NAJPOTRESNIJE REČI DANKINE MAJKE DO SADA! Na godišnjicu nestanka ćerke se slomila, pa IZGOVORILA OVO!
Teško je i bolno isto kao i prvog dana, kaže Ivana Ilić za Republiku.

Foto: ST/Vladimir Lukić, Društvene mreže
Dvogodišnja devojčica iz Bora nestala je 26. marta 2024. u Banjskom polju, dok se ograla sa starijim bratom i majkom u dvorištu porodičnog imanja. Nakon desetodnevne potrage, 4. aprila 2024. uhapšeni su radnici JKP "Vodovod" iz Bora Srđan Janković i Dejan Dragijević pod sumnjom da su je usmrtili. Oni su u policiji priznali zločin, kasnija u tužilaštvu su povukli i demantovali izjave, a telo devojčice nikada nije pronađeno.

Foto: Republika
Za Republiku se na današnji dan oglasila i Ivana Ilić, devojčicina majka.
- Svi na svetu bi voleli da je Danka živa, mi kao roditelji najviše. Ona je nama bila sve, naša radost. Teško je i bolno isto kao i prvog dana. I dalje ne mogu da se pomirim s činjenicom da nje više nema i da neću moći više nikada da je zagrlim, poljubim. Ne mogu da pojmim da nemam kome više repiće da vežem. Iako je godinu dana prošlo od tog bolnog događaja, i dalje ne mogu da shvatim na šta je sve ljudska zloba spremna. Kako su mogli tako nešto da urade jednom nevinom detetu. S njom je otišao i deo nas, velika je praznina ostala. Dok bude bilo nas, biće i naše Danke - navodi potresena majka za Republiku.
O verovanju u navode da je njena ćerka ipak živa, Ivana kroz suze kaže da neki dokazi ipak govore suprotno.
- Nada svakako poslednja umire. Ali tu postoje mnogo stvari koje, nažalost, potvrđuju priznanje osumljičenih - kaže majka za Republiku.

Foto: Tanjug/D. KUJUNDŽIĆ
Igor Jurić, direktor Centra za nestalu i zlostavljanu decu, oglasio se povodom godišnjice od nestanka i istakao da smatra da će optužnica protiv Dragijevića i Jankovića biti potvrđena.
- Ako se donese pravosnažna sudska presuda za ubistvo, pretpostavljam da će tada biti proglašena i smrt deteta. Kada dete nestane, smrt se može proglasiti samo u vanparničnom postupku, ali tek kada to porodica zatraži. Prema mom mišljenju, optužnica će sigurno biti potvrđena. Međutim, to je manje važno od istine - najbitnije je saznati šta se zaista dogodilo sa detetom. A to će, nakon godinu dana, biti izuzetno teško - objasnio je Jurić.
Igor Jurić je, govoreći o slučaju male Danke Ilić, rekao da je teško doneti konkretan zaključak.
- Teško je doneti konačan zaključak o celom slučaju. U razgovoru s građanima tog mesta, mnogi veruju da je dete još uvek živo, zbog određenih okolnosti koje su se dešavale. S druge strane, ako pogledamo izjave roditelja, otac je uoči godišnjice nestanka izjavio da veruje da mu je dete živo, što je u suprotnosti sa optužbama porodice na račun osumnjičenih - istakao je on.
Naglašava da je činjenica da su u istrazi napravljeni propusti i da je ceo slučaj u početku olako shvaćen.
- S obzirom na uzrast deteta i mesto njegovog nestanka, istražni organi su možda potcenili ozbiljnost situacije jer ništa nije ukazivalo na mogućnost otmice ili teškog ubistva. Ipak, ostaje ključno pitanje - kako dete od dve godine može da nestane, a da ga niko ne nađe - rekao je Jurić.
Naglasio je da se slučaj sa Dankom Ilić odrazio i na slične slučajeve koji su se nakon toga dešavali u Srbiji.
- Danka je pomogla da pronađemo Dunju Marković s Uba jer je njen nestanak bio upozorenje svima - shvatili smo da nema mesta za opuštanje bez obzira na uzrast deteta i okolnosti. Potpuno sam siguran da je Danka spasla Dunju - rekao je on i dodao da misli da je mala Danka ubijena.

Foto: Republika
- Oni su vrlo detaljno rekli šta se desilo, ali, s druge strane, mislim da nije to baš ta verzija i da postoji još neko u celoj toj priči. Vrlo je nezahvalno o tome govoriti. S Dunjinom porodicom smo u kontaktu, dok Dankina porodica nije želela našu pomoć. Uhvatili su se za jednu moju izjavu, u kojoj sam izneo stav o nestanku male Danke, nakon čega su odlučili da ne žele da komuniciraju sa mnom, što je potpuno legitimno. I dalje smatram da je bilo mnogo nelogičnosti, naročito u vezi s tim kako je dete u tom uzrastu moglo da bude samo i da se igra. Takođe, bilo je nelogičnosti u vezi sa samim dolaskom na mesto događaja, što ne krijem. Smatram da bi bilo mnogo korisnije za ovu porodicu da izađe u medije i razgovara s pravim novinarima, umesto da odgovara putem društvenih mreža. Time se stvara konfuzija i guraju sebe u tokove koji izazivaju dodatnu sumnju.
Naglašava da se na društvenim mrežama povodom ovog slučaja stvorila histerija.
- Na društvenim mrežama se stvorila histerija, gde je još manje poverenja u porodicu. Da me neko pogrešno ne shvati, da ja upirem prstom u nekoga, pričam iz uloge roditelja koji je imao slično iskustvo. Iskreno se nadam da je neko ko je još na slobodi, ko zna pravu istinu i gde se nalazi telo, da će mu savest proraditi i da će tokom suđenja konačno progovoriti - izjavio je Jurić.
O navodiman direktora Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igora Jurića, koji je istakao da je teško doneti konkretan zaključak, ali i da slučaj s Dankom Ilić odrazio i na slične slučajeve koji su se nakon toga dešavali u Srbiji, Ivana navodi da ne želi da ih komentariše.
- Igora Jurića zaista ne želim da komentarišem. Videla sam njegovu izjavu da je s Dunjinim roditeljima u kontaktu, a s nama nije jer "mi to ne želimo". Samo mi i dalje nije jasno kog trenutka je on s nama kontaktirao - zaključila je očajna majka.

Foto: ST/Vladimir Lukić
Podsetimo, dvogodišnja devojčica nestala je u Banjskom polju, a za njeno ubistvo optuženi su Dejan Dragijević i Srđan Janković. Sumnja se da su Dejan Dragijević i Srđan Janković 26. marta u Banjskom polju kod Bora najpre automobilom JKP "Vodovod", gde su bili zaposleni, udarili dvogodišnju devojčicu i zatim je stavili u vozilo. Oni su, kako se sumnja, njeno telo bacili na deponiju, odakle su ga kasnije premestili.
Radoslav Dragijević se sumnjiči da je sinu pomogao da premesti telo devojčice.
Rođeni brat Dejana Dragijevića Dalibor Dragijević preminuo je 7. aprila u prostorijama Policijske uprave u Boru tokom zadržavanja.
Istraga nestanka dvogodišnjeg deteta je naišla na brojne prepreke. Uprkos intenzivnoj potrazi, uključujući angažovanje Žandarmerije, telo Danke Ilić nije pronađeno.
Slučaj je izazvao veliku pažnju javnosti i medija, pokrenuvši pitanja o efikasnosti pravosudnog sistema i metodama istrage.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)