RAJ KOJI NESTAJE: Seoski turizam veliki turistički potencijal Srbije
IZVOR: Jelena MLADENOVIĆ - 03.01.2018 | 02:12
Sela obuhvataju 80 odsto teritorije naše zemlje, ali tek je nekolicina uspela da se upiše na listu putničkih destinacija, a većina nestaje s mape naseljenih mesta.
Seoska područja u Srbiji zauzimaju veliki deo zemlje. Mnoga od njih su napuštena, a svega nekolicina predstavlja turističku destinaciju. Sela su već decenijama zapuštena u razvojnoj politici države, a migracija stanovništva u grad je, čini se, nazaustavljiva, što doprinosi depopularizaciji ruralnih sredina. Danas postoje sela koja svojom neprolaznom lepotom žive i čuvaju istorijsko nasleđe Srbije, bez obzira na to što svako četvrto umire i preti da bude zaboravljeno.
Sopotnica
Sopotnica se nalazi u jugozapadnom delu Srbije. Udaljena je oko 315 kilometara od Beograda. Nalazi se na oko 1.000 metara nadmorske visine. Istoimena reka u izvorišnom delu pravi nebrojene manje vodopade, s kojih se voda sakuplja u tri veća toka. Uz vodopade, vodenice i valjarice, gde se nekada mlelo žito, Sopotnica je poznata i po dobrim mlečnim proizvodima, planinskoj jagnjetini, pitama od zelja, sira, heljde i meda. Neka domaćinstva se bave izradom drvenih kačica za sir i kajmak, drvenih kašika, vunenih džempera, čarapa, rukavica. Sopotnica ima mnoge pešačke staze, koje turistima omogućavaju da razgledaju potpuno prirodno okruženje. Uredbom Vlade Republike Srbije Sopotnica je 2005. godine proglašena za spomenik prirode.
Kremna
Selo između Tare i Zlatibora čuvena je po najpoznatijoj srpskoj porodici proroka - Tarabićima. Oni su, prema mišljenju mnogih, prorekli veliki deo srpske istorije, a selo Kremna proslavili. Selo Kremna predstavlja centar istoimene oblasti, a nalazi se između dve planine - Zlatibora i Tare. Na nadmorskoj visini između 750 i 850 metara, gde se sudaraju planinski i morski vetrovi, leži skrivena Kremna. Zahvaljujući idealnoj nadmorskoj visini, početkom 20. veka proglašena je za vazdušnu banju. Kremna je idealno seosko-turističko mesto jer svojim posetiocima nudi miran i zdrav odmor. Šarganska osmica, čija je izgradnja počela u vreme Austrijanaca, a trebalo je da poveže Užice i Višegrad, prepoznatljiva je turistička atrakcija sela.
Tršić
Prelepo selo Tršić nadomak Loznice poznato je i kao rodni kraj Vuka Karadžića i postojbina najstarije srpske manifestacije Vukovog sabora. Guste šume, čist vazduh, cvrkut ptica, zeleni putići i blistavi potoci idealni su za odmor od brzog i stresnog života u gradu. Za sve ljubitelje pravoslavnih građevina tu je i čuveni manastir Tronoša.
Foto: Republika
Kamena Gora
Kamena Gora na nadmorskoj visini od 800 do 1.496 metara predstavlja pravi prirodni rezervat. Na njenom prostoru ima više od 100 vodom bogatih izvora. Kamena Gora je između dva svetska rata bila zvanično proglašena za vazdušnu banju. Za avanturiste na paraglajderima, speleologe koji se spuštaju u brojne pećine i planinare, Kamena gora je rajska zemlja. Simbol ovog sela je drvo Sveti bor, sa visinom od 13 i krošnjom od čak 18 metara. Bor označava hrabrost, izdržljivost i snagu prirode. Jedna od njegovih specifičnosti ogleda se i u korenu koji je jedna grana smrče odlučila da pusti baš u njegovom stablu. Uzrok ovog prirodnog fenomena do danas nije poznat.
Selo Vrmdža
Nekoliko kilometara od Sokobanje nalazi se Vrmdža, jedno od starijih i mnogoljudnijih sela sokobanjske opštine. Na brdu iznad njiva i nekoliko kuća nazire se Crkva svete Trojice. Visoka stena - Latinski grad nalazi se u ovom selu i datira iz četvrtog veka. Selo se nalazi na 500 metara nadmorske visine, podeljeno je na mahale sa oko 200 domaćinstava, koja se pretežno bave poljoprivredom. Selo ima vodovodnu mrežu sa planinskih izvora.