GRAD NA NERETVI KOJEM ĆETE SE UVEK VRAĆATI: Mostarske kiše, domaća kafa i lepota od koje zastaje dah
IZVOR: Aleksandar Novaković - 05.05.2024 | 14:15
Posle 33 godine ponovo je uspostavljena linija od Beograda do "najomiljenijeg grada bivše Jugoslavije" - Mostara.
Ovo je odlična prilika za nove generacije, ali i one malo starije koji za to nisu imali prilike ranije, da se upoznaju sa bogatom istorijom grada na Neretvi, i ostanu fascinirani lepotom Mostara.
Tokom poslednjeg rata u Jugoslaviji, Mostar je prošao kroz pravu golgotu, mnogo građevina je uništeno, a priča o najvećem gradu Hercegovine je nemoguća bez pominjanja Starog mosta, simbola Mostara.
Foto: ST/Tamara Pavišić
Možda je istorijat mosta i najbolji pokazatelj kroz šta je prošao Mostar u burnim vremenima.
Stari most je podigao Sulejman Veličanstveni 1566. godine i u tom trenutku to je bio drugi najduži most na svetu, sa kamenim lukom.
Foto: ST/Tamara Pavišić
Most je na Neretvi stajao 427 godina dok nije uništen u granatiranju 1993. godine.
Ostaci nekadašnjeg lepotana su izvučeni iz Neretve, i most je kamen po kamen, restauriran i otvoren za javnost 2004. godine.
Foto: ST/Tamara Pavišić
Najviša tačka mosta je na 24 metra iznad Neretve i odatle svake godine skaču najhrabriji učesnici legendarnih skokova sa Starog mosta.
Ove godine, ova nezaboravna fešta je zakazana za 28. jul.
Foto: ST/Tamara Pavišić
Možda vam ta 24 metra ne deluju strašno, ali verujte, kada stanete na most i pogledate dole u brzu Neretvu koja je na tom delu i prilično uska, neće vam biti svejedno.
Zato svaka čast svakom ko ima prođe kroz ovaj svojevrsni test odlučnosti i hrabrosti.
Foto: ST/Tamara Pavišić
Naravno, Mostar je mnogo više od Starog mosta, tu je i prelepi stari deo grada sa uglačanom kaldrmom, Sinan-pašina džamija koja je posle obnove ponovo otvorena 2018. godine, kao i Saborna crkva Svete Trojice koja je od 2010. godine u procesu obnove.
Foto: ST/Tamara Pavišić
Danas je Mostar grad koji je okrenut budućnosti i turizmu. Zaista je lepo videti goste iz celog sveta, od Južne Koreje i Filipina, do Italijana, Poljaka i Francuza.
Ono što obavezno morate da uradite u Mostaru je da pored Neretve sednete u neku od kafana i popijete domaću kafu, koju vam naravno donose u fildžanima.
Foto: ST/Tamara Pavišić
Ćevape i da ne pominjemo...
Zahvaljujući svom fantastičnom položaju, iz Mostara možete brzo da stignete gde god ste naumili - Žitomislić, Međugorje, predivni vodopadi Kravica i Koćuša, Blagajska Tekija, Stolac, Neum, Dubrovnik...
Na kraju, za one koji to ne znaju, Mostar je vekovima bio i veliki kulturni centar, a bez Alekse Šantića i "Mostarskih kiša" čiji je autor Pero Zubac, nije se mogla zamisliti obavezna lektira u školama nekadašnje Jugoslavije.
BONUS VIDEO: