Sumrak interneta: Fejsbuk i Instagram napuštaju Evropu!
Fejsbuk je upozorio da bi mogao da se povuče iz Evrope ako irski poverenik za zaštitu podataka sprovede zabranu razmene podataka sa SAD-om, nakon što je u julu utvrđeno da je američka obaveštajna agencija imala nedovoljne zaštitne mere.
Glavni saradnik Fejsbuka napisao je u sudskom spisu u Dablinu, da bi sprovođenje zabrane kompaniju ostavilo nesposobnom za rad.
- U slučaju da Fejsbuk podleže potpunoj obustavi prenosa podataka korisnika u SAD, nije jasno kako bi, u tim okolnostima, mogao da nastavi da pruža usluge Instagrama u EU - kaže PR Fejsbuka Ivon Kanan, i dodaje da Fejsbuk negira pretnje povlačenjem iz Evrope.
- Fejsbuk ne preti povlačenjem iz Evrope. Pravni dokumenti podneti irskom Visokom sudu pokazuju samo jasnu realnost o tome da se Fejsbuk i mnoga druga preduzeća, organizacije i pružaoci usluga, oslanjaju na prenos podataka između EU i SAD kako bi funkcionisao njihov rad.
- Nedostatak sigurnog, i legalnog međunarodnog prenosa podataka, štetiće ekonomiji i kočiti rast preduzeća zasnovanog na podacima u EU - dodaje se u saopštenju.
Mak Šrems, austrijski advokat počeo je da podnosi pritužbe na privatnost kod irskog komesara za zaštitu podataka, koji reguliše Fejsbuk u EU još 2011. godine.
Te žalbe uzele su maha dve godine kasnije, kada je "Gardijan" otkrio NSA-in program Prism, ogromnu operaciju nadzora koja uključuje direktan pristup sistemima Gugla, Fejsbuka, Epla i drugih američkih internet kompanija. Šrems je podneo novu žalbu na privatnost, koja je na kraju upućena na Evropski sud pravde.
Taj sud je 2015. utvrdio da je, zbog postojanja Prizme, sporazum "Sigurna luka", koji je američkim kompanijama omogućavao da podatke građana EU "vraćaju kući", nevažeći.
EU je zatim pokušala drugi pravni sporazum o prenosu podataka, takozvani štit privatnosti i to je poništeno u julu ove godine, ponovnom presudom suda da SAD ne ograničavaju nadzor građana EU.
U septembru je irski poverenik za zaštitu podataka započeo proces sprovođenja te presude. Poverenik je izdao preliminarnu naredbu kojom je naterao društvenu mrežu da obustavi prenos podataka u inostranstvu.
Kao odgovor na to, Nik Kleg, šef kompanije za globalne poslove i komunikacije, objavio je da "međunarodni prenos podataka podupire globalnu ekonomiju i podržava mnoge usluge koje su ključne za naš svakodnevni život".
- U najgorem slučaju, to bi moglo značiti da mali tehnološki start-up u Nemačkoj više neće moći da koristi američkog dobavljača - napisao je Kleg.
- Španska kompanija za razvoj proizvoda više nije mogla da vodi operaciju u više vremenskih zona. Francuski prodavac više ne može održavati kol centar u Maroku - kaže Kleg i dodaje: "Podržavamo globalna pravila koja mogu osigurati dosledan tretman podataka širom sveta."
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)