NAJAVIO JE URAGANE, SUŠE I IZNENADNE KLIMATSKE PROMENE! BIL GEJTS SE VRAĆA IDEJI O BLOKIRANJU SUNCA! Svi u strahu od nuspojava - prvi baloni već lansirani
Moguće suše, vremenske neprilike!
Silicijumska dolina je poznata po svojim inovacijama i tehnološkim dostignućima, ali sada se ta ista elita okreće ka kontroverznoj ideji borbe protiv klimatskih promena - modifikaciji vremena širom sveta. Jedna od novih startap kompanija koja je dobila finansijsku podršku od strane VC (venture capital) investitora je Make Sunsets, koja je već lansirala balone iznad Baja, Meksiko, puštajući aerosole koji reflektuju sunčevu svetlost u stratosferu Zemlje. Ova firma se bavi konceptom hlađenja Zemlje tako što odbija sunčevu svetlost u svemir putem sulfatnih aerosola, a ovo nije nova ideja. U stvari, ovo je jedna od mnogih egzotičnih ideja koje sada aktivno finansiraju osnivač Microsofta Bil Gejts, CEO OpenAI Sam Altman i drugi u velikim tehnološkim kompanijama.
Međutim, ovakav pristup solarnoj geoinžinjeringu, koji se nadaju da će finansirati prodajom "kredita za hlađenje" ekološki osvešćenim kompanijama, privukao je snažne kritike eksperata. Istraživači širom akademske zajednice, vlade pa čak i globalnih osiguravajućih agencija upozoravaju na nenamerne posledice, poput regionalnih suša, neuspeha useva i promena u atlantskom mlazu koji bi mogli da povuku uragane i tropske bolesti ka severu. Ministarstvo zaštite životne sredine Meksika prošle godine je osudilo kompaniju Make Sunsets zbog sprovođenja svojih eksperimenata unutar granica njihove zemlje "bez prethodnog obaveštenja i bez saglasnosti meksičke vlade i okolnih zajednica."
Unatoč finansiranju od strane milijardera, stručnjaci sumnjaju u efikasnost ovakvih startapova. Adrian Hindes, doktorant na Australijskom nacionalnom univerzitetu, izjavio je da napori Make Sunsets-a, barem trenutno, nisu ni blizu potrebne skale za stvaranje značajnog pada globalnih temperatura. Slično tome, istraživač klime Dr. Shuchi Talati sa Američkog univerziteta nazvala je poslovni plan firme "spekulativnom vrstom 'džank kredita' koja verovatno neće imati vrednost." Ipak, startap je već prikupio više od milion dolara od milijardera koji traže tržišno zasnovana, brza rešenja za klimatsku krizu.
Hindes je istakao da postoji potencijal da planovi poput balona sa sumporom, koji predstavljaju vrstu "injekcije aerosola u stratosferu" (SAI), mogu ugroziti lokalnu poljoprivredu. Takođe je napomenuo da globalno zagrevanje izazvano viškom stakleničkih gasova ubrzava hidrološki ciklus, ali hlađenje planete putem SAI-a ili drugih oblika geoinginjeringa usporava taj ciklus. To može dovesti do suša i smanjenja prinosa useva u svetu podvrgnutom geoinženjeringu.
S obzirom na zatvorenost sveta privatno finansiranih projekata velikih tehnoloških kompanija, trenutno je nejasno koliko novca zapravo odlazi na ideje privatne modifikacije vremena. SilverLining, neprofitna organizacija posvećena "bliskim klimatskim rizicima," izjavila je za Bloomberg da trenutno "nije u mogućnosti da podeli punu listu donatora SilverLininga," iako na svom sajtu navodi glavne donatore. Međutim, poznato je da se na ove projekte klade osnivači Facebooka, bivši izvršni direktori Facebooka koji sada finansiraju sopstvene startapove i milijarderka Rachel Pritzker.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)