OGLASIO SE PREMIJER GRENLANDA: Tramp dobio odgovor kakav nije očekivao
Od 2009. Grenland ima pravo da proglasi nezavisnost od Danske.
Premijer Grenlanda, Mute Egede, odgovorio je na komentare novoizabranog predsednika SAD, Donalda Trampa, koji je poželeo da ostrvo dođe pod kontrolu Vašingtona.
Egede uverava da Grenland ne može biti dobijen.
- Grenland je naš, mi nismo na prodaju i nikada nećemo biti na prodaju. Ne smemo izgubiti našu dugu borbu za slobodu - izjavio je Egede.
Tramp je u nedelju prokomentarisao status Grenlanda, poluautonomnog dela Danske, u kojem se nalazi velika baza američkih vazduhoplovnih snaga.
- U svrhu nacionalne bezbednosti i slobode širom sveta, Sjedinjene Američke Države veruju da su vlasništvo i kontrola nad Grenlandom apsolutna neophodnost - napisao je Tramp na platformi TruthSocial.
Grenland, sa svojom vazdušnom bazom Pitufik, je od strateškog značaja za američku vojsku, jer kroz ostrvo prolazi najkraći put od Evrope do Severne Amerike.
Tokom svog prethodnog predsedničkog mandata, Tramp je izrazio interesovanje za kupovinu Grenlanda, 2019. godine, ali su Danska, kao i vlasti ostrva, taj predlog brzo odbile.
Danska premijerka, Mete Frederiksen, je tada Trampov predlog nazvala apsurdnim.
Ministarstvo spoljnih poslova Grenlanda saopštilo je da ostrvo nije na prodaju.
Od 2009. Grenland ima pravo da proglasi nezavisnost od Danske. Ostrvo sa oko 56.000 stanovnika, koje se svake godine oslanja na značajne budžetske transfere iz Kopenhagena, do sada se uzdržavalo od toga.
Odvojeno, u nedelju, Tramp je zapretio da će vratiti američku kontrolu nad Panamskim kanalom, optužujući Panamu da prenaplaćuje plovni put.
Prema Axios-u, od 1867. godine, američke vlasti su više puta razmatrale mogućnost kupovine Grenlanda ili čak pokušavale da ga kupe.
Grenland se geografski smatra delom kontinenta Severne Amerike, ali ima bliske geopolitičke veze sa Evropom i dobija sredstva EU, kao autonomna danska prekomorska teritorija, od 1979. godine.
Ostrvo ima direktan pristup Arktiku, gde već dugo postoji trka između različitih zemalja za resurse u regionu.
Veruje se da Grenland ima nalazišta zlata, srebra, bakra i uranijuma, a geolozi veruju da vode uz obalu ostrva imaju veliki potencijal za proizvodnju nafte.
Pored toga, poslednjih godina Rusija, takođe, pokušava da položi pravo na teritorije koje se nalaze u blizini ekskluzivne ekonomske zone Grenlanda.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)