OVO JE PRVA BEOGRADSKA BEBA: Bojana rodila dečaka SEKUND nakon ponoći, a evo kako se osećaju!
Dečak je težak 3.200 grama
Prva beba u 2025. godini u Beogradu rođena je u GAK Višegradska, u 0 sati, 0 minuta i 1 sekund, rečeno je u ovoj bolnici.
- Porodila se Bojana Pavlović i rodila muško dete, dužine 49 centimetara i teško 3.200 grama. I majka i beba su odlično. Srećna Nova - poručio je prof dr Aleksandar Stefanovic, direktor GAK Višegradska.
Podsetimo, tri bebe rođene su minut posle ponoći u GAK Narodni front, devojčica teška 3.450 grama i dvojica dečaka teških po 3.300 grama.
Ekipa Republike razgovarala je sa doktorkom Natašom Karadžov Orlić iz GAK Narodni front.
- Imali smo tu privilegiju da su u isto vreme, u prvom minutu, su rođene prirodnim putem tri bebe, devojčica i dva dečaka. I mame i bebe su odlično, bebe su dobile maksimalnu ocenu, 10/10 - rekla nam je dr Karadžov Orlić.
ŠEST STVARI KOJE NISTE ZNALI O NOVOJ GODINI
1. Novogodišnje odluke
Oko 40% ljudi svake godine donosi odluke da će nešto promeniti početkom sledeće godine. Velika većina tih odluka odnosi se na nas same (vežbanje, promena posla, finansije…), a osma najčešća novogodišnja odluka jeste obećanje da ćemo poboljšati odnose sa partnerom, prijateljem ili nekim članom porodice. Prva na listi najčešćih novogodišnjih odluka je gubitak viška kilograma.
2. Zašto 1. januar?
Na ovoj tradiciji možemo da zahvalimo Gaju Juliju Cezaru, koji je promenio kalendar i postavio januar kao prvi mesec nadolazeće godine.
3. Kako se pre slavila Nova godina?
Ako gledamo na tradiciju naroda pre oko 2.000 godina, većina ljudi, kao što je na primer bio slučaj u Mesopotamiji, Nova godina slavila se 20. marta - kada se dešava prolećna ravnodnevica.
4. Mesec januar
Bog Janus, je jedan od najstarijih i najvažnijih božanstava u rimskoj mitologiji, koji se smatrao bogom svih početaka i prelaza. Imao je dva lica, jednim je gledao napred, drugim nazad i po njemu, mesec januar dobio je ime.
5. Novogodišnji poljubac
Ova tradicija poljupca u ponoć nastala je u Engleskoj ili Nemačkoj u Srednjem veku. Nije utvrđeno kod kog evropskog naroda je srećni poljubac u ponoć, za Novu godinu, prvo nastao jer je jednaka tradicija bila u obe zemlje. I dan danas, ovo se rado praktikuje. Ipak, neki istoričari tvrde da je ova tradicija nastala u starom Rimu.
6. Ko prvi i poslednji slavi Novu godinu
Stanovnici ostrva Karibati, u centralnom Pacifiku, prvi dočekuju Novu godinu, dok Američka Samoa poslednja proslavlja.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)