SVETSKA KINEMATOGRAFIJA U SUZAMA! Preminuo Andraš Ferenc!
IZVOR: Milica Bobinac - 26.04.2024 | 09:31
Andraš Ferenc, jedan od uticajnijih mađarskih režisera, umro je u 81. godini.
Andraš Ferenc, jedan od uticajnijih mađarskih režisera, preminuo je u 81. godini. Vest o njegovoj smrti potvrdila je Mađarska filmska akademija.
- Preminuo je Andraš Ferenc, dobitnik Košutove nagrade, dobitnik nagrade Balaš Bela, filmski režiser, narodni umetnik - poručili su iz Mađarske filmske akademije.
Andraš Ferenc je rođen 24. novembra 1942. godine u Budimpešti. Već njegov prvi film, "Krvavi đavo bije svoju ženu", prikazan 1977. godine, postigao je veliki uspeh i kod publike i kod gledalaca. Reč je o satiri ostvarenoj kroz motiv "velike gozbe" i prikazuje kasni socijalizam u doba Kadara. Zbog ovog filma, Andraš Ferenc narednih pet godina nije mogao da režira dugometražni igrani film.
Najveći uspeh postigao je filmom "Lešinar" 1982. godine, zasnovanom na kratkoj priči Mikloša Munkačija. Film prikazuje kalvariju inženjera koji postaje taksista, a ulogu je legendarno odigrao Đorđe Čerhalmi. Ovaj filmski triler, dinamičan, efektan i dramatičan, osvojio je i kritiku i publiku, a prikazan je u skoro šezdeset zemalja. Premijerno je bio prikazan na Berlinalu, gde je bio nominovan za Zlatnog medveda, a dobio je Nagradu publike.
Foto: Wikipedia
Andraš Ferenc je takođe radio i kao scenarista i producent. Pre filmske karijer radio je kao pomoćni radnik u fabrici i radnik sa osnovnim obukama, ali je istovremeno više puta statirao u filmovima. Nije imao ni dvadeset godina kada je dobio posao na televiziji, a zatim u filmskom studiju, gde je postao asistent režisera u Prvom studiju.
Upisao se na Akademiju dramskih umetnosti na smeru za režiju 1969. godine, gde je diplomirao 1973. godine. U Balaš Bela Studiju režirao je svoj ironični kratki film "Narod Dosije". "Krvavi đavo bije svoju ženu" snimao je u prilično teškim uslovima, jer nije imao dovoljno veliki budžet i ekipa je morala da štedi svaki milimetar celuloidne trake.
Nakon što je 1977. potpisao Demokratsku povelju kao protest protiv mera diktature u Čehoslovačkoj, bio je pod zabranom snimanja nekoliko godina. Tokom osamdesetih se vratio s filmom "Lešinar", neko vreme je vodio nezavisnu glumačku trupu u MAFILMU, a kasnije je bio direktor Filmskog studija Dialóg. Od 1998. godine bio je zadužen za vođenje nezavisnog studija za sinhronizaciju.
BONUS VIDEO: