VATRA SE OTELA KONTROLI I UGROŽAVA KUĆE: Helikopterske jedinice MUP-a Srbije već krenule u akciju (VIDEO)
Gori nisko rastinje
Na području opštine Gacko izbila je vatra koja brzo napreduje i ugrožava kuće, a na sreću, helikopteri Helikopterskog servisa Republike Srpske i helikopterske jedinice MUP-a Srbije već su krenuli u akciju, saopštio je direktor Helikopterskog servisa Boban Kusturić.
Prema njegovim rečima, izgleda da je neki čovek palio nešto ispred kuće i vatra mu se otela kontroli.
Vatra trenutno hara područjem između sela Fojnica, Nadinići i Srđevići, duž puta Gacko-Nevesinje.
Helikopteri već u vazduhu
"Helikopter Helikopterskog servisa i helikopter helikopterske jedinice MUP-a Srbije već su u vazduhu i upućuju se ka Gacku kako bi pružili pomoć u gašenju požara. Naš cilj je da sprečimo dalje širenje vatre i da zaštitimo domove i živote ljudi", istakao je Kusturić.
Neophodna brza akcija
Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave Civilne zaštite Boris Trninić istakao je da je teritorijalna vatrogasno-spasilačka jedinica opštine Gacko zatražila pomoć zbog nepristupačnog terena i brzog širenja požara.
"Gori nisko rastinje i lokalne snage nisu u mogućnosti same da se izbore sa ovom situacijom. Zbog toga smo angažovali timove za formiranje bazena sa vodom, a helikopteri će uskoro krenuti u akciju gašenja", objasnio je Trninić.
Šta prvo uraditi u slučaju požara?
Kako je u 80 odsto slučajeva uzrok požara zapravo ljudski faktor, odnosno nepažnja, nemar, nestručno rukovanje i održavanje raznih aparata, preopterećenje električne instalacije, ostavljanje električnih uređaja uključenih bez nadzora, ali i neoprezno odlaganje pepela nakon čišćenja ložišta, vatrogasci savetuju koje sve mere prevencije je neophodno primeniti kako bi se mogućnost izbijanja požar svela na minimum, ali i kako treba postupiti ako požar izbije u stanu, zgradi ili kući.
Prvo i osnovno pozovite 193 i precizno recite adresu odnosno lokaciju požara, kao i to da li ima ugroženih osoba. Vatrogascima na licu mesta bilo bi poželjno dati što preciznije informacije o rasporedu prostorija kako bi što efikasnije pristupili gašenju, a pre toga omogućiti im nesmetan prolaz. Ukažite im na opasnosti ukoliko ih ima, kao što su na primer boce sa gasom, lakovi...
Iskusni vatrogasci napominju da ako ste već napustili stan ili kuću u kojoj je izbio požar da se ne vraćate unutra.
Mere prevencije
Kako biste predupredili da do požara dođe u kući, ne ostavljajte uključen šporet bez nadzora, grejna tela odvojte od kreveta, fotelja, kada na duže vreme napuštate kuću isključite sve električne uređaje.
Zapamtite da električne uređaje i aparate u slučaju da se zapale ne smete gasiti vodom. Izvucite kabl iz utičnice, i gasite vatrogasnim aparatom sa prahom (S) ili ugljen dioksidom (CO2). Ni ulje koje se zapali u tiganju ne smete gasiti vodom, jer ćete izazvati još veći plamen. Potrebno je isključiti šporet ili gas, prekriti pokvašenim ćebetom ili nekom nesintetičkom tkaninom, samo prethodno zaštitite ruke i lice zbog opekotina. Na taj način vatra će ostati bez kiseonika neophodnog za gorenje i ugasiće se.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)