AUTOMOBIL UPAO U REKU: Tri osobe poginule, spaseno četvorogodišnje dete
Iz automobila je spaseno jedno četvorogodišnje dete.
Tri osobe su poginule kada je automobil pao u reku Vardar kod Skoplja, a traga se za mogućim četvrtim putnikom.
- Udes je na lokalnom putu za selo Rašće je prijavljen policiji u Skoplju u 16.00 sati, a pošto je vozilo izvađeno iz Vardara u njemu su bila tri tela - rekao je direktor državnog Centra za upravljanje krizama, Stojanče Angelov.
Iz automobila je spaseno jedno četvorogodišnje dete koje su prolaznici doveli u bolnicu "8. septembar", odakle je kasnije prebačeno na dečju hirurgiju.
- Stanje deteta je stabilno, procene su urađene, kompjuterizovana tomografija je u redu. Međutim, zbog načina na koji su nastale povrede, dete je zadržano na posmatranju - kaže dr Lazo Jovčevski, direktor Odeljenja dečje hirurgije.
Postupci u slučaju nezgode
Veoma je važno da u trenutku kada se nađemo u saobraćajnoj nezgodi budemo pribrani, i postupamo u skladu sa zakonom i etikom.
Ponašanje učesnika u saobraćaju u slučaju nastanka saobraćajne nezgode definisano je zakonom, sa ciljem da se spreče nova stradanja, obezbedi efikasno spasavanje nastradalih, obezbedi zvaničan uviđaj nadležne saobraćajne policije i reguliše nastala šteta.
Pre svega, učesnik u saobraćajnoj nezgodi i svaki učesnik u saobraćaju koji se nađe na licu mesta dužan je da zaštiti sebe i spreči nova stradanja. Tako može biti u prilici da pomogne drugima koji su nastradali u saobraćajnoj nezgodi i obezbedi njihovo efikasno spasavanje.
Za učesnike u saobraćaju koji se ne pridržavaju saobraćajnih propisa i tako ugrožavaju život ili bezbednost ljudi ili imovine, ako se ustanovi da su usled toga izazvali lake telesne povrede ili je prouzrokovana imovinska šteta (koja prelazi iznos od dvesta hiljada dinara), definisana je i krivična odgovornost Krivičnim zakonikom.
Koje korake redom preduzimati?
1. U slučaju nastanka saobraćajne nezgode vozač je dužan da pre svega isključi motor svog vozila, kako bi smanjio rizik od nastanka požara ili eksplozije.
2. Nakon toga treba da uključi sve pokazivače pravca, kako bi na najbrži i najbolji način obavestio ostale vozače o postojanju opasnosti na putu, na mestu nezgode.
3. Pre napuštanja vozila vozač, odnosno učesnik saobrajćajne nezgode, mora da obuče svetloodbojni prsluk koji se po pravilu nalazi u vozilu „na dohvat ruke".
4. Bez izuzetka, odmah nakon saobraćajne nezgode mora se uvek obezbediti lice mesta i tako što će se postaviti sigurnosni trougao, na bezbednom rastojanju od mesta saobraćajne nezgode, što znači najmanje 50 m na putu van naselja, a na putu u naselju na udaljenosti od 10 m. Tako će vozač koji nailazi moći blagovremeno da reaguje, zaustavi vozilo i izbegne opasnost. Na auto putu na kome važi veća ograničenje brzine, sigurnosni trougao treba da bude postavljen na još većem rastojanju u odnosu na put van naselja. Zbog bezbednosti, postavljanje sigurnosnog trougla mora da se izvede sa velikom opreznošću, krećući se uz ivicu kolovoza. U okviru zakonske obaveze vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode, dužan je i da upozori sva ostala prisutna lica koja su se zadesila na mestu nezgode, da je potrebno da se udalje sa kolovoza kao bi se saobraćajnoj policiji sačuvali tragovi.
Nepoštovanje ove obaveze, odnosno neoznačavanje lica mesta saobraćajne nezgode, često može da uzrokuje naknadne, sekundarne saobraćajne nezgode.
Kada je obezbeđeno lice mesta i tako eventualno sprečen nastanak novih stradanja, može da se pristupi efikasnom spasavanju nastradalih. Potrebno je znati da povređeno lice ne sme bez stručnog nadzora prisutnog lekara, opreme i Hitne pomoći da se pomera i transportuje, kako bi se izbegle ozbiljnije povrede i komplikacije.
5. Vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode dužan je da obavesti policiju (192), i Hitnu pomoć (194). U obavezi je da ostane na mestu nezgode do dolaska policije i završetka uviđaja. Izuzetno se može udaljiti sa mesta nezgode, samo ako mu je neophodna hitna medicinska pomoć, ili oceni da je moguće i potrebno da preveze povređenog do najbliže zdravstvene ustanove, uz obavezu da se što pre moguće vrati na mesto nezgode.
6. Obaveza je i pomoć nastradalim licima. Dobro je znati i setiti se detaljno svih pravila prve pomoći u slučaju saobraćajne nezgode. Pored samih učesnika u saobraćajnoj nezgodi, i druga lica imaju obavezu da kada naiđu na mesto saobraćajne nezgode u skladu sa uslovima i mogućnostima pomognu nastradalima, i spreče uvećavanje postojećih odnosno nastajanje novih posledica. Mnogo je situacija u kojima sami učesnici saobraćajne nezgode nisu u stanju ili mogućnosti da obezbede lice mesta, niti pruže pomoć.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)