SVET ĆE SE TRESTI ZBOG ISTINE O SREBRENICI! Forenzički izveštaj svetskih eksperata otkriva prljave laži
IZVOR: Biljana BOJIĆ - 29.04.2021 | 18:03
Stručnjaci iz Japana, Australije, Afrike forenzičkim ispitivanjem došli do važnih otkrića * Galijašević: Oko 1.000 žrtava nije tu stradalo u julu 1995. nego na drugom mestu u Srebrenicu, dovoženi su i zakopavani
Nezavisna međunarodna komisija, posle tri godine rada, završila je izveštaj o stradanju pripadnika svih naroda u Srebrenici jula 1995, tokom rata u Bosni i Hercegovini, a dokazi sedmočlane grupe eksperata uzdrmaće svet. Stručnjaci iz Japana, Australije, Afrike došli su do iznenađujućih otkrića zasnovanih na forenzičkom proučavanju žrtava i dešavanja u Srebrenici.
Istraživali su ne samo broj ubijenih već i način, mesto i vreme smrti. Iako se izveštaj još drži u tajnosti, dok se zvanično ne preda Vladi Republike Srpske, ispostavlja se da nisu sve žrtve ubijene kao ratni zarobljenici.
- Sumnja se da su neki poginuli na potpuno drugim mestima i pre egzodusa u Srebrenici, gde su onda žrtve prebacivane. Pretpostavlja se da ima hiljadu takvih slučajeva. Trešće se svet zbog istine o Srebrenici kada bude zvanično objavljena analiza - priča sagovornik Srpskog telegrafa.
Na inicijativu Vlade Republike Srpske 2018. formirane su dve dve komisije - jedna za Sarajevo i druga za Srebrenicu. I dalje se ne smiruje bura u javnosti izazvana izveštajem o stradanju Srba u Sarajevu (1991-1995), koji je objavljen polovinom aprila, a uskoro će uslediti još žešći šok o novim saznanjima vezanim za Srebrenicu.
VELIKI POTRES
Profesor dr Darko Tanasković, bivši ambasador Srbije u Turskoj, Vatikanu, Unesku, kaže da bi Vladi RS izveštaj uskoro trebalo da preda komisija koja se bavila utvrđivanjem stradanja, kako naglašava, pripadnika svih naroda u Srebrenici i okolini.
- To je nešto što će svakako izazvati veliki potres. Akcenat u radu bio je da se veoma ozbiljno, svestrano, produbljeno i na osnovu novih materijala i najsavremenijih metoda prouči upravo forenzička strana pitanja Srebrenice. Biće veoma iznenađujućih otkrića u odnosu na rad stručnjaka na osnovu čijih uvida i analiza su donošene i odluke suda u Hagu - kaže Tanasković.
Foto: Promo
Podseća da je kritikovan sam čin formiranja komisija jer je to tumačeno kao pokušaj revizije "nečega što se tretira kao Jevanđelje".
- A zar može nešto što je bilo pre 20-30 godina da bude definitivno proučeno i poznato svima?! Izveštaj o Sarajevu je napadan, tek će to biti slučaj sa analizom o Srebrenici jer je to pitanje osetljivije. Srebrenički izveštaj biće problematičniji za BiH. Pokazaće da neke stvari u Hagu nisu rađene profesionalno - priča za Srpski telegraf Tanasković.
Ukazuje da je sedmočlana komisija imala delikatan zadatak zbog tretmana slučaja Srebrenice u međunarodnoj zajednici:
- Ti stručnjaci iz Japana, nekih afričkih zemalja, Australije su i sa pravne tačke gledišta tumačili genocid i tretman ovih pojava u međunarodnom pravu. Tako da je izveštaj svestrano i temeljno urađen. Naravno, neće nikad biti prihvaćeno od onih koji su se unapred opredelili da je to genocid i time se služe kao jednom političkom i moralnom polugom. Ali sigurno je da su Srbi prvi put iznedrili tako nešto i odmakli se od poricanja bez dovoljno argumenata, gneva i ljutnje.
Revizija haških odluka i zataškavanje "Oluje"Advokat Toma Fila objašnjava da odluke Haškog tribunala ne mogu biti revidirane, kakvi god bili efekti srebreničkog izveštaja. - Ali mogu imati manju međunarodnu snagu i značaj. Svi mi znamo definiciju genocida. U Drugom svetskom ratu ubijali su i žene i decu Jevreje u nameri da istrebe taj narod. To znaju i sudije u Hagu. Ali su donele drugačiju odluku, možda zato što se tri nedelje posle Srebrenice desila "Oluja". Tu je izvršen genocid. Haške sudije su, smatram, donele spornu odluku da bi zataškale "Oluju" u kojoj su, inače, učestvovali američki vojnici. |
TRIJUMF PROPAGANDE
I stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević tvrdi da je pred komisijom bio težak zadatak jer, "ako je u bosanskom ratu Srebrenica predstavljala trijumf zločina, ona je istovremeno bila i trijumf propagande".
- Kvalifikacija žrtava je mučan proces, ali neophodan. Mislim da tu nije samo reč o broju ubijenih Srebreničana, već da je za komisiju bio važan način pogibije i vreme smrti. Nisu svi ubijeni kao ratni zarobljenici, neki su poginuli na potpuno drugim mestima i(li) mnogo pre egzodusa. Prema mojim informacijama, oko 1.000 žrtava nije tu stradalo u julu 1995. nego na nekom drugom mestu ili u drugo vreme. Pa su onda u Srebrenicu dovoženi i zakopavani. Ima žrtava iz Bratunca, Konjević Polja i drugih mesta u Podrinju i okolini Srebrenice - navodi za Srpski telegraf Galijašević.
Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Zaključuje da je bitna i politička pozadina događaja i da bi trebalo istražiti ulogu Alije Izetbegovića u dogovoru sa Bilom Klintonom i Žakom Širakom, kao i delovanje Unprofora, kojim su upravljali francuski generali Bernar Žanvije i Filip Morion.
Mladićeva uloga u SrebreniciFoto: Tanjug/AP - 11. jula 1995. jedinice Vojske RS pod komandom generala Ratka Mladića su u operaciji Krivaja zauzele Srebrenicu - događaj prate kontroverze, od broja stradalih, koji se kreće u rasponu od 2.000 do 7.000-8.000, do načina identifikovanja žrtava - Haški tribunal je, ipak, u presudi po tužbi BiH protiv SRJ, ovaj zločin nazvao genocidom i najvećim masakrom izvršenim u Evropi nakon Drugog svetskog rata - sud je utvrdio da država Srbija nije počinila ovaj genocid niti bila saučesnik u njegovom izvršenju, ali takođe nije ni učinila sve što je bilo u njenoj moći da ga spreči - ova ocena događaja u Srebrenici, međutim, nije prihvaćena u političkom vrhu Republike Srpske - oformljene su zato komisije za Srebrenicu i za Sarajevo - za genocid u Srebrenici optuženi su Mladić, bivši predsednik RS Radovan Karadžić, general Zdravko Tolimir - svi ostali optuženi za zločine u Srebrenici, bivši oficiri VRS - Ljubomir Borovčanin, Ljubiša Beara, Drago Nikolić, Vinko Pandurević, Vujadin Popović, Milan Gvero, Radivoje Miletić i Milorad Trbić, osuđeni su na kazne od pet godina do doživotnog zatvora |
Foto: Republika