VETROVI NALIK URAGANSKIM NAPRAVIĆE HAOS! Evropa na udaru STRAVIČNOG NEVREMENA, evo šta čeka Srbiju!
IZVOR: Republika - 07.12.2024 | 00:05
Za promenljivo vreme nad našim područjem odgovorini su snažni zapadni visinski vetrovi
Ove večeri veoma snažan ciklon sa Atlantika obrušiće se na Britanska ostrva, a na direktnom udaru naći će se Irska, Vels, Engleska i Škotska. Ciklon će ovim predelima tokom noći doneti olujne vetrove, u primorskim predelima i sa orkanskim udarima od 140 km/h, koji bi mogli da pričine i štetu, piše Đorđe Đurić za Telegraf.
Ciklon će pored vetrova nalik uraganskim, ovim predelima doneti veoma obilnu kišu i opasnost od poplava, a na priobalna područja obrušavaće se ogromni talasi.
Ciklon će se tokom subote vrlo brzo premeštati preko Severnog mora dalje unutar kopna centralne Evrope i prvog dana vikenda doneće celoj centralnoj i zapadnoj Evropi olujne vetrove i obilnu kišu, planinama obilni sneg. U višim predelima Alpa očekuje se da padne i metar snega, a olujni vetrovi stvaraće vejavicu i mećavu.
Inače, vazdušni pritisak u centru ciklona veoma je nizak, a zbog prostranosti ciklona, jakih i olujnih vetrova biće širom zapadne, centralne i severozapadne Evrope, u oblasti Alpa, centralnog Mediterana i oblasti Jadrana.
Foto: Shutterstock
U sklopu ciklona premeštaće se i izražen hladni front, koji će potom doneti zahlađenje.
Inače, upravo će ovaj hladni front u noći ka nedelji stvoriti sekundarni ciklon iznad Đenovskog zaliva.
Ovaj veoma snažan ciklon doneće u nedelju olujno nevreme centralnom Mediteranu i oblasti Jadrana. Očekuju se jake grmljavinske oluje i olujni vetrovi.
U noći između subote i nedelje i tokom nedelje ciklon će od Slovenije preko Hrvatske, Hercegovine i Crne Gore do Albanije doneti oluje sa grmljavinom i olujne južne vetrove.
Na Jadranu se očekuju vetrovi od 100 km/h, uz ogromne talase, a duž Jadrana palo bi i više od 100 litara kiše, uz opasnost od poplava i bujica.
Otopliće, paće jaka kiša padati i na najvišim planinama.
Najobilnije padavine očekuju se u Dalmaciji, na zapadu Bosne, u Hercegovine i na crnogorskom primorju, kao i u zaleđu Jadrana i u oblasti Dinarida.
Od večeras pa narednih nekoliko dana na udaru ciklona sa Atlantika, a potom i sekundarnog sa centralnog Mediterana naći će se cela zapadna i severozapadna Evropa, deo centralne Evrope, oblast Alpa, centralnog Mediterana, Jadrana, kao i naš region. Oluja će najjača biti na Britanskim ostrvima, u zemljama Beneluksa, u Francuskoj, Italiji, Nemačkoj, Švajcarskoj, Češkoj, Austriji, a potom u Sloveniji, Hrvatskoj, BiH i u Crnoj Gori.
Upravo će ovaj ciklon Srbiji tokom vikenda prvo doneti otopljenje, naročito u ponedeljak i utorak, potom i kišu, ali ne i veće nevolje.
Foto: Tanjug/J. PAP,Tanjug/F. KRAINČANIĆ
Srećom, ciklon neće uticati na vreme u Srbiji u vidu oluja kao u zapadnim predelima Evrope, u oblasti Alpa, centralnog Mediterana i Jadrana.
Od utorka, Srbija će se naći u hladnijem delu ciklona, pa se očekuje zahlađenje i povratak temperatura na prosečne decembarske vrednosti, a to su vrednosti od 5 do 9 stepeni, dok će na planinama početi da pada sneg.
Ipak, one prave zime u Srbiji nema na vidiku, a promenljivo i tipično decembarsko vreme očekuje se i u nastavku decembra. Sneg i zima biće rezervisani za planinske predele, što će ići na ruku s obzirom na to da je počela ski sezona.
Za promenljivo vreme nad našim područjem odgovorini su snažni zapadni visinski vetrovi, koji sa Atlantika donose vlažne i toplije vazdušne mase i koje sprećavaju prodor ledenog vazduha sa severoistoka i iz Sibira.
Snažni cikloni sa Atlntika i Mediterana veoma su česta pojava u Evropi u zimskom delu godine, a veliki broj ciklona obruši se sa Atlantika u vidu orkanskih oluja na zapadnu i severozapadnu Evropu. Srećom, ovi snažni cikloni slabe prelaskom preko evropskog kopna, pa do Srbije stignu znatno oslabljeni ili do nas stignu atmosferski poremećaji, odnosno frontovi u sklopu njih, kao što će biti slučaj i sa ovim aktuelnim.
Ono što je interesatno, nakon oluje nalik uraganu, zbog premeštanja veoma snažnog ciklona, već u nedelju nad severozapadnom Evropom i Brutanskim ostrvima očekuje se nagli porast vazdušnog pritiska, zbog naglog jačanja anticklona sa Atlantika. Početkom sedmice centar anticklona naći će se iznad Škotske, uz vrednost pritiska od neverovatno visokih 1045 mb, naspram večerašnjih 975 mb, dakle, vazdušni pritisak za dva dana biće u porastu za 70 milibara. Ova pojava, odnosno snažan anticklon doneće severozapadu Evrope i Britanskim ostrvima stabilizaciju vremena, uz vedro i prohladno vreme.
BONUS VIDEO: