TRENUTAK NEPAŽNJE, JEDAN POGREŠAN KLIK - VAŠI PODACI SU U RUKAMA ZLONAMERNOG HAKERA! Evo kako da prepoznate sajber pretnje i zaštitite se od online manipulacije
U današnjem digitalnom svetu, sajber napadi postaju sve sofisticiraniji, a jedan od najčešćih i najopasnijih oblika ovih prevara koristi raznovrsne psihološke trikove, koji lako mogu da vas navedu da otkrijete poverljive informacije ili izvršite online radnje koje mogu da ugroze vašu sigurnost.
Zlonamerni hakeri, na primer, "maskirani" pod lažnim identitetom, mogu da koriste izmišljene priče, urgentne zahteve ili pretnje kako bi manipulisali vašim osećanjima i naterali vas da otkrijete lozinke, bankovne podatke ili čak instalirate zlonamerni softver na vaš uređaj, što može ozbiljno da ugrozi vašu sigurnost. Ovaj oblik prevare poznat je i kao socijalni inženjering.
Kako se sajber napadači "igraju" sa vašim poverenjem?
Socijalni inženjering je vrsta sajber napada kroz koje zlonamerni hakeri često koriste različite metode manipulacije kako bi pristupili poverljivim ličnim podacima internet korisnika. Na primer, možete da dobijete email koji izgleda kao zvanična poruka od vaše banke, a u kome se traži da ažurirate podatke zbog, navodnog, "sigurnosnog" problema, dok u stvarnosti sajber napadači samo žele da pristupe vašim ličnim informacijama. Sa druge strane, na društvenim mrežama često se pojavljuju zahtevi za prijateljstvo ili poruke koje deluju kao da dolaze od pouzadnog izvora, a koje nude "ekskluzivne ponude", koje zapravo vode do zaraženih linkova. Upravo zato, važno je da umete da prepoznate potencijalne pretnje i budete svesni da je sigurnost na internetu podjednako važna kao i sigurnost van digitalnog prostora.
Predstavljamo vam pet saveta pomoću kojih možete da zaštitite svoje podatke i sigurno se "krećete" kroz digitalni svet. Budite oprezni sa nepoznatim emailovima i SMS porukama. Ne otvarajte linkove ili priloge u porukama, pre nego što budete sigurni da je adresa pošiljaoca autentična.
Prvo, proverite domen sa koga vam je poslata poruka. Ukoliko, na primer, u domenu stoji "imebanke-security.com", umesto "@imebanke.com", budite sigurni da je u pitanju klasičan primer "phishing" email-a. Zlonamerni hakeri često kreiraju domene koji liče na zvanične, dodavanjem reči poput "security ili support", dok zvanični emailovi od banaka i
drugih institucija uvek stižu sa tačno navedenog domena (npr. „@imebanke.com“). Ukoliko vam poruka deluje sumnjivo, obrišite je, jer na taj način sprečavate situaciju da slučajno kliknete ili preuzmete virus.
Proverite identitet kontakta
Ako vas neko kontaktira navodeći da je iz vaše banke ili poznate organizacije, ne reagujte odmah. Nekada zlonamerni hakeri putem telefonskog poziva mogu da se predstave kao "tehnička podrška", koja traži pristup vašem računaru kako bi instalirali zlonamerni softver i pratili vaše aktivnosti. Zatražite ime i prezime te osobe, a zatim sami pozovite tu organizaciju koristeći zvanične kontakte sa njihovog sajta da biste potvrdili identitet. Dodatno, ukoliko vam putem mobilnog telefona zatraže poverljive podatke, postavite pitanje na koje samo pravi predstavnik banke/ institucije može da odgovori, kao što je broj vaše poslednje transakcije. Ako dobijete dvosmislen ili nejasan odgovor, prekinite razgovor i prijavite poziv banci ili organizaciji o kojoj je reč, a oni će obavestiti nadležnu
instituciju za sajber bezbednost, kako bi dodatno istražili potencijalni pokušaj prevare.
Koristite jake i jedinstvene lozinke
Koristite složene lozinke, poput „Gr34t$ecure#1976“, i izbegavajte ponavljanje lozinki na različitim nalozima. Lozinke sa kombinacijom velikih i malih slova, brojeva i simbola čine naloge sigurnijima.
Ne zaboravite da ažurirate svoje uređaje i softvere
Instalirajte najnovije bezbednosne nadogradnje i ažuriranja za sve uređaje i aplikacije koje koristite svakodnevno. Zlonamerni hakeri često zloupotrebljavaju propuste u zastarelim verzijama softvera za napade, pa redovno ažuriranje sistema značajno smanjuje rizik od sajber prevara. Aktivirajte automatska ažuriranja kada je to moguće kako biste uvek imali najnoviju zaštitu.
Redovno se informišite o trendovima u sajber bezbednosti
Pratite trendove o sajber pretnjama na proverenim web stranicama i upoznajte se i sa novim vrstama digitalnih prevara. Uvedite naviku čitanja vodiča o sajber bezbednosti i redovno razgovarajte o tome sa porodicom, prijateljima i kolegama. Što ste više informisani, lakše ćete prepoznati i izbeći raznovrsne pokušaje manipulacije.
Činjenica je da sajber napadi postaju sve kompleksniji, ali uz oprezno korišćenje digitalnih alata i redovnu edukaciju, možete značajno da smanjite rizik od „upadanja u zamku“ socijalnog inženjeringa. Povećanjem svesti o ovim prevarama i primenom jednostavnih rešenja za zaštitu, možete da osigurate bezbednost svojih podataka i online identiteta.
Komentari (0)