SRBIJA NA UDARU SAD: Beograd se suočava sa do sada neviđenim pritiskom!
IZVOR: Republika - 28.06.2018 | 16:51
Amerika požuruje ishod, tvrde izvori "Vesti" iz diplomatskih krugova i otkrivaju da je EU bila spremna da čeka još godinu dana do konačnog rešenja, ali da Vašington hoće da se sve raspetlja do kraja ove godine.
Mediji navode da će ova Holanđanka biti posrednik u narednoj rundi kako bi se ubrzali razgovori, a postignuti dogovori sproveli. Već je uključena u pregovore, i do sada nije bila naklonjena stavovima Beograda.
Bivši ambasador SAD u Srbiji Vilijem Montgomeri kaže da ključne svetske sile kao i u prošlosti nemaju nameru da Srbiju tretiraju pošteno ili da budu neutralne u rešavanju kosovskog pitanja.
- SAD i ključne zemlje u EU su decenijama oblikovale stav o Kosovu i Bosni i nemaju interes, ni želju da ga menjaju. Kosovski Albanci ne nameravaju da učine značajnije ustupke, a ključni međunarodni igrači ohrabruju ih u tome - opisao je situaciju bivši diplomata i dodao da je to šteta jer je Srbija spremna na kompromis.
Prema njegovim rečima, Bosni i Kosovu je sudbina da ostanu zamrznuti konflikti i u bližoj budućnosti. Upitan da li to znači da smatra da Srbija neće prihvatiti unapred pripremljeno rešenje, kazao je da ne može da govori u ime Beograda, ali i primetio da su srpske vlasti silom dovedene u veoma tešku poziciju.
Dačić zove Rusiju
Srpski šef diplomatije Ivica Dačić kaže da je u Briselu postignuta "neka saglasnost" oko toga da postoji mogućnost da se dođe do trajnog rešenja kosovskog problema.
- Ako se trajno rešenje želi, onda ono ne može da se zasniva na željama Prištine da Srbija prizna njihovu jednostranu odluku. To im je jasno stavljeno do znanja - naveo je Dačić.
Srbija je, prema njegovim rečima, spremna za kompromis i uložiće maksimalne napore da se dođe do trajnog rešenja. Leto će biti vrelo, jer kako je najavio Dačić, u julu se očekuju tehnički i razgovori najviših zvaničnika Beograda i Prištine.
Dačić je napomenuo da sa principima trajnog rešenja, treba da budu saglasne SAD i Rusija, jer iako EU modelira dijalog, zna se kakav je uticaj dve sile, pa se mora voditi računa o tome.
- Bilo bi dobro da se obe sile saglase sa nekim principima - kaže Dačić.