TOPLOTNI TANAS NASTAVLJA DA GAZI! Beograd najtopliji grad, celu Srbiju čeka vreo julski dan
IZVOR: Republika - 11.07.2024 | 05:48
Nepodnošljivo vreli dani i tropske noći su pred nama.
U Srbiji vreme danas sunčano i veoma toplo. Vetar slab do umeren, istočni i jugoistočni.
Jutarnja temperatura od 15 do 25, a maksimalna dnevna kretaće se od 35 do 39 stepeni.
U Beogradu, kao i ostatku Srbije sunčano i veoma toplo. Vetar slab do umeren, istočni i jugoistočni. Jutarnja temperatura od 21 do 25, a najviša oko 39 stepeni.
Vreme narednih dana
Prema izgledima vremena za sedam dana, u Srbiji će biti pretežno sunčano uz najvišu dnevnu temperaturu u većini mesta od 35 do 40 stepeni i tropske noći u urbanim sredinama.
Za dane vikenda, uz lokalni razvoj oblačnosti, u popodnevnim satima na severu, zapadu i jugozapadu Srbije retka pojava kratkotrajne kiše ili pljuska sa grmljavinom.
Biće i superćelijskih oluja?
Klimatolog prof. dr Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta u Beogradu smatra da će se nova superćelijska oluja sigurno ponovo dogoditi u Srbiji, ali da se još uvek ne zna kada.
Meteorolog Ivan Ristić kaže da će narednih dana, iz dana u dan biti sve toplije, a od srede 10. jula temperature vazduha u hladu biće izjednačena sa telesnom temperaturom i kretaće se od 35 do 39 stepeni. Visoke temperature, koje su jedan od uslova za nastanak superćelijskih oluja, biće praćene i velikom sparinom, a prema prvim izgledima dugoročnih prognoza od 13. do 20. jula ponovo se očekuje nestabilan period i manji pad temperatura.
- Datumi se poklapaju sa prošlogodišnjim superćelijskim olujama koje su bile 13. i 19. jula. Od 13. jula popodne stižu nam ponovo oblaci koji će usloviti pljuskove, grmljavinu, ponegde grad i nepogode. Pratimo situaciju, ali je važno reći da je temperatura severnog Jadrana i dalje oko 25 stepeni Celzijusa i nadam se da se to neće bitnije promeniti, jer da bi došlo do superćelijske oluje voda na severu Jadrana treba da dostigne 27 stepeni Celzijusa. Morske pijavice koje se jave u tim uslovima su poput “pumpi” koje usisavaju vlagu i prenose tu vlagu u oblake što povećava potencijal za nastanak superćelijskih oluja. Zato su za sada male šanse za superćelijsku oluju kod nas, pogotovo u istom periodu u kom su nas pogodile prošlog leta – kazao je za „Blic“ Ivan Ristić.