DA LI JE TREBALO PREKINUTI PARTIZANOVU UTAKMICU? Navijač preminuo nakon što mu se slošilo, OVO JE PROCEDURA!
Predlažu se i promene.
Tribina Partizana sinoć je bila poprište tragičnog događaja koji je potresao ljubitelje košarke širom sveta. Smrt navijača Dragana Ćetkovića, koji je preminuo od srčanog udara tokom utakmice, izazvala je pitanje da li je utakmica morala biti zaustavljena. Postoji jasan protokol koji mora da se isprati u ovakvim situacijama kako bi se obezbedila adekvatna reakcija svih uključenih strana.
Prema propisima, postoji lanac komunikacije koji se aktivira u slučaju medicinskih ili sigurnosnih hitnih situacija koje uključuju publiku. Gledaoci su dužni da obaveste nadležno osoblje, a informacija se dalje prosleđuje Menadžeru bezbednosti, Koordinatoru arene i Delegatu Evrolige. Na osnovu njihove odluke, sudije prekidaju utakmicu, a publika se obaveštava putem spikera. Procedura glasi:
- Gledaoci moraju obavestiti najbližeg redara, člana osoblja, medicinara iz publike ili policajca
- Informacija dolazi do Menadžera bezbednosti, koji aktivira medicinske/sigurnosne službe
- On dalje stiže do Koordinatora arene i Delegata Evrolige, a oni odlučuju da li postoji osnova da se utakmica prekine.
Delegat dalje:
- Izveštava sudije da prekinu utakmicu
- Izveštava kancelariju delegata i domaći tim
- Dalje se obaveštava spiker da obavesti publiku šta se tačno desilo, a to bi trebalo da zvuči ovako: "Utakmica je prekinuta zbog medicinskog/bezbednosnog incidenta. Molimo vas da ostanete na svojim mestima dok ne dobijete dalja obaveštenja. Hvala vam".
U slučaju da se incident dogodi blizu terena ili na njemu, postupak se dodatno ubrzava radi adekvatne reakcije medicinskih ili sigurnosnih službi.
- Prekid utakmice
- Koordinator arene izveštava Menadžera za bezbednost i aktiviraju se medicinske, odnosno sigurnosne službe.
Delegat Evrolige po tome dalje radi:
- Izveštava kancelariju i domaći tim
- Spiker hitnom porukom dalje govori isto kao u prethodnoj situaciji.
Nedostatak hitne pomoći tokom treninga timova i nedovoljan broj sertifikovanih medicinskih radnika na sportskim događajima pokrenuo je inicijativu Evrolige da se poboljša protokol za hitne situacije. Planira se da na dan utakmice budu prisutna dva vozila hitne pomoći, sa najmanje tri sertifikovana medicinska radnika u svakom vozilu. Ova inicijativa ima za cilj da unapredi reagovanje u slučaju hitnih situacija i da obezbedi adekvatnu medicinsku pomoć kako za gledaoce, tako i za timove.
Prema pravilima takmičenja, neophodno je da postoji jedno vozilo hitne pomoći tokom treninga timova, kako bi se obezbedila brza reakcija u slučaju povrede ili medicinskog incidenta.
Iako je utakmica Partizana i Barselone nastavljena, tragični događaj je pokrenuo pitanje sigurnosti na sportskim događajima i potrebu za unapređenjem protokola za hitne situacije. Inicijativa Evrolige da se unapredi sigurnost i medicinska podrška na sportskim događajima predstavlja korak ka obezbeđivanju brze i efikasne reakcije u slučaju medicinskih ili sigurnosnih hitnih situacija. Ovo je važan korak ka zaštiti svih učesnika na sportskim događajima i obezbeđivanju sigurnog okruženja za sve prisutne.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)