DANAS JE INTERNACIONALNI DAN ŽELJKA OBRADOVIĆA: Najtrofejniji stručnjak u istoriji Evrolige i LEGENDA SRPSKE KOŠARKE proslavila 61. rođendan!
Iako deluje kao da evropskom košarkom gospodari čitavu večnost, Željko Obradović danas je napunio "tek" 61 godinu!
Popularni Žoc prvo je ime na ustima većine kada odgovaraju na pitanje ko je najbolji evropski trener ikada (Osim ako pitate Željka, koji će vam reći da je to Duda Ivković), a kada se uzme u obzir "magnum opus" (životno delo) ove legende, jasno je i zašto je tako.
Pravi košarkaški fanovi iz Srbije nikada neće cepidlačiti između kumova, gospodari ovaj dvojac na vrhu liste najuspešnijih ikada na starom kontinentu već godinama, ali ćemo na njegov rođendan ipak slaviti Obradovića, uz svo dužno poštovanje "Dušanu silnom".
Želimir Obradović rođen je 9. marta 1960. godine u Čačku.
U Borcu je počeo košarkašku karijeru, i to kao igrač.
Vremenom je postao startni plej, pa je do 1984. uradio dovoljno da ga Moka Slavnić dovede u Partizan.
Među crno-belima ostao je sve do 1991, osvojivši nekolicinu trofeja, pre nego što je tragična nesreća udaljila ovog košarkaškog genija od terena na dve godine, što se ispostavilo kao permanentno, pošto je te sudbonosne 1991. počeo da trenira juniore Partizana.
To je bilo samo prvo poglavlje jedne od najlepših košarkaških priča sa naših prostora.
Naglo i iznenadno je Žoc bačen u trenerske vode, pošto je tokom priprema za Eurobasket, gde je trebao da bude kapiten ekipe koju je selektovao Ivković, pozvan nazad u Beograd, gde mu je ponuđen posao trenera prvog tima, ukoliko se odmah penzioniše.
On je to i uradio, a to se ispostavilo kao najbolja odluka koju je ikada doneo.
Radio je vredno i marljivo u saradnji sa Acom Nikolićem, dok je skoro, tragično preminuli Milenko Savović doveden kao tehnički direktor.
U sledećoj sezoni već je obnovljeni Partizan sastavio skor od 20-2 i osvojio titulu u YUBA ligi, kao i kup Jugoslavije.
Slavili su te godine i u FIBA evropskoj ligi, u punom jeku raspada Jugoslavije, pa su crno-beli igrali u Fuenlabradi zbog sankcija.
Ostao je do 1993, kada je potpisao za Huventud. I sa njima je osvojio FIBA evropsku ligu, što ga je preporučilo Realu.
Tri godine proveo je Žoc u Madridu, pa dve u Benetonu, da bi potom doneo sudbonosnu odluku 1999.
Obradović je tada prešao u Panatinaikos, gde je iz korena izmenio evropsku košarku.
Tokom 13. godišnjeg boravka u zelenom delu Atine, on je osvojio neverovatnih 11 šampionata, sedam kupova Grčke, kao i čak pet Evroliga!
Željko je 2007. čak ostvario i gotovo nedostižnu triplu krunu, posle čega je proglašen za trenera godine u Evroligi.
2011. usledila je najgora sezona PAO-a od kada je on stigao u klub, pa je na kraju iste podneo ostavku.
Obradović 2013. donosi odluku da preuzme Fenerbahče, gde ostaje sve do 2020. godine.
Loši rezultati prouzrokovani nestabilnom "Kovid-sezonom" bili su previše za Žoca u Istanbulu, pa je odlučio da napusti klub i napravi pauzu od treniranja od godinu dana.
Tu odluku doneo je 23. juna, pa njegovi najveći fanovi na svojim kalendarima za 2021. već imaju zaokružen taj datum crvenim flomasterom, u nadi da će Žoc bukvalno tačno posle godinu dana da se vrati.
Bilo da tako bude ili da se nikada više ne vrati na trenersku poziciju, Obradovićev dugačak spisak trofeja i ličnih nagrada daje mu pravo da radi šta mu se prohte.
Srebro sa Olimpijade sa Jugoslavijom iz 1996, zlato sa EP 1997, zlato sa Mundobasketa 1998 i bronza sa Eurobasketa 1999. sijaće kroz istoriju srpske košarke zauvek, a kada se uzme u obzir da je osvojio nerealnih 63 trofeja tokom bogate karijere, od kojih su čak devet bili Evroligaški, teško da mu se može bilo šta osporiti.
Gospodine Obradoviću, srećan vam 61. rođendan, i hvala vam na svemu što ste uradili za srpsku košarku!
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)