VLADIKA SRPSKE CRKVE ŠPIJUN CIA! Tajna dokumenta američke ambasade otkrila mrežu doušnika!
IZVOR: Biljana BOJIĆ - 27.04.2021 | 18:00
Tajne depeše ambasade SAD u Beogradu otkrivaju mračnu ulogu Irineja Dobrijevića
Još od 2006, a možda i ranije, jedan od vladika SPC episkop istočnoamerički Irinej Dobrijević američka je krtica unutar Crkve. Kako pokazuju tajne depeše ambasade SAD u Beogradu koje su procurile zahvaljujući Vikiliksu, on je informisao gazde u Vašingtonu o svemu što se događa u SPC, ali i u državnom vrhu i političkim partijama, u šta je kao crkveni velikodostojnik i te kako imao uvid.
Irinej je, takođe, preporučivao podobne za patrijaršijski tron i delio vladike na tri struje. I ne samo to, analizirao je politička dešavanja, davao insajderske informacije iz Vlade Srbije i Predsedništva, a usput obećavao da će delovati na stvaranju "realistične, praktične i apolitične" pozicije SPC o Kosovu i "drugim pitanjima od interesa za međunarodnu zajednicu".
Ovako je podelio SPC u izveštaju AmerimaUMERENO KRILO episkopi Irinej Dobrijević, vladike Teodosije, Grigorije, Fotije, Joanikije, Ignjatije TVRDA STRUJA episkop bački Irinej, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, vladika žički Hrizostom KOMPROMISNI KANDIDATI vladike Irinej niški, Jefrem banjalučki * uoči smrti patrijarha Pavla novembra 2009. |
RAČUNAJTE NA NAS
Špijunsko delovanje Irineja otkriveno je u depešama iz 2006. i kasnijim, koje je objavio Vikiliks. Majkl Polt, tadašnji ambasador SAD u Srbiji, zatražio je 2. juna 2006. od centrale u Vašingtonu da striktno i u potpunosti zaštiti identitet izvora - Irineja Dobrijevića, koji je razgovarao i sa službenikom njegove ambasade.
Foto: N. PANČIĆ
Irinej je, kako je zabeleženo, ukazao Amerikancima da je umereni glas u okviru Crkve, te da, osim njega, mogu još da računaju i na Grigorija i Teodosija.
- Stav Crkve komplikuju unutrašnji sukobi. Postoji umereno krilo - Irinej, episkopi Teodosije i Grigorije, koje je pokušalo da razvije apolitičan stav koji bi odgovorio na specifične interese SPC na Kosovu (imovina i religiozna misija). A postoji i tvrđa struja, koja veruje da je SPC kvazipolitička institucija koliko i religiozni autoritet - navedeno je u depeši od 31. maja 2006. (06BELGRADE861 - slične tvrdnje ponavlja i u depeši iz 2009), koju, između ostalog, prenosi i možda najbolji poznavalac Vikiliksa u Srbiji novinar Pečata Nikola Vrzić u svojoj knjizi "Tajne beogradskih depeša".
U depešama se može naći i podatak da se Irinej Dobrijević Amerikancima žalio kad je u junu 2006. iz kancelarije Sinoda, gde je bio na izvoru informacija, poslat u inostranstvo.
- Ovaj vladika žali se svom američkom sagovorniku da ga je imenovanje za vladiku australijsko-novozelandskog udaljilo od centra odlučivanja SPC, ali nas je uverio da će nastojati da ostane angažovan oko Kosova i u Beogradu do konačnog rešenja - navodi se u tajnoj depeši poslatoj iz Beograda u Vašington.
POPRAVLJANJE ODNOSA
Osim u kosovsko pitanje, Irinej je na sličan način pokušao da se meša i u izbor za patrijarha SPC da bi on i njegova struja, uz pomoć stranih centara moći, preuzeli vlast u SPC. Tako u depeši od 26. decembra 2006. Amerikanci otkrivaju u koga se uzdaju: "Umereni glasovi u Crkvi mogli bi da dođu u prvi plan ako reformisti budu predvodili sledeću koalicionu vladu. Insajder iz Crkve (kako nazivaju Irineja, op. aut.) ambasadi je pojasnio da DSS i Vojislav Koštunica podržavaju tvrđu liniju i protive se jačanju umerenih snaga, dok je DS počeo da popravlja odnose sa umerenim crkvenim vođama, a neki tvrde da se Boris Tadić nada da će uspeti da spreči da tvrdokorni konzervativac postane sledeći patrijarh".
Irinej Dobrijević nije odgovorio na pitanja poslata mejlom na njegovu eparhiju.
Pretnja po nacionalnu bezbednostFoto: mc.rs Profesor bezbednosnih nauka dr Miroslav Bjegović objašnjava za Srpski telegraf da preko verskih institucija i njihovih najviših pojedinaca strane diplomate i obaveštajne službe pokušavaju ostvariti interese svojih vlada u drugim zemljama: - Takvo delovanje je opasna bezbednosna pretnja. Dešava se i danas. To možemo primetiti kod pojedinih zvaničnika u SPC jer su njihove izjave obojene političkim i stranačkim karakterom. |
Foto: Republika