OTVORENI BEOGRADSKI MEĐUNARODNI KNJIŽEVNI SUSRETI: Pesnička reč je reč tolerancije, razumevanja i ljubavi!
IZVOR: Republika/M.B. - 30.10.2024 | 12:05
U Narodnoj biblioteci Srbije otvoreni su 61. Beogradski međunarodni književni susreti, kojima prisustvuju literarni predstavnici iz Mađarske, Turske, Slovačke, Poljske, Austrije, Rusije, Italije, Crne Gore, Rumunije, Kipra i Makedonije, kao i iz Republike Srpske i sa Kosova i Metohije.
Uprkos letošnjim poplavama u zgradi u Francuskoj 7 i izostanku gradskih konkursnih budšetskih sredstava, rukovodstvo Udruženja koje dogodine obeležava 120-ogodišnjicu postojanja, uspelo je da spasi ovu tradicionalnu manifestaciju, najstariju u regionu, koju su pokrenuli velikani srpske književnosti poput Andrića i Crnjanskog i da okupi pisce iz inostranstva čime je Beograd sačuvao poziciju na mapi međunarodnih književnih dešavanja.
U ispunjenoj sali Narodne biblioteke u prisustvu Lava Pajkića, državnog sekretara Mknistarstva za kulturu i Vladimira Pištala, direktora Narodne biblioteke, svečano otvaranje je otpočelo spletom tradicionalnih srpskih pesama u izvođenju hora "Kraljica Marija".
Besedio je Bratislav Milanović, glavni i odgovorni urednik "Književnih novina", a nakon što su poimence predstavljeni inostrani gosti, Susrete je proglasio otvorenim Miloš Janković, predsednik Udruženja, koji je pored ostalog rekao:
Foto: foto Božidar Vitas
- Umetnost, a u okviru nje i literatura, ne zna za granice, te stoga želim da naša reč, pesnička, književna reč, izgovarana tokom ovih Susreta na našim programima, bude lekotvorna, bude reč razumevanja, tolerancije i ljubavi, reč koja će se čuti i u Ukrajni i na Bliskom Istoku, i na svim mestima gde danas ljudi pate, reč ljudska - ljudima upućena, reč mira. Kultura i umetnost su univerzalne, civilizacijske tekovine i, jednovremeno, vanvremene i svevremene kategorije kojima ljudski rod potvrđuje, objašnjava, usmerava i vrednuje svoje bivstvovanje, svoje postojanje. Pisana, književna reč, kao jedna od tih tekovina, nadilazi, prevazilazi i poništava sve naše razlike, ali nas, ujedno, i zauvek spaja, čini nas boljima i mudrjima, ljudskijima, punijima smislom. Verujem da će ta reč, kao i svih ovih godina, književna, literarna, pesnička reč, izgovarana na svim jezicima sveta na našim susretima, i ovog puta nadjačati sve ružno i ulepšati stvarnost u kojoj obitavamo.
Kao i svake godine, i ovogodišnji Susreti imaju svoj načelni tematski okvir, kojim se obeležavaju značajni datumi. Ova godina je posvećena 200. godišnjici od rođenja velikog srpskog pesnika Branka Radičevića, 100. godišnjici od kako je naš veliki naučnik Mihajlo Pupin dobio Pulicerovu nagradu za književnost i 100. godišnjici od smrti nobelovca Anatola Fransa. Tim povodom predviđen je tribinski program.
I ovogodišnji Susreti uključuju manifestacije u Sremskoj Mitrovici, na Zlatiboru i u Mrčajevcima gde je dodeljena nagrada "Povelja Morave", gruzijskoj pesnikinji Niniji Sadrobelašvili. Nagrađeni srpski književnici su Majo Danilović i Borivoje Rašuo.
BONUS VIDEO: