Otkriveni OSTACI ČOVEKA stari 9.000 godina


IZVOR: Agencije, Republika - 20.02.2018 | 22:41


U najvećoj poplavljenoj pećini na svetu u Meksiku arheolozi su pronašli ostatke čoveka stare najmanje 9.000 godina, kao i kosti životinja koje su lutale Zemljom u vreme poslednjeg ledenog doba.

Foto: pixabay.com

Jezivi ostaci ljudskih kostiju

Grupa ronilaca nedavno je pronašla prolaz koji spaja dve podzemne šupljine na istoku Meksika i otkrila najveću poplavljenu pećinu na planeti, što će pomoći da se više sazna o drevnoj civilizaciji Maja.

Poluostrvo Jukatan obiluje monumentalnim spomenicima naroda Maja, čiji su gradovi koristili razgranatu mrežu otvora, šupljina i podzemnih voda.

Istraživači su naveli da su pronašli 248 pećina u podzemnom sistemu dugom 347 kilometara, poznatom kao Sak Aktun, u blizini mesta Tulum. Od 200 arheoloških lokacija koje su tamo otkrivene, oko 140 su iz perioda Maja. 

Neke pećine ili otvori imali su poseban značaj za Maje, čiji potomci i danas naseljavaju taj region.

Osim ljudskih ostataka, pronađene su i kosti džinovskog lenjivca, zatim izumrlih vrsta slonova i medveda iz vremena pleistocena, saopštilo je meksičko Ministarstvo kulture. 

Krajem ledenog doba, nivo vode povećan je za 100 metara, što je dovelo do plavljenja podzemnog sistema pećina i stvorilo idealne uslove za očuvanje ostataka izumrle megafaune iz doba pleistocena.

Geološka epoha najkasnijeg ledenog doba počela je pre 2,6 miliona godina, a završila pre oko 11.700 godina.