EU ZABRANILA UKRAJINSKI RATNI SLOGAN POGRDAN ZA RUSE! Šok odluka paralisala Ukrajince, neće smeti da psuju ruske vojnike!

Autor:

Svet

14.11.2024

09:40

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Široko korišćena fraza odlazi u zaborav.

EU ZABRANILA UKRAJINSKI RATNI SLOGAN POGRDAN ZA RUSE! Šok odluka paralisala Ukrajince, neće smeti da psuju ruske vojnike!

Foto: Tanjug/AP

Stanje na istoku Ukrajine postaje sve napetije/Ilustracija

U sredu je Opšti sud Evropske unije doneo presudu koja je izazvala pažnju javnosti - ukrajinski graničari ne mogu da označe antirusku ratnu uvredu „Ruski ratni brodu, je*i se“ kao zaštitni znak, jer je to politički slogan, a ne indikacija komercijalnog porekla. Ovaj poklič je bio odgovor ukrajinskih branilaca na poziv ruskih graničara da se predaju tokom ruske invazije na Ukrajinu pre skoro tri godine. Sud je istakao da je fraza brzo postala simbol ukrajinskog otpora protiv ruske agresije i da je široko korišćena u političkom kontekstu za promovisanje podrške Ukrajini.

Reči „Ruski ratni brodu, je*i se“ su postale poznate kao poslednja radio komunikacija ukrajinskih vojnika na Zmijskom ostrvu u Crnom moru, gde su bili zarobljeni tokom ruske invazije. Ovaj poklič je ubrzo postao simbol ukrajinskog otpora, ponavljajući se na majicama, poštanskim markama i različitim proizvodima. Državna granična straža Ukrajine je planirala da ga koristi kao zaštitni znak za prodaju različite robe, ali sud je ocenio da bi potrošači percipirali političku poruku umesto indikacije komercijalnog porekla.

Ukrajina je ponovo zauzela Zmijsko ostrvo u junu 2022. godine, što je bio važan strateški potez, iako je ostrvo bilo malih dimenzija. Ukrajinski vojnici koji su bili zarobljeni na ostrvu su kasnije razmenjeni za ruske zarobljenike u januaru ove godine. Ovaj događaj je bio od velikog značaja za ukrajinske snage i predstavljao je važnu tačku u njihovoj borbi protiv ruske agresije.

Sud EU je ovom presudom još jednom potvrdio političku težinu fraze koja je postala simbol otpora, ali je istovremeno stavio naglasak na njen politički kontekst, umesto na njenu komercijalnu primenu.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading