PLANETA SE OPORAVLJA: Zatvara se džinovska rupa u ozonskom omotaču iznad Arktika!
Ogromna rupa u ozonskom omotaču, koja je pretila da postane najveća ikada viđena rupa u atmosferi iznad Arktika, zatvorena je samo nekoliko nedelja nakon formiranja početkom aprila, saopštili su naučnici koji posmatraju taj fenomen.
Rupa u glavnom sloju atmosfere, koji štiti Zemlju od štetnog zračenja sunca, ujedno je postavila novi rekord u brzini smanjenja ozona na severnoj hemisferi. Oštećena oblast bila je otprilike veličine Grenlanda i prostirala se iznad polarnog leda.
Krajem prošle nedelje Služba za nadgledanje atmosfere Kopernik objavila je da se ozon u zahvaćenom području oporavio.
Iako su se ranije pojavljivale manje rupe u ozonskom omotaču nad severnom hemisferom, naučnici su rekli da je to "prvi put da možete govoriti o pravoj rupi ozona na Arktiku".
Kopernik služba je saopštila da su rupu uzrokovale neobične vremenske šare nad Arktikom. Posebno hladne temperature i snažni vetrovi formirali su "polarni vrtlog" stvarajući frigidne uslove koji su doveli do ogromnog oštećenja ozonskog omotača.
- Iako izgleda kao da se polarni vrtlog još nije završio i da će tek nestati u narednih nekoliko dana, vrednosti ozona neće se vratiti na veoma niske nivoe koji su viđeni ranije u aprilu. Rupa u arktičkom ozonu zapravo nema nikakve veze sa korona virusom već je posledica neobično jakog i dugotrajnog polarnog vrtloga - objašnja Kopernik služba.
U ranijem članku o uzrocima smanjenja ozonskog omotača na Arktiku naučnici su rekli:
- Dok smo navikli da ozonske rupe nastaju na Antarktiku svake godine tokom "australnog proleća", uslovi potrebni za tako snažno obaranje ozonskog omotača obično se ne nalaze na severnoj hemisferi - navode iz Kopernika.
Na Antarktiku debljina ozonskog omotača menja se sa sezonom. Ledene zime dovode do oblaka na visokoj nadmorskoj visini koji u kombinaciji sa štetnim hlorofluoro-ugljenikom oštećuju ozon. Inače hluoroflouro-ugljenik decenijama je raspršen unutar atmosfere i direktno je odgovoran za dalje uništavanje ozona.
Zbog tog problem Antarktik je tokom poslednjih 35 godina razvio velika ozonska oštećenja.
Arktik je drugačiji jer je vreme obično toplije i samim tim se ne formiraju opasni oblaci.
- Ova ozonska rupa u osnovi je simptom većeg problema sa iscrpljivanjem ozona. Mislimo da ozonski omotač se takođe isceljuje, ali polako - rekli su iz Kopernika.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)