MENINGITIS POKOSIO DECU: Jedanaestoro u bolnici, ovo su glavni simptomi
Najmlađe dete je uzrasta šest meseci, a najstarije 12 godina
Jedanaestero dece obolelo od meningitisa hospitalizovano je na Klinici za dečije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, navode iz ove zdravstvene ustanove.
- Najmlađe dete je uzrasta šest meseci, a najstarije 12 godina. Kod nas se hospitalizuju deca do 15 godina sa neuroinfekcijama. Opšti infektivni sindrom, pozitivni meningealni znaci. Svi su trenutno stabilni - istakli su iz UKC Srpske, prenosi RTRS.
Kako je u nedelju saopšteno, u Domu zdravlja u opštini Kotor Varoš gde je virusnim meningitisom zaraženo petoro dece, četvoro predškolskog uzrasta i jedno dete koje ide u osnovnu školu, povećan je broj pregleda u protekloj sedmici, ali je reč o nespecifičnim simptomima.
Šta je virusni meningitis?
Virusni meningitis je zapaljenje mekih moždanica, izazvano različitim virusima. Više od 90% virusnih meningitisa uzrokovano je upravo enterovirusima. Većina slučajeva se pojavljuje upravo tokom leta i rane jeseni. Najčešći prenos sa čovjeka na čoveka je feko-oralni put. Obično se javlja kod osoba mlađih od 30 godina, a oko 70% infekcija javlja se kod dece do pete godine života.
Virus u organizam ulazi preko sluznice disajnog ili probavnog sistema, gdje se prvo umnožava u limfnom tkivu, da bi zatim prešao u krv. Kad se to desi prvo se javljaju nespecifični simptomi poput povišene temperature, malaksalosti, opšteg lošeg osećanja, bola u grlu koji traju oko 3 dana da bi zatim virus putem krvi dospeo u moždane opne (moždanice) gde izaziva upalu. Tada se javljaju tipični simptomi meningitisa: izrazita glavobolja, mučnina, povraćanje, ukočenost vrata, osetljivost na svetlost, bolovi u mišićima. Kod težih slučajeva može doći do poremećaja svesti, dok mala deca imaju nespecifične simptome poput razdražljivosti, plačljivosti, povraćanja, odbijanja hrane, povišene temperature, grčeva...
Virusni meningitis je bolest obično blagog toka i kratkog trajanja, a teški oblici i smrt pacijenata su retka pojava. Potrebna je hospitalizacija, ali samo radi nadzora nad oboljelim i potvrde dijagnoze koja se postavlja na temelju kliničke slike i nalaza. Većina pacijenata se u potpunosti oporavi otprilike nakon 7 dana.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)