ZLATNIH 9 PRAVILA ZA POLOVNJAKE: Ovo su stvari koje nikako ne smete zaboraviti
IZVOR: Republika - 08.03.2023 | 09:16
Na nove automobile se često toliko dugo čeka da se sve više ljudi odlučuje za drugu opciju.
Nemate vremena da čekati novi auto i odlučili ste da kupite polovni. Ovo je nekoliko bitnih stvari koje morate imati na umu.
Osim ako automobil nije pokriven nekom garancijom, svi problemi koje ima pripadaju vama nakon što ga odvezete kući.
1. SIGURNOSNA OPREMA
Poslednjih godina sve veći broj novih automobila uključuje naprednu tehnologiju bezbednosti i pomoći vozaču u najmanju ruku kao opciju, ako ne i kao standardnu opremu.
Foto: youtube.com/ RTS Sajt - Zvanični kanal
To znači da su polovni automobili lakše dostupni s takvim stvarima, u rasponu od automatskog kočenja u nuždi (AEB) do prilagodljivog tempomata. Toplo preporučujemo AEB s detekcijom pešaka i upozorenjem na mrtvi ugao.
2. POUZDANOST
Suzite polje tražnje na modele koji se ističu pouzdanošću.
Ali, zapamtite, svaki polovni automobil ima istoriju korišćenja, a ponekad i zloupotrebe. Samim tim, uvek je dobra ideja da svako polovno vozilo koje razmišljate da kupite pre toga pregleda stručna osoba.
3. STAROST
Zbog trenutnog stanja na tržištu, automobili koji su stari samo godinu ili dve možda koštaju gotovo isto kao i kad su bili novi.
Možda je u ovom trenutku bolje potražiti vozila stara pet-šest godina, uz uslov da ih kupujete od prvog vlasnika.
4. UPOREDITE PONUDE
Odredite budžet koji ste spremni da izdvojite za kupovinu automobila. Pri tome je važno u obzir uzeti i mesečne i ukupne troškove, a ne samo cenu automobila.
5. PRODUŽENE GARANCIJE
Budite oprezni s produženim garancijama.
Foto: facebook.com/Auto Plac Balkan
Programi koje treba doplatiti generalno nisu vredni potrošenog novca: u proseku, manje košta da platite popravku iz svog džepa nego da platite unapred nešto što možda nikada nećete koristiti.
Ipak, sve zavisi, možda i ne mora biti tako. Svakako, najbolje je da kupite polovnjak koji je još pokriven fabričkom garancijom.
6. DOBRO POGLEDAJTE AUTOMOBIL
Savet je jasan, ali mnogi ga, začudo, ignorišu. Šta god da vam kaže vlasnik vozila, čak i ako ga lično poznajete, mora biti podložno promeni.
7. TRIKOVI PRI PREGLEDU
Vizuelno pregledajte automobil po suvom, sunčanom danu da biste bolje videli nesavršenosti i moguće probleme.
Pogledajte i donji deo zbog rđe, curenja tečnosti ili drugih znakova koji pokazuju da nešto ne štima. Okrenite svaki točkić, pritisnite svako dugme i prekidač da biste bili sigurni da sve radi kako treba.
Foto: youtube.com/printscreen
Ako osetite miris buđi, automobil je možda bio u poplavi ili negde curi, što može značiti štetu od vode.
8. PROBNA VOŽNJA
Pre nego što uopšte počnete da vozite proverite da li je automobil odgovarajuće veličine za vaše potrebe, jesu li sedišta udobna... Tokom vožnje pogledajte u retrovizor da biste videli da li dimi iz auspuha (sve, osim belog dima, nije dobro).
Nakon vožnje proverite ispod automobila curi li ulje, imajući na umu da će, ako je klima-uređaj uključen, ispod automobila biti lokva čiste vode.
9. POMOĆ STRUČNJAKA
Ovaj savet je toliko važan da mislimo da ga vredi ponoviti: ako tako može, neka vam auto pregleda mehaničar ili, ako ne poznajete nikoga ko se razume u mehaniku, bilo koja nepristrasna stručna osoba.