ŠTA JE BILO DANAS NA NEBU I ŠTA SLEDI TOKOM NOĆI? Meteorolog Ristić objasnio razlike između superćelijskih oblaka i kumulonimbusa
IZVOR: Republika - 22.05.2024 | 22:22
Meteorolog Ivan Ristić
Meteorolog Ivan Ristić objasnio je razlike između superćelijskih oblaka i kumulonimbusa. Iako crni oblaci nad Beogradom podsećaju na superćelijske, zapravo se radi o kumulonimbusu.
- Superćelijski oblak arkus koji donosi superćelijsku oluju je kružnog oblaka, vidi se krug, a ovo je više kumuloninbus. Istina, slično je, razlika nije velika, međutim, superćelijski oblak se rotira u krug kao ciklon, dok ovaj oblak nema tu jačinu. Trenutno grmi i seva i očekuju se još kiše – kaže Ristić za Blic.
Superćelijski oblaci
Izgled: Superćelijski oblaci su kružni, sa jasnim rotirajućim centrom.
Karakteristike: Dugovečni rotirajući olujni oblaci prečnika između 20 i 50 kilometara, koji mogu trajati nekoliko sati.
Foto: Profimedia
Posledice: Često izazivaju ekstremne vremenske pojave kao što su olujni vetrovi, grad, poplave i tornada.
Vetrovno smicanje: Glavna razlika između običnih oluja i superćelijskih je prisustvo smicanja vetra sa visinom, što daje superćelijskim oblacima rotacionu energiju.
Kumulonimbus oblaci
Izgled: Iako slični superćelijskim oblacima, kumulonimbusi nemaju rotirajuću strukturu kao ciklon.
- Glavna razlika između oluje i oluje superćelije je prisustvo smicanja vetra sa visinom. U južnom delu Evrope i širom Balkanskog poluostrva, tokom jula i početkom avgusta 2023. postojali su povoljni uslovi za formiranje ovakvih oluja. Imali smo veoma topao i nestabilan vazduh pun vodene pare, koji je "gorivo" za oluje – kaže Ristić.
Vreme večeras i u toku noći:
- Nova mapa pokazuje da će večeras najviše da grmi, seva i da pljušti kiša u periodu od 22 do 23 sata. Puno kiše će pasti u naredna 24 časa, procena je za sada od 30 do 50 mm – kaže Ivan Ristić.
BONUS VIDEO: