UMETNOST IZBEGAVANJA ODGOVORA: Veselji dao ceo intervju, a ništa konkretno nije rekao
IZVOR: Tanjug - 17.09.2018 | 15:33
Predsednik kosovskog parlamenta, Kadri Veselji, u intervjuu za portal Telegraf.rs, ponavlja matricu o potrebi međusobnog priznanja Kosova i Srbije, članstvu Prištine u UN, uz poštovanje teritorijalnog integriteta, te tvrdi da njegova izjava o "Kosovu do Niša" ima istorijsko uporište.
Na većinu pitanja Telegrafa, Veselji nije dao jasne odgovore.
Ustaljene fraze
Predsednik kosovskog parlamenta je, tako, izbegao da odgovori da li će podržati dogovor o korekciji granice sa Srbijom, ukoliko SAD to kažu, već je samo rekao da će parlament kojim predsedava odlučiti o, kako je rekao, bilo kojem predloženom sporazumu Beograda i Prištine, te dodao da je ponosan što Priština ima jaku vezu sa SAD, kao i da će naporno raditi da Kosovo postane najbliži saveznik Amerike u regionu Balkana.
Konačan sporazum sa Beogradom, Veselji vidi kao kao pravno obavezujući "sporazum između dve nezavisne države", koji će, kaže, "rezultirati uzajamnim priznavanjem i obezbediti osnove za dugotrajan mir između naše dve zemlje"
Za Veseljija podeljeni grad Mitrovica je "srce Kosova" i kaže da mu je žao što nakon svega na Balkanu čuje da još uvek, kako je rekao, postoje mnogi koji silu vide kao jedii način da se postigne politički cilj.
Na konstataciju da mu nisu nepoznate pretnje, poput one da se Albanci neće zaustaviti do Niša i uz opasku da to sigurno ne doprinosi stabilizaciji situacije, Veselji kaže da ta izjava ima "istorijski kontekst", zapisan u knjigama objavljenim u Srbiji.
- Bio sam vrlo jasan u svojoj izjavi da Kosovari žele mir i prosperitet. Ali niko ne treba da misli o povratku na Kosovo da ubija nevine ljude, civile, i da se ne uzme u obzir naš odgovor - naveo je Veselji i dodaje da "ako sukob ponovo počne, ako neko pokuša da ponovo podstakne sukob, on se ne bi zaustavio samo sa Kosovom".
"Srbi bezbedni"
Kosovo, kaže, ne bi bilo jedino bojno polje.
Na pitanje kako posle takvih izjava Srbi na Kosovu mogu da mu veruju da će biti bezbedni i da mogu slobodno da žive, Veselji tvrdi da srpska zajednica na Kosovu "živi bezbedno i slobodno u svojoj državi i uživa najviše standarde zaštite manjina koji se mogu naći u Evropi".
Ponosan na OVKPonosan je, ističe, na to što je jedan od osnivača tzv. OVK i tvrdi da će svaku sumnju ili optužbu na Specijalnom sudu razjasniti preko kosovskog pravosudnog sistema, uz opasku da je Kosovo "najtransparentnija zemlja za ova pitanja". |
---|
Blokada u selu BanjeO blokadi puteva ka selu Banje, koje je trebalo da poseti predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Veselji kaže da je to bio "građanski protest, članova porodica koje su izgubile svoje najmilije u ratu, dece, žena i starijih osoba" Ulaganje Srbije tumači kao ulaganje u naizgled paralelne institucije, koje su, kako kaže, često "piramide organizovanog finansijskog kriminala, koji se zatim vraća u Srbiju, gde su srpski političari u Beogradu stalno uključeni, bez obzira ko je na vlasti". |
---|