VATROGASCI SAVLADALI POŽAR KOD RIMA! Mnogi pripadnici vatrogasne službe povredjeni nakon gašenja
Vetar je mnogo otežavao posao.
![VATROGASCI SAVLADALI POŽAR KOD RIMA! Mnogi pripadnici vatrogasne službe povredjeni nakon gašenja](/data/images/2024-08-08/683474_vatrogasci-4_f.webp?timestamp=1724297400)
Foto: Shutterstock
Veliki požar koji je izbio oko 13 časova na istočnoj periferiji Rima je ugašen, a u akciji obuzdavanja vatre teško je povređen vođa vatrogasne ekipe i tri volontera civilne zaštite, među kojima je i jedna žena, prenosi italijanska televizija RAI.
Troje povređenih trenutno je hospitalizovano u Centru za opekotine, dok je se jedan od volontera nalazi na intenzivnoj nezi.
Plamen, podstaknut jakim vetrom, preneo se i uništio vozilo Civilne zaštite, a vatra je zahvatila i okolne zgrade što je primoralo ljude da u žurbi napuste svoje domove.
Stub crnog dima brzo se nadvio nad područjem, jasno vidljiv čak i sa nekoliko kilometara udaljenosti. Na licu mesta intervenisali su vatrogasci, civilna zaštita, državna policija i policija glavnog grada Rima, a nekoliko ulica je zatvoreno za saobraćaj. U gašenju je učestvovalo i nekoliko helikoptera.
Požar je ugašen posle nekoliko sati, a uzroci će biti naknadno utvrđeni.
Ovo je poslednji u nizu velikih požara koji su ovog leta izbili u italijanskoj prestonici. Među najžešćim početkom avgusta bio je požar koji je zahvatio brdo Monte Mario, zbog čega su i obližnje prostorije RAI televizije takođe bile evakuisane.
Mere prevencije
Kako biste predupredili da do požara dođe u kući, ne ostavljajte uključen šporet bez nadzora, grejna tela odvojte od kreveta, fotelja, kada na duže vreme napuštate kuću isključite sve električne uređaje.
Zapamtite da električne uređaje i aparate u slučaju da se zapale ne smete gasiti vodom. Izvucite kabl iz utičnice, i gasite vatrogasnim aparatom sa prahom (S) ili ugljen dioksidom (CO2). Ni ulje koje se zapali u tiganju ne smete gasiti vodom, jer ćete izazvati još veći plamen. Potrebno je isključiti šporet ili gas, prekriti pokvašenim ćebetom ili nekom nesintetičkom tkaninom, samo prethodno zaštitite ruke i lice zbog opekotina. Na taj način vatra će ostati bez kiseonika neophodnog za gorenje i ugasiće se.
Vodu ne smete sipati ni u dimnjak ako se zapalio, upozoravaju vatrogasci. Sipanjem vode u dimnjak, voda se razlaže na vodonik i kiseonik, a poznato je da je vodonik eksplozivan gas, tako da može doći do eksplozije!
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)