrikom Hoom, koga Amerika tereti za davanje mita zvaničnicima afričke vlade, i uhapšenim kineskim tajkunom Ji Đenmingom, optuženim za proneveru 38 miliona dolara.

Foto: Tanjug

Vuk Jeremić putovao po svetu!

Sa odlascima pre svega u Hongkong, Jeremić nije prestao ni po završetku mandata. On je prema fotografijama koje je postavljao na svom Tviter profilu, u ovaj grad od 2012. do 2016. odlazio 13 puta.

ŽIVOT U SVILI I KADIFI

Prema dokumentima do kojih je došao Srpski telegraf, na ime dnevnica za odlazak u Kinu Jeremić je uzeo 3.118 evra, dok je njegovo spavanje po luksuznim hotelima u Hongkongu građane Srbije koštalo 14.846,5 evra. Avionske karte Jeremićevih odlazaka u Kinu sve naše građane koštalo je čak 90.774,54 evra.

Od 2007. sa Jeremićem u Kinu redovno išao Damjan Krnjević, od 2012. redovan saputnik bio je Zdravko Ponoš

Papiri pokazuju da je Jeremić ručao samo u najskupljim restoranima i spavao isključivo u hotelima sa pet zvezdica, poput "Interkontinentala" i "Hajata", dakle, rasipnički se odnosio prema ministarstvu koje je vodio.

Foto: Srpski telegraf

Luksuz na račun države!

Takođe je zabeleženo da je tokom petogodišnjeg mandata na mestu ministra spoljnih poslova na ostala svoja luksuzna putovanja potrošio više od 3,6 miliona evra iz budžeta Srbije. O obimu tih izdataka ilustrativno govori podatak da je samo za Jeremićeva putovanja godišnje izdvajano više nego za putne troškove celog ministarstva tokom 2014. godine.

Inače, poslove nabavke avionskih karata ekskluzivno je poverio firmi "Aeroklub", i to bez zaključenog pisanog ugovora i bez sprovođenja postupka javne nabavke, što se vidi i u ovim papirima do kojih je došao Srpski telegraf.

Marko Đurić, Kancelarija za KiM

Vuk Jeremić duguje javnosti odgovore na pitanja o prirodi njegovih odnosa sa međunarodnim korupcionaškim lancem koji se ovih dana suočava sa postupkom pred američkim pravosuđem

- Redovan Jeremićev saputnik na putu do Kine od 2007. bio je njegov saradnik Damjan Krnjević, dok im se od 2012. kao stalni saputnik pridružuje Zdravko Ponoš, tadašnji Jeremićev pomoćnik koji je sada visokopozicionirani funkcioner u Jeremićevoj Narodnoj stranci - navode naši sagovornici.

AMERIKANCI ZA PETAMA

Afera "Jeremić" uzdrmala je srpsku javnost nakon saznanja da su u novembru prošle godine u Americi uhapšeni bivši ministar unutrašnjih poslova Hongkonga Patrik Ho i bivši šef diplomatije Senegala Tidijan Gadio. O povezanosti Jeremića sa međunarodnim kriminalnim klanom govorio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručivši da nadležni organi uveliko istražuju sve poslove i sumnjive kontakte sa kojima se u vezu doveo Jeremić i njegova organizacija CIRSD.

MINISTARSKA PUTOVANJA

 

11-16. septembar 2007. Kina
5-13. maj 2008. Hongkong / Kuala Lumpur (povezana putovanja)
19-21. avgust 2009. Kina
28. april - 2. maj 2010. Kina
3-12. oktobar 2011. Nepal/Kina/Singapur/Kambodža (povezana putovanja)
19-21. novembar 2011. Kina
26. mart - 3. april 2012. SAD, Kina (povezana putovanja)
15-17. jul 2012. Kina

Da razlozi za sumnju postoje, potvrđuje i istraživanje "Antidota", prema kojem je upravo kineska kompanija prevaranta Ji Đenminga na račun Jeremićeve organizacije uplatila više od 1,3 miliona dolara.

Ho će biti saslušan 1. juna, a on će pred američkim federalnim sudom govoriti o mejlovima do kojih je došao FBI tokom istrage (300.000 mejlova, od kojih se 100.000 tiču prljavih poslova u koje je umešan Ho).

Vuk Jeremić ni juče nije odgovarao na pozive novinara Srpskog telegrafa.

NA OVA PITANJA JEREMIĆ NEMA ODGOVOR

1. Koje su vaše veze sa uhapšenima u Americi?
2. Da li je tačno da je saradnja sa Patrikom Hoom počela u jesen 2012. godine, kada ste postali predsedavajući GS UN?
3. Da li je tačno da je Patrik Ho uplatio milione dolara na račun CIRSD?
4. Šta ste, kao predsedavajući GS UN, radili na sastanku u Hongkongu na kom je dogovaran višemilionski posao između dve privatne kompanije?
5. Za koje je konsultantske usluge na račun vaše privatne firme uplaćeno 1,33 miliona dolara?