DRAGAN MIĆANOVIĆ KAO PUPIN U NOVOJ SERIJI: Ni Mars mu nije granica!
IZVOR: Sonja ŠULOVIĆ - 02.03.2021 | 08:14
Teško je opisati osećaj glumca kada dobije zadatak da igra ličnost kojoj se divi. I što više saznajem o njemu, moja fascinacija je sve veća i veća, poručuje glumac.
Živopisna priča o Mihajlu Idvorskom Pupinu konačno stiže u Srbiju da inspiriše i probudi nadu, najavljuju iz producentske kuće "Blue Butterfly"! U pitanju je igrana serija od 10 epizoda, koja prvi put ekranizuje život velikog naučnika koji je zadužio delima čitav svet, a posebno svoju otadžbinu Srbiju. Osim dobro poznatih izuma koje je ostavio čovečanstvu, serija "Pupin" otkriva i njegova dostignuća manje poznata javnosti, a ključna za događaje koji menjanju svet.
- Reč je o najvažnijoj stvari kojom sam se u životu bavila. Naš je cilj da život Mihajla Pupina, koji je zasigurno bio jedan od najboljih s ovih prostora, oživimo kroz modernu TV seriju. To je čovek koji je od banatskog pašnjaka stigao do samog vrha svetske nauke, diplomatije, biznisa i postigao vanserijske rezultate u svim ovim oblastima. Pupin je učinio za Srbiju, u kojoj je rođen, i za Ameriku, u kojoj je stvarao, neverovatne stvari, a ipak, ovde, u njegovoj domovini, evo ni posle 100 godina, ta priča nije ispričana - kaže Aneta Ivanović, producent i kreator serije.
10 epizoda imaće prva ekranizacija života velikog naučnika
Građa za seriju potiče iz dugogodišnjeg istraživačkog rada naučnika i novinara, hiljade dokumenata koji su prikupljeni u Americi i Srbiji. Serija o Pupinu oživljava biografiju "superheroja", a mašta autora priča o tome da su čuda moguća.
Produkcijska kuća "Blue Butterfly" radi seriju o Pupinu, nebeskom pastiru
- Tri godine pripremamo ovu seriju, uloženo je mnogo energije i ljubavi jer nam je važno da se priča o Pupinu ispriča na pravi način, da se istina o njemu ukoreni u narodu. Neke stvari su nas učili pogrešno, vreme je da ih ispravimo. Najveća nepravda je uverenje da su Pupin i Tesla bili neprijatelji. U slavu Mihajla Pupina srpska zastava se jedan jedini put vijorila na Beloj kući. Verujem da će uskoro svi u Srbiji znati ko je bio Mihajlo Pupin - dodaje Ivanovićeva.
Lik Mihajla Pupina tumači Dragan Mićanović, a Branka Katić igraće njegovu majku, koja je bila ključna za njegov odlazak u "veliki svet" jer je, iako nepismena, prepoznala talenat i žeđ za znanjem kod jedinog i dugoočekivanog sina Mihajla.
Krater na MesecuPupin je bio doktor i počasni doktor nauka 18 univerziteta, laureat prestižnih priznanja i medalja, predsednik Njujorške akademije nauka, član Francuske akademije nauka i Srpske akademije nauka. Krater na Mesecu nazvan je po velikom naučniku, a čak je i jedan brod američke mornarice tokom drugog svetskog rada poneo Pupinovo ime. Zgrada odseka za fiziku na Univerzitetu Kolumbija ponela je naziv po Pupinu posle njegove smrti, budući da je Mihajlo na Kolumbiji bio i student i nastavnik. Institut elektronskih i elektrotehničkih inženjera svrstao ga je na visoko peto mesto svetske rang-liste profesora elektrotehnike svih vremena. |
- Teško je opisati osećaj glumca kada dobije zadatak da igra ličnost kojoj se divi. I što više saznajem o njemu, moja fascinacija je sve veća i veća. Znate, postoje mnoge ličnosti s ovih prostora koje su za svoga života postigle mnogo i kojima sadašnje generacije, na razne načine, pa i kroz kinematografiju, odaju duboko poštovanje. Ali je malo onih naših zemljaka koji su znanjem i naučnim radom zadužili čitavo čovečanstvo, gurali ga napred, pomerali granice. Čitam tako da je Mihajlo Pupin, pored mnogih stvari, bio i jedan od osnivača NASA, predsednik odbora za vazduhoplovne komunikacije. A baš pre neki dan, sa rovera NASA, prvi put svet je čuo zvuk vetra sa Marsa. Odmah sam pomislio na njega. Ma to je taj vetar sa pašnjaka Idvora, rodnog mu mesta, pa preko Amerike... Ni Mars mu nije granica - kaže Dragan Mićanović.
Mićanović: Malo je onih naših zemljaka koji su znanjem i naučnim radom zadužili čitavo čovečanstvo, gurali ga napred, pomerali granice
Kroz 10 satnih epizoda pratimo Pupinovo detinjstvo u rodnom Idvoru, njegov odnos s nekim od najznačajnih ličnosti Amerike i Srbije u vreme Velikog rata, Nikolom Teslom, američkim predsednicima Vilsonom i Ruzveltom, porodicom Rokfeler, te Nikolom Pašićem, Vladikom Nikolajem, Urošem Predićem, Pajom Jovanovićem... Koga je voleo, zbog čega je patio, kako je uticao na sudbinu Srbije, šta je sve činio za svoj srpski narod i zašto je o tome počelo da se govori tek 100 godina kasnije.
Mudra majka OlimpijadaDete moje, ako želiš da pođeš u svet, o kome si toliko slušao na našim poselima, moraš imati još jedan par očiju - oči za čitanje i pisanje. U svetu ima mnogo čega o čemu ne možeš saznati ako ne umeš da čitaš i pišeš. Znanje, to su zlatne lestvice preko kojih se ide u nebesa; znanje je svetlost koja osvetljava naš put kroz život i vodi nas u život budućnosti pun večne slave, ovim je rečima ispratila Pupina majka kad je kretao u veliku avanturu da osvoji svet. |
- Priča o Mihajlu Pupinu velika je i važna jer govori o čoveku koji je ukazao na jedan mogući put za svakog od nas. Pupin je i pred sebe i pred svoj narod postavljao najveće zahteve i ciljeve i mislim da je to nešto čemu, kao društvo, treba da se vratimo. Celog svog života je gledao u zvezde i, čini mi se, da ga je upravo taj pogled usmeren ka nebu i doveo do svih njegovih vrhova na zemlji. Najzad, smatram da je potrebno da imamo i jednu priču o trijumfu i pobedi, a Pupin je retka figura iz naše istorije koja nam pruža baš to. Naša serija o Pupinu neće biti prigodni program za obeležavanje neke godišnjice, već uzbudljiva, maltene avanturistička saga o putovanju iz srpske Vojvodine u Novi svet, o borbi za opstanak u Americi, u kojoj se tek završio Građanski rat, o prodoru u najviše svetske naučne krugove i najviše slojeve američkog društva, o tome kako se na izumima obogatio i kako je bio spreman da celokupno bogatstvo izgubi da bi spasao svoju Srbiju - otkriva Danilo Bećković, reditelj i jedan od kreatora serije.