Linta poručio: Reforme Dejtona u pravcu poštovanja izvornih prava!
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta izjavio je danas, povodom izjave amabasadora SAD u BiH Erika Nelsona da treba reformisati Dejtonski sporazum i Ustav BiH, da je ključni preduslov bilo kakvih razgovora na tu temu povratak izvornom Dejtonu.
![Republika](/data/images/2020-07-08/151709_2_f.jpg?1597912527)
Linta navodi da je dobro poznato da je nasilnim intervencijama visokih predstavnika došlo do otimanja značajnog dela izvornih nadležnosti Republike Srpske kao što su odbrana, bezbednost, pravosuđe, obaveštajna služba, finansije i druge i njihovog neustavnog prenošenja na nivo BiH.
"Deo nadležnosti na nivo BiH su u ranijem periodu prenele i institucije Republike Srpske pod snažnim pritiskom međunarodne zajednice. Visoki predstavnci i zapadni centri moći su ignorisali činjenicu da je Dejtonski sporazum i Ustav, kao njegov sastavni deo, moguće menjati samo dogovorom dve strane strane u BiH, a to su Republika Srpska i Federacija BiH", istakao je Linta u pisanoj izjavi.
On je dodao da je takođe Ustavni sud BiH doneo niz kontroverznih odluka u pravcu menjanja Dejtonskog sporazuma i unitarizacije BiH, što nailazi na odobravanje i oduševljenje zvaničnog Sarajeva.
Linta kaže da se nikada ne sme zaboraviti činjenica da je 1995. godine Republika Srpska žrtvovala svoju nezavisnost da bi se zaustavio rat i postiglo kompromisno rešenje.
"Dejtonskim mirovnim sporazumom BiH je u suštini definisana kao državna zajednica koju su osnovale dve države, Republika Srpska i Federacija BiH, kao i tri konstitutivna naroda, Srbi, Bošnjaci i Hrvati. Jedan od glavnih preduslova trajnog mira i stabilnosti u BiH i regionu jeste da Bošnjaci i Federacija BiH konačno počnu da poštuju izvorni Dejton i Ustav BiH i da se odreknu snova o daljem otimanju nadležnosti Republici Srpskoj s krajnjim ciljem njenog ukidanja", poručuje Linta.
Američki ambasador u BiH Erik Nelson izjavio je pre nekoliko dana Glasu Amerike da je očigledno da i Dejton i bosansko-hercegovački Ustav, kao aneks IV Dejtonskog ugovora treba da se reformišu.
"Dejton je Bosni i Hercogovini takođe doneo i Ustav, to se može smatrati jednim početnim ustavom, svaki ustav treba da bude živi dokument koji se dopunjava, i mora definisati proces donošenja amandmana. Tako da pre ili kasnije svaka zemlja shvati da su joj potrebne neke reforme, i očigledno je da su Ustavu BiH potrebne reforme", kazao je tada Nelson.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)