Nisu kese najveći problem: Srbe više brine OVA NAVIKA našeg naroda koja uništava životnu sredinu!
Plastične kese jesu ekološki problem, ali postoje mnogo veći problemi koje prvo treba rešiti, smatra 40 odsto učesnika u anketi koju je nedavno sprovela agencija "Faktor plus".
Prema rezultatima, 22 odsto ispitanih građana misli da su plastične kese veliki ekološki problem i da hitno treba raditi na ukidanju kesa.
Da plastične kese ne predstavljaju veliki ekološki problem smatra 20 odsto učesnika ankete, dok je njih 18 odsto mišljenja da plastične kese jesu veliki ekološki problem, ali da rešenje nije u njihovom ukidanju, već u ekonomičnoj upotrebi.
Sudeći po rezultatima ankete, u Srbiji nije značajno smanjena upotreba plastičnih kesa od kada je počela njihova naplata.
Kako se navodi u ispitivanju, 57 odsto građana plastične kese koristi manje nego pre nego što su počele da se naplaćuju, dok njih 42 odsto koristi kese u istoj meri. Ima i ispitanika, doduše njih jedan odsto, koji kese koriste u većoj meri nego pre nego što su počele da se naplaćuju.
Na pitanje da li smatraju da plastične kese treba da budu još skuplje, kako bi ljudi prestali masovno da ih kupuju, negativno je odgovorilo 60 odsto ispitanika, 30 odsto je odgovorilo pozitivno, a 10 odsto je ostalo uzdržano.
REKE SU NAM POSTALE MESTA ZA BACANJE OTPADAUčesnici ankete smatraju da najveći ekološki problem u Srbiji predstavlja zagađenje vodotokova. Rangirajući najveće probleme ocenama od jedan do šest, za ovaj se odlučio najveći broj ispitanika, njih 74 odsto. Opasni otpadi su na drugom mestu, a za njih se odlučilo 52 odsto ispitanika. Slede vazduh sa 48 odsto, nepostojanje sistema primarne selekcije otpada sa 19 odsto, ostala plastika, kao što su flaše, sa 17 odsto, a plastične kese su tek na šestom mestu sa 12 odsto. |
Prema rezultatima ankete, od kada je počela naplata kesa u prodavnicama, 49 odsto ispitanika nosi sa sobom ceger, 34 odsto i dalje kupuje kese na kasi, 13 odsto nosi veliku plastičnu kesu koju je ranije kupilo u prodavnici, a pet odsto nosi male plastične kese koje je ranije kupilo.
Plastične kese, prema anketi agencije "Faktor plus", imaju namenu u domaćinstvu, pa tako 80 odsto ispitanika kese koristi za izbacivanje smeća, 25 odsto za odlaganje stvari, 14 odsto ih nosi u sledeću kupovinu, devet odsto ih baca, osam odsto ih koristi tokom šetnje sa psom, a tri odsto u druge svrhe.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (2)
Tanja
26.05.2019 06:14
Nadamo se da ce te probleme resiti Ministar Trivan. Deluje kao ozbiljan i odgovoran covek, dosta je vec uradjeno.