I KINEZI PODRŽALI "VELIKU SRBIJU": Još jedna velesila podržala razgraničenje Balkana
IZVOR: Marija R. ILIĆ - 13.09.2018 | 03:53
Kinezima treba miran i stabilan Balkan kako bi njihova inicijativa "Jedan pojas - jedan put" nesmetano funkcionisala, zbog čega su spremni da podrže plan "velike Srbije".
Pored toga, Peking čvrsto stoji na strani Beograda u rešenju kosovskog problema, a u krajnjoj liniji, spreman je da razmotri i ideju prekrajanja granica koja bi zadovoljila interese obe strane, te naposletku bila trajna garancija mira.
Foto: Tanjug
Mi imamo sreću da se nalazimo na takozvanom putu svile, kao tranzitna tačka za prevoz roba iz Kine
Rasim Ljajić, ministar trgovine
Tome sve više u prilog ide i otopljavanje odnosa na liniji Moskva-Vašington, kao i razgovor Vladimira Putina i Donalda Trampa 15. jula u Helsinkiju, koji nagoveštava da bi jedino razgraničenje Srba i Albanaca, kao dva najveća naroda na Balkanu, donelo stabilnost.
- Ono što su ruski i američki stratezi detaljno analizirali, smatrajući da stvaranje velikih država Srba i Albanaca može doneti boljitak na Balkanu, odgovara i Kinezima, kojima je najvažnije da nema prepreka njihovom daljem trgovinskom izlazu ka Evropi - navode naši sagovornici.
BIZNIS PRE SVEGA
Ekonomske i privredne planove ne kriju ni kineski zvaničnici, koji često posećuju Srbiju sa idejom o pronalasku partnera za projekte u koje bi mogli da investiraju, a sve sa jednim ciljem - širenje svog ekonomskog uticaja na Evropu.
Ministar trgovine Rasim Ljajić za Srpski telegraf kaže da Kini sasvim sigurno odgovara miran Balkan.
- Mislim da je ta ocena prilično tačna. Kinezi svoje interese u regionu više baziraju na ekonomiji nego na politici. I to je krajnje zdrav pristup.
Foto: youtube.com/Ras Televizija
Ako dobijemo od nekoga podršku za mirno rešenje kosovskog čvora, to je od Kineza
Milomir Marić, novinar
Mi imamo sreću da se nalazimo na takozvanom putu svile, kao tranzitna tačka za prevoz roba iz Kine preko luke u Solunu do Beograda, a odavde železnicom do centralne i jugoistočne Evrope. Da bi se svi projekti iz mehanizma 16+1 realizovali, potrebna je politička stabilnost i mir u regionu. Zato će Kina prihvatiti svaki dogovor suprotstavljenih strana u regionu - ocenjuje Ljajić.
Foto: Tanjug Milioni za Železaru i RTB BorKina kao investitor već je značajno prisutna u Srbiji, gde kineske kompanije realizuju niz velikih infrastrukturnih projekata, a svojevremeno je spasla Železaru Smederevo. Uoči predsednikove posete, kineska kompanija "Ciđin mining grup" izabrana je za strateškog partnera RTB Bor. Kinezi u Bor planiraju da ulože 1,46 milijardi dolara, a grupacija ima obavezu da investira i 350 miliona dolara za dokapitalizaciju RTB Bora. |
PODRŠKA ZA MIRU
Novinar Milomir Marić ističe da se Kinezi nameću kao najveći investitori ne samo u Srbiji nego i u centralnoj Evropi. Prema njegovim rečima, Albanija i Kina su bile u dobrim odnosima za vreme kulturne revolucije u Kini, kad je Albanija prekinula diplomatske odnose sa Sovjetskim Savezom, a Kina joj je pomogla da prevaziđe taj period. Danas je, kako kaže, Albanija favorit Zapada, dok se Peking okrenuo ka Srbiji.
- Uzimaju velike luke, učestvuju u izgradnji železnica, puteva i njima odgovara samo mir i veliki promet robe koji ne zaustavljaju nikakvi drumski razbojnici, nikakvi nemiri, tako da, ako dobijemo od nekoga podršku za mirno rešenje kosovskog, čvora to je od Kineza - zaključuje Marić.
Foto: Tanjug/Z. ŽESTIĆ Vučić sledeće nedelje u KiniPredsednik Srbije Aleksandar Vučić boraviće početkom iduće sedmice u poseti Kini, gde će učestvovati na Svetskom ekonomskom forumu, poznatijem kao letnji Davos. Šef srpske države, prvog dana trodnevne posete, u ponedeljak u Pekingu sastaće se sa privrednicima, predstavnicima velikih kineskih kompanija. Drugog dana boravka u glavnom gradu Kine Vučić, kako je planirano, imaće susret sa predsednikom Kine Si Đipingom, a sa premijerom Kine Li Kećijangom sastaje se u sredu na letnjem Davosu, koji se održava u Tjencinu. |
MOJ STAV |
|
---|---|
Foto: ST/N. MANDIĆ IVICA DAČIĆšef srpske diplomatije |
|
Kinezima odgovara mir na Balkanu upravo zbog njihovih interesa ovde i trgovine sa Evropom, te u perspektivi podržavaju svaki dogovor Srba i Albanaca koji će dovesti do mira |