JEDINO ĆE VAM OVAKO MIRISATI VEŠ: Svi grešimo kada SIPAMO omekšivač, često i preteramo!

Autor: M.O.

Lifestyle

23.11.2023

13:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ovo morate da ispoštujete ako želite mekan i mirisan veš.

JEDINO ĆE VAM OVAKO MIRISATI VEŠ: Svi grešimo kada SIPAMO omekšivač, često i preteramo!

Foto: shutterstock

Pranje veša

Da li vam se ikada desilo da nakon pranja veša u mašini, umesto sveže i mirisne odeće, dobijete neprijatan miris koji ne možete da definišete? Verovatno jeste, ali ne brinite, niste jedini.

Saznajte u čemu je problem i kako da ga rešite


Jedan od glavnih uzroka neprijatnog mirisa veša može biti prekomerna upotreba deterdženta ili omekšivača. Previše deterdženta može začepiti posudu za deterdžent i uzrokovati neprijatan miris, dok previše omekšivača može prouzrokovati da se odeća teže ispira.

Važno pažljivo pročitati doze navedene na pakovanju i koristiti mernu posudu. Takođe, ukoliko su vaše stvari jako prljave, preporučuje se korišćenje načina pranja ili pokretanje 2 ciklusa.


Omekšivač za odeću može učiniti da tkanina postane baršunasta i olakšati peglanje, ali se tokom vremena može smanjiti i apsorpcija tkanine. Zbog toga je bolje ne koristiti ga za pranje peškira, sportske odeće ili drugih predmeta od mikrovlakana, elastina ili spandeksa.
Republika

Foto: Shutterstock

Ispoštujte ovo ako želite da vam veš bude mekan i mirisan

 


Još jedan uzrok neprijatnog mirisa veša može biti prekomerno pranje teksasa. Proizvođači teksasa savetuju da se odustane od mašinskog pranja kako bi se sačuvala boja duže, a ako se ipak odlučite za pranje u mašini, optimalan interval između dva pranja je 2 do 6 meseci, u zavisnosti od toga koliko često nosite farmerke i karakteristika vašeg tela.

Loše održavanje mašine za veš takođe može dovesti do neprijatnog mirisa i belih mrlja na odeći. Da biste to sprečili, potrebno je redovno čistiti mašinu, isprazniti je u što kraćem roku nakon svakog pranja, ukloniti preostali deterdžent iz gume na vratima, kao i redovno sušiti pregradu za deterdžent. Takođe, jednom mesečno se preporučuje da se mašina "upaliti na prazno" sa deterdžentom i sirćetom za dezinfekciju.

Nemojte zanemariti ni način na koji sušite veš, jer on može uticati na njegov kvalitet. Nikako ne koristite previše automatsko sušenje, jer ono može učiniti da vaša odeća brže izbledi i istroši se. Takođe, nemojte kačiti pletene i vunene predmete na žicu za sušenje, već ih sušite na peškiru na vodoravnoj površini kako bi zadržali svoj oblik.

Da biste izbegli neprijatan miris veša, neophodno je da vodite računa o svim ovim faktorima prilikom pranja i sušenja. Takođe, ne zaboravite da redovno čistite i održavate mašinu za veš kako bi bila u optimalnom stanju.

BONUS VIDEO: 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading