SRAMAN POTEZ HRVATA! Donose zakon kojim PRISVAJAJU Đokovića!
Nakon Ive Andrića i Nikole Tesle, zvanični Zagreb hoce da prisvoji i Novaka Đokovića!
Hrvatski akademik Ranko Matasović, profesor na Odseku za lingvistiku zagrebačkog Filozofskog fakulteta predložio je da Hrvatska pod hitno donese "zakon o sportskom nasleđu" i prisvoji Novaka Đokovića.
- Novak je staro hrvatsko ime, a Đokovićevi deda i baba su iz Vinkovaca - "objasnio" je Matasović.
Ovo je zamišljeno kao odgovor na donošenje "Zakona o kulturnom nasleđu" zbog čega je Hrvatska tužila Srbiju Evropskoj uniji.
Komšije ne mogu da se pomire sa činjenicom da su u Hrvatskoj vekovima živeli katolički Srbi, poput Marina Držića i Ivana Gundulića, i da njihova dela pripadaju i srpskom kulturnom nasleđu.
SANU: Zajedinčko nasleđe
U srpskom Ministarstvu kulture i informisanja istakli su da odredbe novog zakona ne znače da Srbija spori da je stara dubrovačka književnost deo i kulturnog nasleđa Hrvata.
- Utvrđeno je da je stara dubrovačka književnost jedinstvena pojava kod Južnih Slovena, koja ima svoje osobenosti i predstavlja zajedničko dobro. Na osnovu jezika na kom je napisana može istovremeno da bude i srpska i hrvatska. Isto stanovište zastupali su i poznati Dubrovčani od Matije Bana i Valtazara Bogišića u 19. veku do Milana Rešetara i Petra Kolendića u 20. veku, a svi su oni bili članovi Srpske akademije nauka i umetnosti. Smatramo da se upravo na primeru dvojnog nasleđa, zajedničke jezičke prošlosti i odnosa prema književnoj baštini, najbolje prepoznaju evropske vrednosti i perspektive dobrosusedskih odnosa - kažu oni.
Istoričar Aleksandar Raković mišljenja je da pomenuta dela katoličkih Srba mogu biti samo deo zajedničkog nasleđa.
- Nije tačno da sporna dela pripadaju samo Hrvatima. U Dubrovniku se značajan broj stanovnika izjašnjavao kao katolički Srbi, njih čak više od 30.000. Bilo je i pravoslavnih Srba, ali manje. Zbog toga, prema istorijskim činjenicama, kulturna baština tog perioda pripada srpskom narodu i tu nema ničeg sporno. Besmisleno je to sadašnje prisvajanje sa hrvatske strane. Možemo reći da je to i kulturna baština Hrvatske, jer se Dubrovnik danas nalazi u ovoj zemlji, ali se nikako ne može reći da je to kulturna baština samo hrvatskog naroda - jasan je Raković.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO:
Komentari (6)
Megido
21.01.2022 09:19
Eto kako se nacionalizam uvlači u svaku poru društva. Bio on srpski, hrvatski, ruski, američki, svejedno. Rezultat je uvek mržnja i netrpeljivost, netolerancija i nerazumevanje. Treba nam svet od Boga, bez nacija i granica i mitologije o istaknutosti svog naroda, podneblja, jezika, kulture, nad drugima, jer to ne postoji.
Crni
21.01.2022 10:16
Izgleda da ne znaju povijest, Hrvatka je nastala 94,95 ako se ne varam ali je nebitno ako sam pogresio ukoliko ne smatraju NDH. Pa cak i ako se uzme u obzir tih par godina Hrvatska kao Drzava nije postojala pa samim tim nema govora o nasledju pogotovu u vinkovcima mnogo veca šrava imaju Austrougari.
Smederevac
21.01.2022 12:11
Luka Modrić je Srbin po majci Radojki...ujak mu živi u Bgd....
Igor
21.01.2022 19:33
A šta od ovakve budale lingvista čovek i da očekujemo? Sere u prazno bez guzobriza, pa će usran i da ostane. Djokoć je pripada onom narodu kojim se on izjašnjava. Valjda sam bolje on čovek zna, nego tamo neki ekspert.