Zagađen vazduh može dovesti do hroničnih bolesti pluća
Prema podacima švajcarskog sajta AirVisual, koji se bavi merenjem zagađenja vazduha u celom svetu, srpska prestonica juče se još jednom našla na neslavnom prvom mestu, sa oznakom crveno, što znači nezdravo.
To znači da je Beograd dva dana zaredom grad sa najzagađenijim vazduhom na planeti, a ni prethodnih dana situacija nije bila mnogo bolja. Isto su pokazala i merenja naše Agencije za zaštitu životne sredine. Vazduh je juče bio jako zagađen u delovima Beograda, Novog Sada, Užica, Valjeva, Pančeva i Subotice. Sa oznakom peti, najveći stepen aerozagađenja koji meri ta agencija. Stručnjaci objašnjavaju da su za štetne materije u vazduhu odgovorni nekvalitetni automobili i fosilna goriva u termoelektranama, ali i lepo vreme, neuobičajeno za ovo doba godine. Međutim, u narednih nekoliko dana, sa prvim zahlađenjem, vetrom i kišom, što bi prema najavama meteorologa trebalo da bude od utorka, aerozagađenje će se smanjiti. To tvrdi Filip Radović iz Agencije za zaštitu životne sredine.
IZNAD PROSEKA
- U Srbiji je najdominantnija proizvodnja energije i individualna ložišta u procentu 70, dok je saobraćaj odgovoran za preostalih 30 procenata emisije zagađujućih materija u vazduh. Ono što je specifično za ovaj period su temperature koje su iznad proseka za ovo doba godine, što stvara veliki atmosferski pritisak, koji doprinosi da zagađenje već nekoliko dana stoji. U narednih nekoliko dana, sa dolaskom hladnijih dana, vetra i kiše, aerozagađenje će se smanjiti - kaže stručnjak.
Gradski zavod: Stanje nije alarmantnoU Beogradu je došlo do povećanja količine zagađujućih materija usled aktuelnih meteoroloških prilika, ali situacija nije alarmantna, rekao je doktor hemijskih nauka iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda Andrej Šoštarić i dodao da je takva situacija uobičajena za klimu Beograda i da se događa nekoliko puta tokom godine. - Svi podaci dobijeni sa automatskih mernih stanica se slivaju na server Gradskog zavoda, gde se vrši obrada podataka i na svakih sat vremena na osnovu podataka iz prethodnog sata objavljuje se indeks kvaliteta vazduha- pojasnio je Šoštarić. |
Pulmolog dr Tanja Radosavljević objašnjava za Srpski telegraf šta je to zapravo opasno u vazduhu, te savetuje da se svaki izlazak iz kuće svede na minimum, kao i fizička aktivnost.
OPASNI TEŠKI METALI
- Opasni su, pre svega, sumpor-dioksid, ozon i teški metali. Najveći problem je što se oni vezuju za određene sitne čestice PM10 i PM2,5. Upravo navedene čestice, združene sa drugim zagađivačima, veoma su kritične za pluća jer mogu da dovedu do pojave bronhijale astme, a takođe pogoršaju stanje kod pacijenata koji već muče muku sa disanjem. Aerozagađenje je odgovorno za nastanak hroničnih bolesti pluća koje mogu da dovedu do toga da čovek mora da koristi i kiseonik, pojavu karcinoma, a pogoršava i stanje ljudi koji boluju od kardiovaskularnih bolesti - kaže doktorka.
13 osoba dnevno u Srbiji umre od raka pluća
U borbi protiv zagađenog vazduha nema mnogo opcija, dodaje Radosavljevićeva, ali ističe šta bi trebalo da uradimo kako bismo koliko-toliko sačuvali zdravlje.
- Nosite isključivo nanomaske jer jedino one mogu da zaustave sitne štetne čestice. Provetravajte prostorije isključivo kasno noću. Nemojte bez potrebe izlaziti napolje kada je zagađenost visoka, a teže fizičke aktivnosti svedite na minimum - savetuje pulmolog.
Šta izaziva aerozagađenje- Automobilski gasovi - Loženje u domaćinstvima - Termoelektrane Kako se zaštititi - Nosite isključivo nanomaske - Provetravajte prostorije kasno uveče - Ne izlazite iz kuće kada je zagađenje veliko - Izbegavajte fizičku aktivnost |
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)