"BOŽJI POMOĆNICI" - STRAH I TREPET BLISKOG ISTOKA: Ko su, u stvari, Huti, koje bombraduju Amerika i Britanija
Pobunom protiv vlade podelili Jemen na dva dela, odoleli intervenciji Saudijske Arabije
Huti, poznati i kao pokret Ansar Alah (božji pomoćnici) militantna su grupa koja kontroliše najveći deo Jemena, uključujući glavni grad Sanu i pojedine oblasti na zapadu i severu zemlje, u blizini granice sa Saudijskom Arabijom.
Saudijska Arabija je tada vojno intervenisala da bi pokušala da obnovi prvobitnu vladu, nakon što su Huti zauzeli prestonicu, čime je počeo građanski rat u kojem su stradale stotine hiljada ljudi. Grupa je provela godine, uz podršku Irana, boreći se protiv vojne koalicije predvođenu Saudijskom Arabijom, a zaraćene strane su pokušale da održe mirovne pregovore, ali bezuspešno.
Sedište zvanične vlade Jemena nalazi se u Adenu i vodi je predsednik Rašad el Alimi, koji je stupio na dužnost 2022, nakon što mu je prognani predsednik Abd Rabu Mansur Hadi ustupio vlast. Odnosi između jemenskih vlasti i Huta veoma su napeti, a građanski rat je gurnuo zemlju u najgoru humanitarnu krizu na svetu, navele su Ujedinjene nacije u izveštaju objavljenom u martu prošle godine.
Prema pisanju Njujork tajmsa, Huti su izgradili ideologiju oko protivljenja Izraelu i Sjedinjenim Američkim Državama, a sebe video kao deo osovine otpora, koju predvodi Iran, zajedno s palestinskom militantnom grupom Hamas u Pojasu Gaze i libanskom militantnom grupom Hezbolah. List dodaje da su Huti od nekad loše organizovanih pobunjenika poslednjih godina pojačali arsenal, koji sada uključuje krstareće i balističke rakete i dronove dugog dometa.
Procenjuje se da Huti trenutno imaju oko 20.000 boraca, a zapadni analitičari napredak pripisuju podršci koju Hutima pruža Iran.
Međutim, arapski mediji ističu da šiitsku grupu ne treba posmatrati kao iranskog zastupnika jer Huti imaju svoju bazu, svoje interese i svoje ambicije.
Kada je reč o sukobu Huta sa SAD i Velikom Britanijom, on se zahuktao nakon 7. oktobra, kad je počeo rat između Izraela i palestinske militantne grupe Hamas. Jemenski militanti su stali na stranu Hamasa i Palestinaca u Pojasu Gaze, nakon čega su počeli da gađaju brodove u Crvenom moru, koji su navodno povezani s Izraelom. Crveno more je jedan od najgušće zbijenih brodskih kanala, pozicionirano južno od Sueckog kanala, koji je najznačajniji plovni put koji povezuje Evropu s Azijom i istočnom Afrikom.
Imaju bliske veze sa Hezbolahom i Hamasom
20
HILJADA AKTIVNIH BORACA IMAJU HUTI
Obećali žestok odgovor Americi
Zvaničnik jemenskih Huta Nasruldin Amer izjavio je juče da u najnovijem napadu SAD na položaje te grupe militantne grupe u Sani nije bilo mrtvih ni povređenih i obećao žestok odgovor. Prvog dana napada SAD i Velike Britanije na položaje Huta, u noći između četvrtka i petka, pogođeno je 28 lokacija i više od 60 ciljeva, dok je američka vojska izvela juče rano ujutru novi napad na Hute u Jemenu.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)