IMATE NAVIKU DA HLADITE VODU U PLASTIČNOJ FLAŠI? Prvo pogledajte na DNO, ako OVO piše postoji ogromna OPASNOST po zdravlje!

Autor: M.O.

Lifestyle

18.07.2023

17:40

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Mogu da budu jako opasne ako imaju ovu oznaku, dobro obratite pažnju.

IMATE NAVIKU DA HLADITE VODU U PLASTIČNOJ FLAŠI? Prvo pogledajte na DNO, ako OVO piše postoji ogromna OPASNOST po zdravlje!

Foto: pixabay.com

Sigurno je da ste nekada plastične flaše ili balone za vodu i druga pića, pošto popijete vodu ili sok, koristili ponovo, smatrajući da u tome nema ničeg lošeg, i da čak pomažete očuvanju životne sredine, jer ste plastični proizvod upotrebili više puta. Ipak, takva praksa nekad može da ugrozi zdravlje.

Većina boca za vodu koje su za jednokratnu upotrebu napravljena je od polikarbonatne plastike, savitljivog i prozirnog materijala. Većina tih boca se proizvodi korišćenjem hemijskog jedinjenja koje se naziva polietilen tereftalat ili PET. 

Prema tome, pre nego što posegnete za punjenjem i stavljanjem u frižider, saznajte šta znače oznake na njima:

1 - PET (često i PETE)

Ove flašice su u većini slučajeva namenjene jednokratnoj upotrebi. Postoji mogućnost da ispuštaju teški metal antimon i hemijsku materiju EPA, koja negativno utiče na funkciju hormona.

2 - HDP (nekad i HDPE)

Reč je o "dobroj" plastici, za koju postoji najmanja verovatnoća ispuštanja zagađenja u vodu. To znači da ovu flašicu možete da koristite više puta. Smatra se da je bezbedna za upotrebu.

3 - PVC (nekad i 3V)

Ovo je polivinil hlorid koji se koristi za izradu plastičnih podova, saksija za cveće, kreditnih kartica, tuš zavesa. Ova plastika ispušta dve otrovne hemikalije (DEHP, DEHA), a obe ometaju delovanje hormona u ljudskom telu. Uprkos tome, to je još uvek najčešće upotrebljavana plastika za flašice.

Republika

Foto: pixabay.com

Plastične flaše imaju oznake koje obavezno treba da pogledate

 

4 - LDPE

Ovo je plastika koja ne ispušta hemikalije u vodu. Ne koristi se za izradu plastičnih boca, nego uglavnom za izradu plastičnih vrećica za namirnice.

5 - PP

Još jedna od "dobrih" plastika, obično bele ili poluprozirne boje. Koristi se za boce u koje se pakuju sirupi ili čašice za jogurt.

6 - PS

Ovde govorimo o opasnom polistirenu, koji spada u "lošu" plastiku od koje se prave plastične čaše za kafu.

7 - PC (ili bez oznake)

To je najlošija plastika za prehrambene proizvode, jer izlučuje hemikaliju BPA. Nažalost, koristi se u bočicama za dojenčad, sportskim bočicama i posudama za spremanje hrane.

Prema rečima mnogobrojnih stručnjaka, staklo je uvek najsigurnija opcija, a svako domaćinstvo ima barem jednu nepotrebnu staklenu bocu koja može biti korisna za držanje vode u frižideru.

BONUS VIDEO: 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading