"BOŽJI POMOĆNICI" - STRAH I TREPET BLISKOG ISTOKA: Ko su, u stvari, Huti, koje bombraduju Amerika i Britanija

Autor:

Svet

13.01.2024

19:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Pobunom protiv vlade podelili Jemen na dva dela, odoleli intervenciji Saudijske Arabije

"BOŽJI POMOĆNICI" - STRAH I TREPET BLISKOG ISTOKA: Ko su, u stvari, Huti, koje bombraduju Amerika i Britanija

Foto: Tanjug/AP

Huti, poznati i kao pokret Ansar Alah (božji pomoćnici) militantna su grupa koja kontroliše najveći deo Jemena, uključujući glavni grad Sanu i pojedine oblasti na zapadu i severu zemlje, u blizini granice sa Saudijskom Arabijom.


Huti su osnovani devedesetih godina prošlog veka, međutim, široj javnosti postali su poznati 2014, kad se militantna grupa pobunila protiv jemenske vlade, što je dovelo do njene ostavke.

Saudijska Arabija je tada vojno intervenisala da bi pokušala da obnovi prvobitnu vladu, nakon što su Huti zauzeli prestonicu, čime je počeo građanski rat u kojem su stradale stotine hiljada ljudi. Grupa je provela godine, uz podršku Irana, boreći se protiv vojne koalicije predvođenu Saudijskom Arabijom, a zaraćene strane su pokušale da održe mirovne pregovore, ali bezuspešno.

Republika

Foto: Tanjug/AP

DOBRO NAORUŽANI Raspolažu velikim brojem raketa

 

Sedište zvanične vlade Jemena nalazi se u Adenu i vodi je predsednik Rašad el Alimi, koji je stupio na dužnost 2022, nakon što mu je prognani predsednik Abd Rabu Mansur Hadi ustupio vlast. Odnosi između jemenskih vlasti i Huta veoma su napeti, a građanski rat je gurnuo zemlju u najgoru humanitarnu krizu na svetu, navele su Ujedinjene nacije u izveštaju objavljenom u martu prošle godine.

Procenjuje se da je humanitarna pomoć potrebna za gotovo 22 miliona ljudi, odnosno dve trećine stanovnika Jemena.

Foto: Tanjug/AP

FANATICI Jedan od lidera Huta Muhamed el Huti

 

Prema pisanju Njujork tajmsa, Huti su izgradili ideologiju oko protivljenja Izraelu i Sjedinjenim Američkim Državama, a sebe video kao deo osovine otpora, koju predvodi Iran, zajedno s palestinskom militantnom grupom Hamas u Pojasu Gaze i libanskom militantnom grupom Hezbolah. List dodaje da su Huti od nekad loše organizovanih pobunjenika poslednjih godina pojačali arsenal, koji sada uključuje krstareće i balističke rakete i dronove dugog dometa.


Procenjuje se da Huti trenutno imaju oko 20.000 boraca, a zapadni analitičari napredak pripisuju podršci koju Hutima pruža Iran.
Međutim, arapski mediji ističu da šiitsku grupu ne treba posmatrati kao iranskog zastupnika jer Huti imaju svoju bazu, svoje interese i svoje ambicije.

Foto: Tanjug/AP

DRONOVI HUTA Noćna mora za brodove

 

Kada je reč o sukobu Huta sa SAD i Velikom Britanijom, on se zahuktao nakon 7. oktobra, kad je počeo rat između Izraela i palestinske militantne grupe Hamas. Jemenski militanti su stali na stranu Hamasa i Palestinaca u Pojasu Gaze, nakon čega su počeli da gađaju brodove u Crvenom moru, koji su navodno povezani s Izraelom. Crveno more je jedan od najgušće zbijenih brodskih kanala, pozicionirano južno od Sueckog kanala, koji je najznačajniji plovni put koji povezuje Evropu s Azijom i istočnom Afrikom.

 

Imaju bliske veze sa Hezbolahom i Hamasom

 

20
HILJADA AKTIVNIH BORACA IMAJU HUTI

 

Obećali žestok odgovor Americi

Zvaničnik jemenskih Huta Nasruldin Amer izjavio je juče da u najnovijem napadu SAD na položaje te grupe militantne grupe u Sani nije bilo mrtvih ni povređenih i obećao žestok odgovor. Prvog dana napada SAD i Velike Britanije na položaje Huta, u noći između četvrtka i petka, pogođeno je 28 lokacija i više od 60 ciljeva, dok je američka vojska izvela juče rano ujutru novi napad na Hute u Jemenu.


 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading