NIJE LAŽNA VEST! RUSKE TRUPE KRENULE NA NJUJORK: "Napredovanje duž Volstrita, na putu ka Menhetnu!"

Autor:

Svet

10.07.2024

09:51

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Šira strategija Moskve za stvaranje brojnih žarišta počela je da daje plodove

NIJE LAŽNA VEST! RUSKE TRUPE KRENULE NA NJUJORK: "Napredovanje duž Volstrita, na putu ka Menhetnu!"

Foto: Tanjug/AP

Ruski vojnici

U nedavnim izveštajima s prve linije sukoba u Ukrajini pomenut je i Njujork, do čijeg predgrađa su stigle ruske snage, i to nije šala niti lažna vest.

Ruske trupe napreduju ka Njujorku u nameri da prošire liniju fronta ovog leta.

Trenutno je neočekivano aktivan front oko grada Torecka i susednog naselja Njujork, područja koja su dugo bila zanemarena kao mesta sukoba.

Otkud Njujork u Ukrajini?

Njujork se pojavio na mapi Rusije u 19. veku kada je jedan penzionisani ruski oficir hirovito nazvao svoje imanje po slavnom američkom gradu. Kasnije je ovo područje postalo dom nemačkih menonitskih doseljenika. Tokom Drugog svetskog rata njihovi potomci su deportovani, ali je selo ostalo.

 

 

Međutim, njegovo jedinstveno ime je izbrisano 1951. tokom prvih dana hladnog rata i mesto je preimenovano u Novgorodskoe, bukvalno "Novi grad" na ruskom.

Ukrajinski parlament je 2021. vratio ime Njujork. Naselje je 2024. godine ponovo dospelo na naslovne strane, ali ne iz razloga vezanih za lokalnu istoriju.

Kada su 2014. u Donbasu počele proruske pobune, Toreck i Njujork su se našli u blizini linije fronta, direktno naspram Gorlovke, jednog od uporišta Donjecke Narodne Republike (DNR), koja je pre rata imala više od 250.000 stanovnika.

Linija fronta se tamo stabilizovala 2014. i ostala nepromenjena - čak i tokom 2022. godine kada je Rusija započela svoju vojnu operaciju.

Zašto je sad Njujork postao meta?

Uprkos tome, Gorlovka je nastavila da se suočava sa redovnim granatiranjem, koje je do sredine 2017. već rezultiralo sa 235 smrtnih slučajeva civila. Da bi ovo ublažila, Rusija je 2022. pomerila liniju fronta ka severu, ali su Toreck i Njujork i dalje bili problematični. 

Do 2024. godine situacija se promenila postepenim napredovanjem Rusije. Krajem aprila u neočekivanom napadu zauzeto je naselje Očeretino, južno od Torecka, kao i okolna područja. U međuvremenu, borbe su nastavljene u Časov Jaru na severu, što je omogućeno zauzimanjem Artjomovska (poznatog i kao Bahmut) 2023.

 

 

Ovi manevri imaju cilj približavanje Slavjansku - gradu koji, pored toga što simbolizuje pobunu u Donbasu 2014, predstavlja industrijsko i logističko čvorište. Okolni region, skup gradova koji se proteže od severa ka jugu, predstavlja strateški cilj ruskih snaga. Međutim, njegovo ostvarivanje je trenutni izazov koji one nastoje da prevaziđu.

Napad na Toreck je počeo još u junu i bio je uspešniji nego što se očekivalo. Šira strategija Moskve za stvaranje brojnih žarišta počela je da daje plodove. Utvrđenja na ovom području građena su od 2014. godine, što je signaliziralo da će sve bitke biti dugotrajne i mukotrpne.

Međutim, neposredno pre napada ukrajinske snage morale su da premeste dobro obučenu i opremljenu brigadu koja je branila to područje kako bi se suočile sa krizom na drugom mestu. Na njeno mesto došla je demoralisana grupa boraca, obeshrabrena značajnim gubicima. Ova jedinica je bila tu samo da stvori privid odbrane, ali se nije očekivalo da će se suočiti sa velikom borbom.

Ispostavilo se da se upravo tu dogodio glavni ruski udar, koji im je omogućio da kroz susedna naselja stignu do periferije Torecka.

Osim toga, počela je južna ofanziva kroz selo Njujork. U Rusiji je ova bitka izazvala niz šala poput: "Napredovanje duž Volstrita, na putu ka Menhetnu!", ali na terenu nijednoj strani to nije bilo zabavno.

Ukrajinski položaji u Njujorku suočili su se sa velikim napadom, uključujući upotrebu vazdušnih bombi od tri tone, što je omogućilo jurišnim pešadijskim grupama da prodru dublje u naselje. Za Toreck je to značilo opkoljavanje sa istoka, ali i sa juga.

Toreck se sada nalazi unutar isturenog dela, sa Rusima koji pokušavaju da obuhvate ukrajinske snage i u jezgru i na periferiji. Jedna grupa nastavlja da širi uski proboj oko Očeretina na jugu, dok je druga angažovana u uličnim borbama u Časovom Jaru na severu.

Ove višestruke ofanzive primoravaju ukrajinske trupe da razmeštaju svoje snage između različitih tačaka napada, često donoseći odluke naslepo. Loša pretpostavka napravljena pre nekoliko nedelja dovela je do brzog kolapsa odbrane fronta Torecka.

Ukrajinski vojnici se suočavaju sa teškim izborima sa ograničenim rezervama. Oni takođe moraju da razmotre pretnje ne samo u Torecku, već i u udaljenim Vovčansku i Kupijansku na severu, širokom frontu u blizini Zaporožja na jugozapadu i u zapadnom predgrađu Donjecka. Krajnji cilj Rusa je da odseku Toreck i napreduju ka južnim periferijama Slavjanska i Kramatorska, da potom opkole grad koji je nekada bio srce pobune u Donbasu i započnu borbe.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading